zabytkowy samochód Kuba dla ciekawych

Kuba dla ciekawych jest blogiem podróżniczym i skarbnicą wiedzy na temat wyspy. Znajdziesz tu prawdziwe życiowe historie oraz masę informacji, które przydadzą Ci się na zorganizowanie podróży na Kubę. 

Na stronie zamieszczone zostały też kontakty do prywatnych kubańskich usługodawców. Masz tu możliwością dokonania bezpośredniej rezerwacji kwater prywatnych, indywidualnego kursu tańca oraz fantastycznych wycieczek organizowanych przez miejscowych. Daj się zainspirować propozycjom pakietów wyjazdowych w zakładce pobyt na Kubie w pakiecie.

 

O mnie

Profil

Obywatelka świata, niepoprawna optymistka wiecznie w poszukiwaniu momentów szczęścia i swojego miejsca na ziemi.

 

Na pytanie o to, kim chciałabym zostać, jak dorosnę, już jako mała dziewczynka odpowiadałam, że chciałabym zostać stewardesą. Ten zawód kojarzyłam przede wszystkim z możliwością podróżowania po całym świecie. Od zawsze pałałam zamiłowaniem do poznawania nowych miejsc i ludzi. Co prawda stewardesą nie zostałam, ale studia turystyczne na wydziale ekonomicznym na niemieckiej uczelni otwarły mi drzwi na świat.

 

Moje życie zawodowe od początku związane było z turystyką. Żyłam, pracowałam i podróżowałam w różnych krajach na wszystkich kontynentach. Mimo wielu lat spędzonych w szkołach i uczelniach zarówno w Polsce jak i za granicą, uważam, że to właśnie podróże są najlepszą szkołą życia.

 

Władam biegle czterema językami i jestem zawsze otwarta na poznawanie kolejnych. Bo to właśnie znajomość języków pozwala mi lepiej zrozumieć ludzi w najbardziej egzotycznych zakątkach świata.

Z Europy na Kubę

Pierwsza podróż na Kubę była początkiem końca mojego relatywnie ustabilizowanego życia. Przez wiele lat prowadziłam z powodzeniem hotel w centrum Wiednia. Byłam spełniona w pracy, chociaż za swoje sukcesy zawodowe płaciłam wysoką cenę brakiem życia prywatnego. Wakacje na Kubie pozwoliły mi spojrzeć na własne życie z innej perspektywy.

 

W Europie nigdy nie narzekałam na brak pieniędzy, ale wiecznie brakowało mi czasu. Każdy dzień był za krótki, a ja ciągle zmęczona natłokiem obowiązków. Kubańczycy natomiast nie posiadają niemal żadnych dóbr materialnych. Za to bardzo szanują sobie wolny czas, nie znają pośpiechu, żyją tu i teraz. W ich naturze leży, by cieszyć się tym, co mają w zasięgu ręki. To lepsze niż nieustanne zamartwianie się problemami, których mają niemało. Właśnie ta nieskomplikowana forma życia w teraźniejszości urzekła mnie na tyle, że zdecydowałam się tu powrócić. Tym razem na dłużej. 

 

Kuba dla ciekawych to zbiór tekstów, które nie są zawsze obiektywne. Próbuję jednak rozważać poruszane aspekty i spostrzeżenia z różnych perspektyw. Przy tym biorę pod uwagę znane mi fakty i osobiste doświadczenia. Kuba definitywnie nie jest rajem na ziemi, już najmniej dla samych jej mieszkańców. Sytuacja ekonomiczna kraju jest tragiczna. Także ja jako uprzywilejowana cudzoziemka z kraju kapitalistycznego z aktywną karta kredytową napotykam codziennie na egzystencjalne trudności. Moja fascynacja krajem jest jednak niezmienna. Kubę można pokochać lub znienawidzić od pierwszego wejrzenia, ale nikt nie pozostanie jej obojętny.

 

 

 

O stronie

Chcesz poznać Kubę jak najbardziej autentyczną?

Pragniesz kontaktu z jej mieszkańcami i zrozumieć ich sposób życia?

Interesujesz się historią wyspy i jej sytuacją dzisiejszą?

Jesteś z natury otwarty na nowe doświadczenia?

Potrafisz opuścić swoją strefę komfortu, by przeżyć niesamowitą przygodę? 

Jeśli odpowiesz tak na chociaż jedno z tych pytań, to strona dla Ciebie.

 

ulice Hawany dlaczego warto odwiedzić Kubę

Kuba urzeka, zaskakuje i bulwersuje. To kraj pełen sprzeczności wywołujący skrajne emocje.

