co warto zrobić w Varadero Kuba
Informacje o Kubie,  Rozrywka

10 rzeczy które warto zrobić w Varadero

Varadero jest niezwykle atrakcyjnym miejscem podróży dla wszystkich, którzy pragną przeżyć niezapomniane dni pod karaibskim słońcem, na białych plażach, w otoczeniu egzotycznej przyrody. Wraz z Punta Cana na Dominikanie i Cancun w Meksyku region Varadero na Kubie zalicza się do kwintesencji najpiękniejszych plaż i najważniejszych ośrodków turystycznych na Karaibach. Co warto zrobić w Varadero? Dowiedz się poniżej!

Varadero - jeden z głównych ośrodków turystycznych na Kubie

Położenie


Varadero położone jest w prowincji Matanzas, około 150 km od Hawany. 


Obszar Varadero znajduje się na bardzo wąskim półwyspie Hicacos ciągnącym się na długości 30 kilometrów, z czego 22 kilometry to plaże z drobnym białym piaskiem i krystalicznie czystymi wodami.


Pólwysep Hicacos jest kubańskim terytorium najbliższej położonym do terytorium Stanów Zjednoczonych.

 

W okolicy występują imponujące rafy koralowe, idealne do uprawiania sportów wodnych, takich jak nurkowanie.

Historia

 

Varadero stało się miastem około 1887 roku. Właśnie w tym czasie najbogatsi mieszkańcy Kuby odkryli potencjał regionu jako miejsce wypoczynku. Ze względu na swoje naturalne warunki Varadero stało się w latach 40tych zeszłego wieku miejscem wypoczynku wielu zamożnych amerykańskich i kubańskich turystów.

 

Po rewolucji na wyspie nastał długi okres zastoju w turystyce. Dopiero w latach 80tych rząd ponownie postawił na jej rozwój, ponieważ gospodarka oparta na trzcinie cukrowej okazała się niewydolna. Od tego czasu Varadero jest intensywnie promowane jako centrum turystyki międzynarodowej.

Infrastruktura turystyczna

 

Region turystyczny Varadero znacznie różni się od typowych kubańskich obszarów mieszkalnych. Przypomina raczej kalifornijskie tereny letnie niż jakąkolwiek lokalną miejscowość. Cała infrastruktura skupia się na potrzebach zagranicznych turystów.


W regionie działa międzynarodowe lotnisko. Wśród obiektów turystycznych przeważają hotele all-inclusive, większość wybudowanych bezpośrednio przy plaży.


Wakacje Varadero to przede wszystkim odpoczynek na pięknych plażach, przepyszne koktajle i bogate życie nocne.


Turyści indywidualni mogą odwiedzić Varadero w ramach jednodniowej wycieczki z Hawany lub też skorzystać z oferty kwater prywatnych.

Pogoda


Ciepłe temperatury utrzymują się w Varadero przez cały rok. Także w miesiącach zimowych wielu turystów przyjeżdża, by rozkoszować się urokami tej rajskiej enklawy i uciec przed chłodem występującym w innych szerokościach geograficznych.


Więcej na ten temat przeczytasz w zakładce Pogoda na Kubie.

1.

Playas de Varadero - Relaksuj się na spektakularnych plażach!

wycieczka z Hawany do Varadero Kuba

Varadero to rajska destynacja oferująca urlopowiczom 22 kilometry drobnoziarnistych, białych plaż.

 

Plaże na półwyspie podzielone są na 6 odcinków.

Trzy najbardziej rozległe z nich to Playa Azul, Rincón Francés i La Alameda.

 

Playa Azul, jest jedną z najbardziej znanych na całej Kubie.

Jej nazwa pochodzi od intensywnie niebieskiego odcienia jej wód, który kontrastuje z jasnym piaskiem i bujną roślinnością palm.

 

Przy plaży jest wiele miejsc idealnych do nurkowania i snorkelingu w otoczeniu raf koralowych.

 

Tutaj  można poddać się także innym aktywnościom sportowym jak gra w siatkówkę plażową, surfing, windsurfing lub narty wodne

2.

Reserva Ecológica Varahicacos - Wędruj po rezerwacie ekologicznym!

co warto zrobić w Varadero Reserva Ecológica Varahicacos

Rezerwat Ekologiczny Varahicacos chroni pierwotną faunę i florę typową dla północnej Kuby.

 

Rezerwat jako obszar chroniony istnieje od 1974 roku i rozciąga się na o powierzchni 3 kilometrów kwadratowych.

