Fusterlandia sztuka uliczna w w Hawanie
Informacje o Kubie,  Rozrywka,  Wycieczki na Kubie

Fusterlandia – surrealistyczna eksplozja kolorów i form w Hawanie

Fusterlandia to bajkowy, magiczny labirynt z mozaiki na zachodnich wybrzeżach Hawany. Zaplanuj swoją podróż do niezwykłej krainy kubańskiej sztuki ludowej!

Jaimanitas - najbardziej kolorowa dzielnica Hawany

Fusterlandia sztuka uliczna w w Hawanie

Jaimanitas jest nadbrzeżną hawańską dzielnicą należąca do okręgu administracyjnego Playa. Miejsce to rozsławił kubański artysta José Antonio Rodriguez Fuster. W latach 90 zeszłego stulecia Fuster wybrał Jaimanitas na siedzibę swojego warsztatu artystycznego.

Od tamtego czasu dzielnica uległa oryginalnej optycznej transformacji i stała się częścią projektu kulturalnego ulicznej sztuki Fusterlandia.

Co to jest Fusterlandia ?

Fusterlandia sztuka uliczna w w Hawanie

Casa Fuster, potocznie nazywana Fusterlandia, to warsztat artysty, który w całości dostępny jest dla odwiedzających.

Za niewielką opłatą można zanurzyć się tu w niezwykły, kolorowy świat pełen symboli kubańskiej tożsamości, wieśniaków w szerokich słomianych kapeluszach, królewskich palm, alegorycznych podobizn lokalnych zwierząt, kubańskiej flagi,  bożków znanych z pradawnych kultów religijnych, a także patriotycznych fraz lub cytatów z literatury wykaligrafowanych w ceramice.

Fusterlandia sztuka uliczna w w Hawanie

Fusterlandia zadziwia wąskimi, dekoracyjnymi przejściami, schodkami do tarasów na różnych poziomach, z których można obserwować ten artystyczny mikrokosmos. W miejscowej galerii obrazów można nabyć oryginalne dzieła Fustera oraz innych wybitnych lokalnych artystów.

Sztuka uliczna w Hawanie

Fusterlandia sztuka uliczna w w Hawanie

Kolorowe mozaiki pokrywają nie tylko powierzchnie warsztatu Fustera, ale pojawiają się na fasadach budynków w całej okolicy. Mieszkańcom na tyle spodobały się pomysły artysty, że zaczęli dekorować w tym stylu własne domostwa, ogrody, przyuliczne mury, ławki, przystanki autobusowe i inne objekty użyteczności publicznej.

Na jednym ze skrzyżowań zaskakuje duży ceramiczny mural prezentujący słynny statek Granma z podobiznami rewolucjonistów w tym Fidela Castro, Che Guevara i Camilo Cienfuegos. Inne przyuliczne murale nawiązują symbolami do różnych krajów Ameryki Łacińskiej.

Fuster - karaibski Gaudí

Fusterlandia sztuka uliczna w w Hawanie

W wielobarwnych, fantazyjnych  formach ceramicznych mozaik pokrywających wiele budynków dzielnicy nie sposób nie zauważyć wpływu sztuki Antonio Gaudiego. A sam Fuster określany  jest czasem mianem karaibski Gaudí. 

Poza tym w sztuce Fustera  widoczne są wpływy innych międzynarodowych artystów, w tym  rumuńskiego plastyka  Constantina Brancusi. Co ciekawe pierwszym elementem artystycznym na terenie Fusterlandii była brama wejściowa, którą José Fuster  skonstruował  używając  objektów z kolekcji ceramiki Brancusi’ego.

Fusterlandia – Jak tu dotrzeć?

Fusterlandia sztuka uliczna w w Hawanie

Fusterlandia zazwyczaj nie jest oblegana przez turystów. Niektóre przewodniki turystyczne w ogóle nie wspominają o tym magicznym miejscu na obrzeżach Hawany, więc wiele osób odwiedzających miasto nawet nie wie o jego istnieniu. Niektórzy docierają tu w ramach zorganizowanej wycieczki.

Transport publiczny w Hawanie charakteryzuje się kiepską organizacją i mała dyspozycyjnością.  Indywidualną wycieczkę do tej części Hawany z centrum miasta najlepiej jest więc zorganizować taksówką.

Do Fusterlandii można również wybrać się na rowerze. Hawana co prawda nie posiada sieci ścieżek rowerowych, mimo to przejażdżka na rowerze wzdłuż promenady miejskiej Malecón, kontinuując  nadwybrzeżną ulicą Calle 1ra i Calle 3ra. Uwaga: wzdłuż eleganckiego bulwaru Quinta Avenida obowiązuje zakaz ruchu rowerowego.

 Warsztat artystyczny
Taller de Fuster

 

Calle #226 , esquina 3ra A, 

Jaimanitas / Playa

Playa Jaimanitas

Playa Jaimanitas Paseo Marítimo 1ra y 70

Po wizycie w Fusterlandii warto zajrzeć do pobliskiego kompleksu rekreacyjnego Paseo Marítimo  1ra y 70, położonego bezpośrednio  na skalistym  wybrzeżu. 

 

Hawańczycy spotykają się tutaj w jednym z licznych barów i restauracji skonstruowanych na podwyższonych metalowych platformach z wszechobecnym widokiem na ocean.

Przy okazji plażują na kamienistym wybrzeżu znanym jako Playa Jaimanitas. Ta plaża miejska nie jest karaibskim marzeniem o białym piasku, ale ma za to autentyczny, lokalny klimat. Kubańskie rodziny chętnie spędzają tu wolne weekendy, tym bardziej że oferta gastronomiczna jest bardzo atrakcyjna i urozmaicona.

Wieczorem teren zamienia się w centrum rozrywki, muzyka z lokali rozbrzmiewa do  białego rana i kubański rum płynie strumieniami.

Fusterlandia sztuka uliczna w w Hawanie
Fusterlandia sztuka uliczna w w Hawanie
Fusterlandia sztuka uliczna w w Hawanie

Powyższy artykuł rozbudził Twoją ciekawość? Chcesz dowiedzieć się, co poza tym warto zaplanować podczas podróży na Kubę?  Zapraszam do lektury:

10 rzeczy które należy zrobić w Hawanie

10 rzeczy które trzeba zrobić w Trinidad

10 rzeczy które należy zrobić w Viñales

10 rzeczy które warto zrobić w Varadero

W zakładce Ciekawostki uzyskasz  aktualne informacje o Kubie, które przygotują Cię  na niezapomnianą podróż po tej fascynującej karaibskiej wyspie.

Jeśli szukasz więcej praktycznych wskazówek przed podróżą, wejdź także na stronę Poradnik.