informacje o Kubie

Ciekawostki

Zaplanuj  podróż swojego życia! Uzyskaj tutaj informacje o Kubie z pierwszej ręki!

Czego oczekiwać od podróży na Kubę? Co warto zobaczyć? Co zrobić? Jak zaplanować pobyt na wyspie? 

Niewątpliwie Kuba to jedno z najbardziej fascynujących miejsc na świecie. Daj się ponieść magii tej wyspy.

10 powodów dlaczego warto odwiedzić Kubę


Turystyka na Kubie nie jest wyłącznie fasadą, za którą kryje się coś bardziej realnego i prawdziwa Kuba nie jest miejscem ukrytym przed turystami. Kuba turystyczna też jest jak najbardziej prawdziwa.
Wakacje na największej z karaibskich wysp to marzenie, które należy zrealizować lepiej wcześniej niż później. To kraj jedyny w swoim rodzaju i aby go poznać trzeba otworzyć się na kubańską rzeczywistość.

10 mitów na temat Kuby


W dzisiejszym świecie jesteśmy bombardowani wiadomościami z wielu różnych źródeł, które zamiast informować wywołują dezorientację. Często trudno jest odróżnić fikcję od rzeczywistości
Bo jaka tak naprawdę jest Kuba?
Nie masz czasu ani ochoty przebijać się przez gąszcz internetowych przewodników? Tutaj masz okazję, żeby poszerzyć swoją wiedzę na podstawie wiarygodnych źródeł. Przedstawiam wyłącznie rzetelne informacje z pierwszej ręki na temat tego wyjątkowego kraju.

10 rzeczy które należy zrobić w Hawanie

 

Są ludzie, którzy odwiedzają Hawanę niemal w biegu, w jeden dzień, nie dając sobie czasu na chłonięcie jej uroku. Tak naprawdę potrzebujesz przynajmniej kilka dni na to, by odkryć nie tylko jej najbardziej autentyczne zakątki, ale przede wszystkim aby spojrzeć na własne wygodne życie z innej perspektywy, odnaleźć radość w tym, czego nie da kupić się za pieniądze, zawrzeć nowe inspirujące znajomości i po prostu przeżyć coś niezwykłego.

10 rzeczy które trzeba zrobić w Trinidad

 

Trinidad jest przeuroczym, kolorowym miasteczkiem na południowym wybrzeżu Kuby. To jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych na wyspie. I to całkiem słusznie. 

 

Nie tylko samo centrum miasteczka jest warta wizyty. Także okolice Trinidad zachwycają pięknym krajobrazem, niesamowitymi plażami, dzikimi wodospadami oraz zabytkami industrialnymi produkcji cukru.

10 rzeczy które warto zrobić w Varadero

 

Varadero jest niezwykle atrakcyjnym miejscem podróży dla wszystkich, którzy pragną przeżyć niezapomniane dni pod karaibskim słońcem na białych plażach i w otoczeniu egzotycznej przyrody. Wraz z Punta Cana na Dominikanie i Cancun w Meksyku region Varadero na Kubie zalicza się do kwintesencji najpiękniejszych plaż i najważniejszych ośrodków turystycznych na Karaibach.

10 rzeczy które należy zrobić w Viñales

 

Połączenie walorów przyrodniczych okolicy i kolonialnej przeszłości  sprawia, że malownicze miasteczko Viñales jest jednym z najbardziej fascynujących miejsc na  Kubie. 
 
Jako podróżny możesz cieszyć się tu kilkudniowym relaksem w kontakcie z naturą i wieloma opcjami aktywności na świeżym powietrzu. 
 
Viñales to niewielka miejscowość z autentyczną, niemal idylliczną atmosferą obszaru wiejskiego.

Plantacja tytoniu Finca Esmeralda w Viñales

 

Plantacja tytoniu Finca Esmeralda w Viñales to miejsce, gdzie możesz spędzić cały dzień z daleka od cywilizacji i w otoczeniu naturalnych krajobrazów i organicznych upraw rolnych.

 

Lokalny przewodnik wyjaśnia odwiedzającym proces uprawy tytoniu oraz kawy, a najbliższą okolicę najlepiej jest poznać podczas kilkugodzinnej wycieczki konnej. 

Najlepsze kubańskie koktajle

 

Kubańskie koktajle są cenione i serwowane w barach na całym świecie. Tak naprawdę jednak nigdzie nie smakują lepiej niż w samym kraju ich pochodzenia. Kubańczycy podkreślają dumnie, że na ich wyspie powstały setki oryginalnych przepisów na koktajle na bazie rumu i w niemal każdym kubańskim barze oferowane jest co najmniej 10 z nich. 

Rum kubański

 

Rum kubański jest produktem kultowym, a rozpoznawalność najpopularniejszej marki Havana Club szerzy się na wszystkich kontynentach.


Faktem jest, że Kubańczycy mają szczególną relację do rumu. Ten legendarny napój alkoholowy jest na wyspie wszechobecny.
Poznaj znane i mniej znane marki kubańskiego rumu!

Najlepsze kubańskie cygara

 

Kuba to prawdziwy raj dla miłośników cygar. Żaden inny kraj nie ma tak wielu odnoszących sukcesy firm w branży cygar jak Kuba. Kubańskie cygara powstają w precyzyjnej pracy ręcznej w nawet 300 krokach roboczych. 

 

Nawet jeśli jesteś osobą niepalącą, wiedz że o ile palenie papierosów ogólnie uważa się za zły nałóg, o tyle cygara zalicza się do luksusowych używek. Cygara wysokiej jakości są też symbolem statusu.

 

Plaże Hawany czyli Playas del Este


Pobyt w stolicy Kuby nie musi wiązać się z rezygnacją z plażowania. Plaże Hawany są jednym z najpiękniejszych nadbrzeżnych terenów naturalnych na wyspie. Niewiele stolic świata może poszczycić się bliskością podobnych dobrodziejstw natury. Wyjeżdżając na wschód od zaludnionego centrum Hawany w ciągu zaledwie 20 minut natrafisz na idealny teren rekreacyjny. Możesz więc połączyć zwiedzanie miasta i korzystania z uroków karaibskich, pięknych jak z pocztówki plaż, nie zmieniając miejsca pobytu.

18 spektakularnych barów z tarasem widokowym w Hawanie

 

Nie ma lepszego sposobu na zakończenie długiego dnia zwiedzania miasta i nie kończących się spacerów po jej kolonialnych uliczkach niż wieczór spędzony z klasycznym kubańskim drinkiem w ręku w jednym z zaskakujących barów z tarasem widokowym.

Pozostaw gwar miejski na ulicy i daj się uwieść niezwykłej panoramie Hawany z innej perspektywy!

10 najlepszych lokali do tańca w Hawanie

 

Nie jest tajemnicą, że Kubańczycy tańczą dużo i chętnie. Nikogo nie dziwi widok tańczących par w miejskich parkach, młodych chłopaków rapujących w kolejce za chlebem lub seksownych dziewczyn kołyszących biodrami w rytm muzyki na chodniku.

 

Wieczorem organizowane są chętnie imprezy uliczne, podczas których sąsiedzi spotykają sie na szklaneczkę rumu przy głośnych rytmach reggeatonu lub salsy dudniących z dużych głośników ustawionych bezpośrednio na ulicy

10 klimatycznych restauracji w Hawanie na każdą kieszeń

 

Po castrowskiej rewolucji wszystkie lokale gastronomiczne zostały stopniowo znacjonalizowane. Generacje Kubańczyków wyrosły bez wyobrażenia na temat ekskluzywnej kuchni. Po 40 latach państwowej diety otwarcie pierwszych prywatnych restauracji tak zwanych paladar wzbudziły niejaką sensację. Wraz z rozwojem turystyki powstało wiele nowych prywatnych lokali i na dzień dzisiejszy można wybierać pomiędzy kuchnią kriolską i międzynarodową, restauracjami tematycznymi i fast foodami.

 

Kuchnia kubańska

 

Odkryj kuchnię kubańską, dowiedz się, co możesz zjeść na Kubie

Podróżowanie to poznawanie nowych miejsc i nowych kultur. Do poznawania kultury z pewnością zalicza się także próbowanie lokalnych potraw.
Autentyczna kuchnia Kuby jest pełna kolorów i aromatów oraz śladów fuzji różnych dziedzictw kulturowych.

 

10 uroczych miejsc w Hawanie na odpoczynek

 

Hawana tętni życiem, wokół ciągle coś się dzieje, jest wesoło, gwarno i niezwykle towarzysko. Kiedy po wielogodzinnym zwiedzaniu miasta bolą już nogi i przychodzi ochota na chwilę spokoju, warto rozejrzeć się za przyjemnym miejscem na chwilę refleksji. Urocze parki miejskie nadają się na to idealnie. Informacje o Kubie.

 

10 najbardziej znanych ulic Hawany


Zazwyczaj tylko te najbardziej znane, główne ulice w Hawanie oraz historyczne uliczki starego miasta noszą własną nazwę. Inne ulice są określane numerem. Żeby jednak odnaleźć konkretną lokalizację, nie wystarczy podać numer ulicy i numer domu. Ulica z tym samym numerem może bowiem znajdować się w kilku rożnych dzielnicach miasta, a numery domu rzadko kiedy widnieją na fasadach budynków. Dla lepszej orientacji podaje się więc dodatkowe informacje, zazwyczaj nazwę lub numer dwóch ulic pomiędzy którymi znajduję poszukiwany adres.