 

Zwiedzanie jest możliwe wzdłuż wytyczonych pieszych szlaków.

Zobaczysz tu między innymi  hicaco, charakterystyczna roślinę od której półwysep zawdzięcza swoją nazwę oraz wiele innych gatunków endemicznych jak na przykład długowieczny kaktus zwany El Patriarca, który ma ponad 600 lat.

 

W rezerwacie spotkasz pierwotnych mieszkańców półwyspu czyli różnego rodzaju gady, w tym iguana.

To także doskonałe miejsce do obserwacji zarówno ptaków lądowych, jak i wodnych.

 

Dużą atrakcją parku jest tez niewątpliwie jaskinia Cueva de Musulmanes z 2500-letnimi ludzkimi szczątkami.

 

Tuż przy wejściu do rezerwatu zatrzymuje się autobus hop on hop off.

Autopista Sur

Varadero

 

3.

Cueva de Ambrosio -Odkryj naskalne malowidła!

co warto zrobić w Varadero Cueva de Ambrosio

Skały, z których składa się Cueva de Ambrosio, pochodzą sprzed dwóch milionów lat.

 

W czasach prekolumbijskich jaskinia służyła za schronienie  ludom pierwotnym, później także piratom oraz zbiegłym niewolnikom.

 

Pierwsi mieszkańcy półwyspu pozostawili w jaskini świadectwo swojego życia.

W jaskini odkryjesz kilkadziesiąt piktogramów i rysunków prekolumbijskich w kolorach czerwieni i czerni. Światło słoneczne przenika przez szczeliny skał i oświetla wewnętrzne ściany odsłaniając naskalne malowidła.

Autopista Sur

Varadero

 

4.

Parque Josone - Odwiedź ogrody krajobrazowe!

co warto zrobić w Varadero Parque Josone

Uroczy ogród krajobrazowy z romantycznym jeziorkiem, wypożyczalnią łódek i rowerów wodnych, basenem oraz dość dobrą ofertą gastronomiczną.

 

Szczególnie w bardzo gorące dni kubańskie rodziny szukają odpoczynku w tej oazie zieleni. Możesz spotkać tu także dziewczyny podczas sesji zdjęciowej świętujące swoje 15 urodziny tzw. quinceañera.

Park założyło małżeństwo José i Onelia Iturrioz, właścieciele destylari rumu w pobliskim Cárdenas. W roku 1940 wybudowali w Varadero neoklasyczną rezydencję i nadali jej nazwę pochodzącą od połączenia swoich imion – Retiro Josone.

 

Po rewolucji rezydencja Josone przeszła w ręce rządu. Na miejscu stworzono rekreacyjną przestrzeń publiczną dla wszystkich.

Avenida 4ta

Varadero

 

5.

Mansión Xanadú - Delektuj się mojito z karaibskim widokiem!

co warto zrobić w Varadero Mansión Xanadú

Mansión Xanadú zalicza się do zabytków narodowych Kuby. Zachwyca elegancją swojej architektury i wyposażenia oraz niesamowitymi widokami z tarasów na przepiękny karaibski krajobraz.

 

Posiadłość została zbudowana w 1928 roku na skałach Peña de San Bernardino nad samym morzem na zamówienie francusko-amerykańskiego milionera Irenée du Pont. Tak na jego życzenie powstała pierwszą konstrukcja z kamienia takiego rozmiaru w Varadero.

Styl budynku jest eklektyczny i nie ma wiele wspólnego z tradycyjnymi konstrukcjami kubańskimi tamtego czasu. Łączy elementy drewniane ze szlachetnych garunków drewna oraz cenny marmur florencki.

 

Obecnie budynek pełni funkcję hotelu z restauracją i słynnym barem na rasie widokowym. Szczególnie póżnym popołudniem miejsce zapełnia się gośćmi, którzy przychodzą tu chętnie na elegancką kolację lub po prostu na drinka z widokiem.

 

Rezydencja Xanadú jest zlokalizowana obok znanego pola golfowego Varadero. Tutaj odbywają się międzynarodowe zawody o dużym znaczeniu dla fanów tego sportu.

Ulica Carretera Las Americas KM 8 1/2 

Varadero

+53 4 566 8482

6.

Casa Al Capone - Zanurz się w gangsterską atmosferę!

co warto zrobić w Varadero Casa al Capone

Ten piękny dom przy plaży z lat 20. XX wieku jest obecnie jedną z najlepszych restauracji w Varadero.