 

Turysta spędzający wakacje w jednym z międzynarodowych ośrodków turystycznych, w hotelu all inclusive na jednej z przepięknych kubańskich plaż, wróci do swojego kraju opalony i wypoczęty. Tak, pogoda była wspaniała, woda w morzu w cudownych kolorach błękitu, plaże jasne i piaszczyste, rum mocny, langusty wyśmienite. I co? To tyle? I po to trzeba lecieć na drugi koniec świata? Nie ma w Europie równie pięknych plaż i świetnych hoteli z wyborowym jedzeniem? Wiele kubańskich hoteli ma charakter prywatnych klubów. To zamknięte oazy konsumpcji i rozrywki, gdzie turyści spędzają urlop w dobrobycie i całkowitej niewiedzy.

Kuba to nie tylko piękne plaże

Kuba dla ciekawych ma dużo więcej do zaoferowania niż przepiękne plaże i hotele all inclusive. To kraj jedyny w swoim rodzaju, także znacznie różniący się od pozostałych wysp na Karaibach. Aby jednak poznać tą inność trzeba koniecznie opuścić centra turystyczne i otworzyć się na kubańską rzeczywistość. A ta szokuje swoją brutalnością, często brakiem logiki, a jednocześnie fascynuje unikalnością kulturową.

 

Kuba to spontaniczni , pełni temperamentu mieszkańcy, kreatywni artyści życiowi, którzy po mistrzowsku opanowali sztukę przetrwania każdego kryzysu. Bliski kontakt z Kubańczykami to najciekawsza szkoła życia i najwspanialsze doświadczenie, które można doznać podczas podróż po wyspie. Nie sposób nie zauważyć, że  cała wyspa kipi wprost energią i żywiołowością. Turyści, którzy opuszczą wyspę bez zaprzyjaźnienia się z wyspiarzami, nie posmakowali prawdziwego czaru Kuby. Daj się ponieść temu rytmowi, magii muzyki i tańca, smaku mojito, zapachu cygar, zabawy na ulicy, erotyzmowi.

 

Kubańczycy pałają miłością do własnego dziedzictwa kulturalnego nasiąkniętego tradycjami hiszpańskimi i afrykańskimi. Są bardzo dumni ze swojej tożsamości. Ta była formowana w dużym stopniu przez system socjalny panujący w kraju od lat 60tych. Jednym z celów rewolucji castrowskiej było stworzenie bezklasowego społeczeństwa, uksztaltowanie „nowego człowieka“, dla którego według zasady „socjalizm albo śmierć“ dobro ogólne jest ważniejsze niż indywidualne potrzeby jednostki.

 

Nie oceniaj Kuby według europejskich standardów. Najlepiej wyjedź bez konkretach oczekiwań. Daj się zaskoczyć, tym co zastaniesz na miejscu. Spójrz na ten kraj bez uprzedzeń, spróbuj nie polemizować, nie krytykować.

Po co jechać na Kubę?

Muzyka

Kuba jest niekoronowaną stolicą muzyczną świata i nigdzie indziej nie ma tylu utalentowanych muzyków co tutaj.

Mieszkańcy

Kubańczycy to naród niezwykle gościnny i towarzyski. Chętnie nawiązują nowe przyjaźnie.

Podróż w czasie

Na Kubie czas stanął w miejscu. Niezwykle ciekawą historię kraju można przeżyć na żywo spacerując po ulicach.

Oryginalność

Świat, na który natrafiają przyjezdni jest autentyczny, pozbawiony kolorowych reklam modnych produktów markowych

Morze karaibskie

Kuba jest największą z wysp karaibskich z wybrzeżem o łącznej długości 5700km i ponad 250 plażami.

Koktajle

Nigdzie indziej na świecie Mojito nie smakuje lepiej niż na Kubie, a lista oryginalnych kubańskich koktjli jest długa

Cygara

Kubańskie cygara znane są na całym świecie ze swojej pierwszorzędnej jakości i niepodrabialnego aromatu.

Santería

Ten afrykański kult świętych jest fascynująca częścią kultury kubańskiej.

Zabytkowe samochody

Do dzisiaj w kubańskich miastach, zadziwiają pojazdy, które w innych krajach spotkać można co najwyżej w muzeach.

Turystyka i kubańska rzeczywistość

Kuba dla ciekawych© pixabay

Turystyka na Kubie nie jest wyłącznie fasadą, za którą kryje się coś bardziej realnego i prawdziwa Kuba nie jest miejscem ukrytym przed turystami. Kuba turystyczna też jest jak najbardziej prawdziwa.