10 kultowych miejsc Hawany – kultura i rozrywka


Czy sztuka musi być nudna? Czy program kulturalny musi być poważny? Nie, w Hawanie nie musi. W mieście nie brakuje oryginalnych miejsc oferujących moc kulturalnych przeżyć i wspaniałej rozrywki. Zapoznaj się z moim subiektywnym rankingiem intrygujących centrów kultury w Hawanie. To absolutnie niesamowite propozycje miejsc, które warto odwiedzić.

10 najbardziej interesujących muzeów Hawany


Urlop na wyspach karaibskich kojarzony jest przede wszystkim z odpoczynkiem pod palmami. Tym czasem Kuba zaskakuje nie tylko białością swoich przepięknych plaż, ale również ogromną różnorodnością kulturową. Na całej Kubie można odwiedzić ponad 300 muzeum. Centrum kulturowe kraju stanowi jednak bez wątpienia jego stolica.

Fusterlandia – surrealistyczna eksplozja kolorów i form w Hawanie

 

Fusterlandia to bajkowy, magiczny labirynt z mozaiki na zachodnich wybrzeżach Hawany. Miejsce to rozsławił kubański artysta José Antonio Rodriguez Fuster. W latach 90 zeszłego stulecia Fuster wybrał hawańską dzielnicę Jaimanitas na siedzibę swojego warsztatu artystycznego.

Zaplanuj swoją podróż do niezwykłej krainy kubańskiej sztuki ludowej!

10 miejsc na oryginalne zakupy w Hawanie

 

W stolicy Kuby działają liczne bazary rzemieślnicze, sklepy z pamiątkami, galerie sztuki, antykwariaty, butiki z tradycyjną odzieżą kubańską i państwowe sklepy oferujące wysokiej jakości cygara i wyśmienity markowy rum.

20 ciekawostek przyrodniczo-geograficznych o Kubie

 

Kuba jest największą z wysp karaibskich, a na liście największych wysp świata zajmuje 15 miejsce. Około 14% powierzchni wyspy zajmują obszary chronione, rezerwaty i parki narodowe.

Wybrzeże Kuby rozciąga się na długości około 6000km, a do terytorium kraju zaliczane jest ponad 4 tysiące wysp i wysepek. 

20 ciekawostek historycznych o Kubie

 

Od przybycia Krzysztofa Kolumba w 1492 roku Kuba była świadkiem wielu burzliwych wydarzeń historycznych, politycznych przemian i skomplikowanych losów. Ludobójstwo, niewolnictwo, dwie zaciekłe wojny o niepodległość, okres skorumpowanej pseudo niepodległości i wreszcie rewolucja. W rezultacie prawie jedna piąta ludności wyemigrowała, głównie do Stanów Zjednoczonych.

10 ciekawostek ekonomicznych o Kubie

 

Kuba jest jednym z nielicznych krajów na świecie, które utrzymują gospodarkę na tradycyjnym socjalistycznym modelu. Pod wieloma względami model ten jest bardziej restrykcyjny niż socjalistyczny model rynkowy Chin lub Wietnamu. Gospodarka Kuby jest silnie kontrolowana przez państwo. Mówimy o gospodarce planowej, ponieważ wszelkie cele ekonomiczne wyznacza państwo. 

12 ciekawostek na temat Fidela Castro

 

Fidel Castro jest najbardziej znanym Kubańczykiem na świecie. Był najważniejszym przywódcą w Ameryce Łacińskiej od czasów wojen o niepodległość . Miał też bez wątpienia największy wpływ na kubańską historię od czasów José Martí. Stal się ikoną rewolucji. Rewolucja castrowska przekształciła kompletnie społeczeństwo kubańskie Poza tym wywarła większy wpływ na cały region niż jakiekolwiek inne powstanie latynoamerykańskie XX wieku.

20 ciekawostek społecznych o Kubie

 

Kubańczycy to wieloetniczny naród pochodzenia głównie europejskiego i afrykańskiego. Rewolucja castrowska wywarła ogromny wpływ na społeczeństwo kubańskie i sposób, w jaki jest ono zorganizowane. Za jeden z triumfów systemu porewolucyjnego uważa się wprowadzenie powszechnego systemu opieki zdrowotnej oraz ogólnokrajowego obowiązku szkolnego.

Powyższe artykuły rozbudziły Twoją ciekawość? Zaglądaj więc  na stronę regularnie, ponieważ  informacje o Kubie ciągle są aktualizowane. Poza tym powstają nowe posty  i ciekawe zestawienia. 

Uzyskasz tu więc aktualne informacje o Kubie, które przygotują Cię  na niezapomnianą podróż po tej fascynującej karaibskiej wyspie.

 

Jeśli szukasz więcej praktycznych wskazówek przed podróżą, wejdź także na stronę Poradnik.