Chociaż dom nosi imię słynnego gangstera Al Capone, ten budynek nie był w rzeczywistości jego domem i nie ma nawet historycznych wzmianek, że kiedykolwiek był w tej posiadłości.
Jedno jest jednak pewne, że gangster faworyzował Kubę i przyjeżdżał na wyspę wielokrotnie w czasach prohibicji.

Niezależnie od tego czy Al Capone kiedykolwiek był tu czy nie, miejsce  przywołuje przeszłość gangstera z czasu, kiedy ten był „szefem” Chicago.


W ogrodzie przed imponującym kamienno-drewnianym domem Al Capone przy wejściu w ogrodzie stoi replika samochodu używanego przez Al Capone w latach 20 zeszłego stulecia. Natomiast naturalnej wielkości zdjęcie gangstera ubranego na czarno i palącego kubańskie cygaro wita gości w portalu wejściowym. W środku na ścianach wiszą kolejne zdjęcia gangstera.

 

Casa Al Capone jest to bardzo przyjemnym miejscem na zjedzenie obiadu w tym gangsterskim otoczeniu. Możesz też po prostu przyjść na drinka i cieszyć się wyjątkową atmosferą i fantastycznymi widokami .

Avenida Kawama

Varadero

+53 4 566 8018

7.

Mi Casa Beatles - Posłuchaj Rock 'n' Rolla w karaibskim klimacie!

co warto zrobić w Varadero Mi Casa Beatles

Kultowy bar z muzyką na żywo.

 

Lokal jest bardzo turystyczny, ale warto tutaj przyjść jeśli potrzebujesz odmiany do życia hotelowego.

 

To dobre miejsce na spędzenie miłego popołudnia lub wieczoru. Nie spodziewaj się latynoskiej muzyki. Usłyszysz tu raczej  brzmienie rock and rollowe.

Avenida 1ra

pomiędzy Calle 58 i Calle 59

Varadero

+53 4 566 7329

8.

Cayo Blanco - Ciesz się rajskimi krajobrazem wysepki!

co warto zrobić w Varadero Cayo blanco Kuba

Cayo Blanco to mała niezamieszkana wysepka w pobliżu Varadero. Jest otoczona rafami koralowymi z bogatym życiem morskim oraz namorzynami, które stanowią siedlisko dla wielu gatunków zwierząt takich jak legwan kubański.


Nazwa wysepki pochodzi od białych piasków jej niemal dziewiczych plaż.

To idealne miejsce dla miłośników nurkowanie i snoklingu. W głębiach morskich można odkryć między inny rzadki czarny koral, który jest zagrożony wyginięciem.

 

Najlepszym sposobem, by dostać się na Cayo Blanco z Varadero jest wycieczka katamaranem.

 

Niestety prywatni organizatorzy nie mogą oferować wycieczek na Cayo Blanco. Licencję posiadają wyłącznie państwowe kubańskie agencje. Rezerwacje możesz zrobić bezpośrednio w hotelu.

 

co warto zrobić w Varadero wycieczka katamaranem

Jeśli jednak pragniesz wspomóc prywatne osoby, wybierz się na wycieczkę małym katamaranem dla maksymalnie 4 osób.

Podczas takiej wycieczki będziesz mieć okazję popływać na otwartym morzu w najpiękniejszych miejscach.

9.

Delfinario Varadero - Pływaj z delfinami!

Delfinarium znajduje się w Parku Przyrody Punta Hicacos.

 

Jest to jedno z najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem w Varadero.

 

Działa od 1984 roku i oferuje codzienne pokazy z delfinami. Za dodatkową opłatą odwiedzający mogą pływać wraz z delfinami.

Działalność delfinariów na całym świecie budzi wiele kontrowersji. Jest wielu przeciwników trzymania delfinów w niewoli. Decyzję o skorzystanie z tej atrakcji pozostawiam więc każdemu indywidualnie.

Ulica Carretera Las Morlas

Parque Natural Punta Hicacos

Varadero

+53 45 668031.

10.

Wycieczki z Varadero

co warto zrobić w Varadero wycieczka do Hawany Kuba

Varadero jest idealnym miejscem, by oddać się błogiemu lenistwu w rajskim krajobrazie.

 

Możesz również wziąć udział w różnych aktywnościach sportowych od gry w piłkę plażową, poprzez jazdę konno po plaży, po uprawiania sportów wodnych takich jak snorkeling lub nurkowanie, wędkarstwo głębinowe czy narty wodne.

Warto też wybrać się na wycieczkę z lokalnymi organizatorami.   Oto kilka pomysłów:

Indywidualna wycieczka do Hawany - Odkryj fascynującą stolicę Kuby!

El Capitolio spacer w Hawanie z przewodnikiem

Varadero jest wspaniale rozwiniętym centrum turystycznym, natomiast Hawana centrem życia Kubańczyków. Żeby przekonać się, jak tak naprawdę żyją miejscowi i dowiedzieć się ciekawostek z niezwykle burzliwej historii wyspy, trzeba koniecznie wybrać się do Hawany chociażby na jeden dzień. 

Każdy dodatkowy dzień pobytu w stolicy jest ogromnym wzbogaceniem podróży i niezapomnianym przeżyciem.

 

10 rzeczy które należy zrobić w Hawanie

 

Podczas indywidualnej wycieczki do Hawany zabytkowej starówkę miasta z jej pięknymi placami takimi jak Plaza de Armas, Plaza Vieja i Plaza de la Catadral,, historycznymi budynkami jak Capitolio czy budynek Bacardi. Podczas fakultatywnej przejażdżki zabytkowym kabrioletem zwiedzisz również najważniejsze historyczne miejsca w innych częściach miasta takie jak słynny Plac Rewolucji, Cmentarz Kolumba, chińska dzielnicę Chinatown, modernistyczną dzielnicę Varadero oraz  imponujący Hotel National położony ponad promenadą miejską Malecón.

Koszty wycieczki zaczynają się od 80€ za osobę.

 

W cenie wycieczki wliczony jest indywidualne odebranie gości z miejsca noclegu, przystanek w punkcie widokowym Puente de Bacunayagua i zwiedzanie miasta z lokalnym przewodnikiem.

Masz pytanie? Napisz KONTAKT lub użyj poniższego formularza rezerwacyjnego!

co warto zrobić w Varadero Bahía de Cochinos wycieczka do Zatoki Świń© Robin Thom Photography

W pięknej zatoce Golfo de Cazones w południowo-zachodniej części Kuby odkryjesz niezwykłą Zatokę Świń, naznaczoną rewolucyjną historią.

 

To na plażach tej zatoki w roku 1961 miała miejsce nieudana inwazja kierowana przez kontrrewolucjonistów wyszkolonych przez CIA.

 

Dziś jest to idealne miejsce do nurkowania i snorkelingu.

Okolica składa się z pięknych plaż, wśród których wyróżniają się Playa Girón i Playa Larga. W przezroczystych wodach zatoki kryją się przepiękne formacje koralowe, podwodne jaskinie, rozbite statki i inne morskie tajemnice.

Sprzęt do nurkowania jest wliczony w cenę.

 

W ramach wycieczki odwiedzisz także Criadero De Cocodrilos, niewielką farmą krokodyli w Parku Naturalnym Półwyspu Zapata, prowadzoną przez kubańskie Ministerstwo Rybołówstwa. Wstęp jest płatny na miejscu ok. 5€ za osobę. Podczas wizyty dowiesz się, jak żyją te gady, jak się na nie poluje się i jak są karmione.

 

Kolejnym punktem programu jest wizyta na terenie zrekonstruowanej wioski pierwotnych ludów Taino. Boca de Guamá to najważniejsze tereny podmokłe na Kubie i na całych Karaibach. System konstrukcji na drewnianych słupach powstał z konieczności ochrony przed drapieżnikami zamieszkującymi wody zalewu. Do wioski dotrzesz łodzią między namorzynami przez Laguna del Tesoro. Przepłynięcie przez lagunę i wejście do wioski jest osobno płatne na miejscu, około 12€ za osobę.

 

10 powodów dlaczego warto odwiedzić Kubę

Koszty wycieczki zaczynają się od 60€ za osobę. 

W cenie wycieczki wliczone jest indywidualne odebranie gości z miejsca noclegu oraz transport do wszystkich odwiedzanych miejsc z prywatnym szoferem.

Masz pytanie? Napisz KONTAKT lub użyj poniższego formularza rezerwacyjnego!

To propozycja dla osób, które szukają oryginalnych doświadczeń z daleka od masowej turystyki.


Podczas wycieczki zanurzysz się w kubańską codzienność małej wioski rybackiej, a także mało znanej przez turystów, a jakże interesującej i autentycznej stolicy prowincji Matanzas. Nie zabraknie również atrakcji natury jak nurkowanie i zwiedzanie jaskini.

co warto zrobić w Varadero Boca de Camarioca
co warto zrobić w Varadero Boca de Camarioca boca Kuba
co warto zrobić w Varadero Boca de Camarioca boca
co warto zrobić w Varadero Matanzas

Boca de Camarioca to niewielka miejscowość w prowincji Matanzas. Znajduje się u ujścia rzeki Camarioca i rozciąga się wzdłuż wybrzeża na wschodzie od plaży Los Pinos i na zachodzie po plażę Los Caletones. Mała plaża El Buren zajmuje centrum starej części miejscowości, przed kościołem, a plaża Los Pinos wyznacza północno-wschodnią granicę.

 

Ta wioska rybacka w ostatnich latach znacznie powiększyła liczbę swoich mieszkańców. Wielu pracowników, których być możesz znasz z hotelu lub restauracji w Varadero mieszka z rodzinami właśnie tutaj.

 

Do Boca de Camarioca dojedziesz z Varadero klasycznym zabytkowym samochodem.

 

Na zwiedzanie miejscowości przesiądziesz się na bicitaxi czyli rowerowej taksówki. O ile w miastach europejskich taki rodzaj taksówki jest wykorzystywany zazwyczaj do przemieszczania turystów, o tyle na Kubie bicitaxi jest praktycznym środkiem transportu dla każdego.

 

Po przejażdżce czeka Cię snurkowanie w krystalicznie czystych wodach wybrzeża.

 

W południe ciesz się na kameralny, typowo kubański grill na plaży z lokalnymi.  Do wyboru masz mięso drobiowe i rybę. Na życzenie i za dopłatą możliwe jest przygotowanie homara z grilla. Taki obiad na długo pozostanie Ci miło w pamięci. 

 

Nastepny punkt program to wizyta w słynnych jaskiniach Cuevas de Bellamar zaliczanych do największych skarbów naturalnych Kuby. Oprócz niesamowitych stalaktytów, stalagmitów i helicytów wewnątrz jaskiń zachwycą Cię ponad 3000.000 letnie skały pokryte masywnymi kryształami kalcytu, która sprawiają, że jaskinie lśnią niemal nadnaturalnym blaskiem. Piękno otoczenia dopełnia podziemny strumień, przecinający niemal cały obszar jaskiń. Wejście do jaskini kosztuje około 5€ za osobę i nie jest wliczone w cenę wycieczki.

 

Na zwiedzanie Matanzas udasz się pieszo ze swoim lokalnym przewodnikiem. Tutaj zobaczysz jak żyją Kubańczycy poza centrami turystycznymi i w jaki spoosób chronią swoje wartości kulturowe. Matanzas zaskoczy Cię uroczymi, neoklasycznymi, kolonialnymi budynkami, kościołami, teatrem i muzeami takimi jak Muzeum Farmaceutyczne, jedyne w swoim rodzaju w całej Ameryce, prowincjonalne Muzeum Historyczne i szokujące Muzeum Szlaku Niewolników.

 

Warto wiedzieć, że to z dźwięków bębnów w Matanzas narodziła się rumba, pierwszy narodowy taniec Kuby wywodzący się z afrykańskich tradycji. Co roku w teatrze Sauto, jednym z najlepszych teatrów na całej Kubie, odbywa się znany Festival Rumbero.

 

Do Varadero  powrócisz zabytkowym samochodem późnym popołudniem.

Koszty wycieczki zaczynają się od 80€ za osobę.

 

W cenie wycieczki wliczone jest indywidualne odebranie gości z miejsca noclegu, transport olśniewającym zabytkowym samochodem do wszystkich odwiedzanych miejsc z prywatnym szoferem i profesjonalnym kubańskim przewodnikiem, sprzęt do snurkowania, grill na plaży i przejażdżka bicitaxi.

Masz pytanie? Napisz KONTAKT lub użyj poniższego formularza rezerwacyjnego!

Inne propozycje dla zwiedzanie Kuby w sposób indywidulany i autentyczny,  z daleka od dużych grup i z lokalnymi organizatorami znajdziesz w zakładce Przeżycia.

 

Jeśli planujesz kompletną podróż na Kubę na własna rękę, zajrzyj na propozycje takiej wyprawy Pakiet pobytowy