 

Serdeczność i gościnność Kubańczyków urzeka turystów z całego świata. Jednak w dobie turystyki masowej i w środku głębokiego kryzysu gospodarczego ta kubańska gotowość do niesienia pomocy nabrała siłą rzeczy charakteru kapitalistycznego. Rząd socjalistyczny już od dawna nie jest w stanie zaspokoić choćby najbardziej podstawowych potrzeb swoich obywateli. To zmusza wielu Kubańczyków do polowania na okazję zarobienia czegokolwiek na turystach. Na wszelkiego rodzaju usługi istnieje nieoficjalny cennik,  płatność w gotówce albo jako wymiana towarowa w formie prezentów czy zaproszeń. Oferują noclegi we własnych domach, transport, coś do jedzenia i picia, muzykę, wyroby folklorystyczne, rękodzieła, aż po usługi seksualne. Płaci się także za rekomendacje restauracji, towarzystwo w miejscowym barze, pośrednictwo w kupnie cygar, informację turystyczną, pośrednictwo w znalezieniu kwatery czy organizację wypadów.

 

Warto skorzystać z niektórych z tych usług, jeśli są oferowane w formie legalnej przez posiadacza zarejestrowanej działalności gospodarczej i oczywiście po uprzednim wynegocjowaniu ceny. To zawsze lepsza opcja niż zostawianie masy pieniędzy w kubańskich państwowych agencjach turystycznych. Tam pracownicy dostają wypłatę w walucie narodowej peso kubańskim. Peso kubańskie niemal nie ma wartości, a Kuba od lat znajduje się w pogoni za dolarami. To właśnie od zagranicznych dewiz zależy przetrwanie kraju. Nie zachcianki obywateli, ale presja systemu zmusza Kubańczyków do szukania dolarów, a te wpływają na wyspę wraz z turystami. Kierowca taksówki wożący turystów lub sprzątaczka w hotelu zarabiają z napiwków dwudziestokrotnie więcej niż lekarz czy też profesor uniwersytetu. Za normalną pensję w peso po prostu nie da się przeżyć.

Kuba prywatnie

Przez ponad 50 lat po przewrocie rewolucyjnym Kubańczycy mogli pracować wyłącznie w firmach państwowych. Dopiero kryzys gospodarczy lat 90tych zmusił rząd kubański do częściowej liberalizacji rynku. W roku 2021 w wyniku reformy rynku pracy lista zawodów, w których Kubańczycy mogą pracować na własny rachunek została z jednego dnia na drugi wydłużona ze 127 na ponad 2000. Dajmy więc szansę rozwoju świeżo upieczonym przedsiębiorcom. Większość z nich to osoby dobrze wykształcone, kreatywne i pracowite. Oczekują swoich zagranicznych klientów z najlepszymi pomysłami i chęcią zapewnienie im optymalnego serwisu. Wiedzą, że od rekomendacji klientów zależy przyszłość ich prywatnych przedsiębiorstw, a tym samym przyszłość ich przepięknego kraju. Kuba dla ciekawych.

Etyczna turystyka na Kubie

Dziecko Kuba dla ciekawych© pixabay

My jako ciekawi świata turyści możemy połączyć przyjemne z pożytecznym. Wakacje na Kubie to marzenie, które należy zrealizować lepiej wcześniej niż później. Kuba nie jest niestety tanim celem podróży.

 

Tym ważniejsze jest, by wydać swoje ciężko zarobione pieniądze rozsądnie, z maksymalną korzyścią dla siebie. Warto też  zrobić to w taki sposób, by nasze pieniądze trafiły przede wszystkim do tych, którzy umożliwią nam spędzenie niezapomnianych wakacji. Namawiam więc serdecznie do korzystania z usług Kubańczyków pracujących na własny rachunek jako nauczyciele tańca, organizatorzy wycieczek, osób wynajmujących pokoje lub prowadzących prywatne restauracje, bary i kawiarenki. Taka inwestycja spłaci się podwójnie.

 

Nic nie daje większej satysfakcji, niż świadomość, że przyczyniamy się do poprawy życia ludzi, z których gościnności korzystamy w odwiedzanym kraju. Podróżujmy więc ceniąc kulturalne dziedzictwo celu podróży i chroniąc jego unikatowość. Spędzajmy wakacyjny czas wydając pieniądze w taki sposób, by wspierać bezpośrednio tych, którzy w tych miejscach żyją na stałe. Tych, którzy się o te miejsca troszczą.