Fusterlandia – surrealistyczna eksplozja kolorów i form w Hawanie
/
Fusterlandia to bajkowy, magiczny labirynt z mozaiki na zachodnich wybrzeżach Hawany. Zaplanuj swoją podróż do niezwykłej krainy kubańskiej sztuki ludowej!
Jaimanitas
- najbardziej kolorowa dzielnica Hawany
Jaimanitas jest nadbrzeżną hawańską dzielnicą należąca do okręgu administracyjnego Playa. Miejsce to rozsławił kubański artysta José Antonio Rodriguez Fuster. W latach 90 zeszłego stulecia Fuster wybrał Jaimanitas na siedzibę swojego warsztatu artystycznego.
Od tamtego czasu dzielnica uległa oryginalnej optycznej transformacji i stała się częścią projektu kulturalnego ulicznej sztuki Fusterlandia.
Co to jest Fusterlandia ?
Casa Fuster, potocznie nazywana Fusterlandia, to warsztat artysty, który w całości dostępny jest dla odwiedzających.
Za niewielką opłatą można zanurzyć się tu w niezwykły, kolorowy świat pełen symboli kubańskiej tożsamości, wieśniaków w szerokich słomianych kapeluszach, królewskich palm, alegorycznych podobizn lokalnych zwierząt, kubańskiej flagi, bożków znanych z pradawnych kultów religijnych, a także patriotycznych fraz lub cytatów z literatury wykaligrafowanych w ceramice.
Fusterlandia zadziwia wąskimi, dekoracyjnymi przejściami, schodkami do tarasów na różnych poziomach, z których można obserwować ten artystyczny mikrokosmos. W miejscowej galerii obrazów można nabyć oryginalne dzieła Fustera oraz innych wybitnych lokalnych artystów.
Sztuka uliczna w Hawanie
Kolorowe mozaiki pokrywają nie tylko powierzchnie warsztatu Fustera, ale pojawiają się na fasadach budynków w całej okolicy. Mieszkańcom na tyle spodobały się pomysły artysty, że zaczęli dekorować w tym stylu własne domostwa, ogrody, przyuliczne mury, ławki, przystanki autobusowe i inne objekty użyteczności publicznej.
Na jednym ze skrzyżowań zaskakuje duży ceramiczny mural prezentujący słynny statek Granma z podobiznami rewolucjonistów w tym Fidela Castro, Che Guevara i Camilo Cienfuegos. Inne przyuliczne murale nawiązują symbolami do różnych krajów Ameryki Łacińskiej.
Fuster - karaibski Gaudí
W wielobarwnych, fantazyjnych formach ceramicznych mozaik pokrywających wiele budynków dzielnicy nie sposób nie zauważyć wpływu sztuki Antonio Gaudiego. A sam Fuster określany jest czasem mianem karaibski Gaudí.
Poza tym w sztuce Fustera widoczne są wpływy innych międzynarodowych artystów, w tym rumuńskiego plastyka Constantina Brancusi. Co ciekawe pierwszym elementem artystycznym na terenie Fusterlandii była brama wejściowa, którą José Fuster skonstruował używając objektów z kolekcji ceramiki Brancusi’ego.
Fusterlandia – Jak tu dotrzeć?
Fusterlandia zazwyczaj nie jest oblegana przez turystów. Niektóre przewodniki turystyczne w ogóle nie wspominają o tym magicznym miejscu na obrzeżach Hawany, więc wiele osób odwiedzających miasto nawet nie wie o jego istnieniu. Niektórzy docierają tu w ramach zorganizowanej wycieczki.
Transport publiczny w Hawanie charakteryzuje się kiepską organizacją i mała dyspozycyjnością. Indywidualną wycieczkę do tej części Hawany z centrum miasta najlepiej jest więc zorganizować taksówką.
Do Fusterlandii można również wybrać się na rowerze. Hawana co prawda nie posiada sieci ścieżek rowerowych, mimo to przejażdżka na rowerze wzdłuż promenady miejskiej Malecón, kontinuując nadwybrzeżną ulicą Calle 1ra i Calle 3ra. Uwaga: wzdłuż eleganckiego bulwaru Quinta Avenida obowiązuje zakaz ruchu rowerowego.
Warsztat artystyczny Taller de Fuster
Calle #226 , esquina 3ra A,
Jaimanitas / Playa
Playa Jaimanitas
Po wizycie w Fusterlandii warto zajrzeć do pobliskiego kompleksu rekreacyjnego Paseo Marítimo 1ra y 70, położonego bezpośrednio na skalistym wybrzeżu.
Hawańczycy spotykają się tutaj w jednym z licznych barów i restauracji skonstruowanych na podwyższonych metalowych platformach z wszechobecnym widokiem na ocean.
Przy okazji plażują na kamienistym wybrzeżu znanym jako Playa Jaimanitas. Ta plaża miejska nie jest karaibskim marzeniem o białym piasku, ale ma za to autentyczny, lokalny klimat. Kubańskie rodziny chętnie spędzają tu wolne weekendy, tym bardziej że oferta gastronomiczna jest bardzo atrakcyjna i urozmaicona.
Wieczorem teren zamienia się w centrum rozrywki, muzyka z lokali rozbrzmiewa do białego rana i kubański rum płynie strumieniami.
Powyższy artykuł rozbudził Twoją ciekawość? Chcesz dowiedzieć się, co poza tym warto zaplanować podczas podróży na Kubę? Zapraszam do lektury: