Kuba, ze względu na swoje położenie w basenie Morzu Karaibskim, cieszy się klimatem tropikalnym ze stałą temperaturą przez cały rok, średnio około 24 do 30 stopni. Pogoda na Kubie cechuje się dwoma porami klimatycznymi – porą deszczowa i porą suchą. Różnica między porami roku jest zauważalna przede wszystkim ze względu na brak lub obecność deszczu, ponieważ temperatury nie mają wielu zmian w ciągu roku. Jedynie wilgotność powietrza może zmieniać odczucie termiczne.
Pora deszczowa na Kubie
wiosna i lato
Pora deszczowa na Kubie, podobnie jak i w pozostałych krajach karaibskich, rozpoczyna się się wraz z początkiem maja i trwa do października.
Warto jednak wiedzieć, że opady w klimatach tropikalnych w okresie deszczowym są co prawda bardzo intensywne, ale rzadko długotrwałe. Temperatury powietrza są w tym czasie wysokie, czasem ponad 40 stopni. Także wilgotność powietrza jest duża. Z tego powodu odczuwanie ciepła jest intensywniejsze niż w porze suchej.
Wilgotność przyciąga również owady, dlatego warto przywieźć ze sobą zapas odpowiednich środków odstraszających.
Podróżowanie w porze deszczowej nie jest jednak równoznaczne z całymi dniami spędzonymi w deszczu. Nawet jeśli dzień jest zachmurzony, to zazwyczaj panuje taki upał, że można cieszyć się plażowaniem. Szczególnie, że deszcze ustępują miejsca wielogodzinnemu nasłonecznieniu.
W sezonie deszczowym napływ turystów znacznie spada. To powoduje także spadek cen noclegów. Wyjątek stanowią miesiące lipiec i sierpień. To najpopularniejszy okres wakacyjny zarówno na Kubie, jak i w Europie. Wzrost cen widoczny jest wtedy szczególnie w cenach hoteli all inclusive.
Warto też dodać, że Kubańczycy nie dają się zastraszyć opadom. Plaże są przez nich szczególnie oblegane w okresie wakacyjnym. Poza tym na wyspie przez cały rok odbywają się różne festiwale i uroczystości na świeżym powietrzu bez względu na porę roku.
Jeśli chcesz obniżyć koszty podróży, warto przemyśleć wyjazd poza głównym sezonem. Zwłaszcza, że pogoda na Kubie właśnie w porze deszczowej może Cię bardzo pozytywnie zaskoczyć.
Sezon huraganów
Oprócz tego od czerwca zaczyna się sezon huraganów. Przy czym szczyt burzy i cyklonów przypada na przełom sierpnia i września. Nie oznaczy to jednak, że huragany bezustannie pustoszą okolice. Każde nadejście huraganu jest obserwowane i ludność jest informowana na bieżąco, a poszczególne regiony realizują przewidziane środki ostrożności. Podczas huraganu zamykane są wszystkie miejsca publiczne często na wiele dni, a budynki są zabezpieczane.
Jeśli zdecydujesz się na podróż na Kubę właśnie w tym okresie, poinformuj się na temat oczekiwanych huraganów zarówno przed podróżą jak i podczas pobytu. Kuba ma skuteczny system bezpieczeństwa i pomocy ratowniczej w przypadku huraganów, więc nie trzeba panikować.
Warto jednak znać niebezpieczeństwo, bo huragany corocznie powodują wiele strat i spustoszeń w całym regionie Karaibów. Cyklony tropikalne przynoszą dużo deszczu i silny wiatru. Wiatr zrywa dachy, niejednokrotnie niszczy całe budynki i powoduje przerwy w dostawie prądu i wody. Woda natomiast zalewa duże obszary kraju.
W razie niebezpieczeństwa przeprowadzane są masowe ewakuacje w zagrożonych terenach.
O prognozowanym nadejściu huraganu goście w hotelach zawsze są odpowiednio wcześniej informowani. Także w kwaterach prywatnych gospodarze biorą odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoich gości. Należy więc dostosować się do ich zaleceń.
Pora sucha na Kubie
Jesień i zima
Okres od listopada do kwietnia uważa się za najlepszy na podróż na Kubę. W tych miesiącach deszcze zazwyczaj nie przeszkadzają przyjezdnym w odkrywaniu wyspy.
Pogoda na Kubie w jesienno-zimowych miesiącach jest szczególnie przyjemna dla podróżnych, którzy nie lubią upałów. Temperatury na wyspie obniżają się i średnia spada poniżej 30 stopni. Także wilgotność powietrze jest dużo niższa, a opady minimalne.
W okresie pory suchej odwrotnie proporcjonalnie do temperatury rosną ceny noclegu i osiągają najwyższy poziom na przełomie grudnia i stycznia. Najlepsze miejsca noclegowe szybko się wyprzedają. Trudno też znaleźć tanie pokoje w najbardziej centralnych lokalizacjach lub na plaży.
Pogoda na Kubie - podsumowanie
Ogólnie rzecz biorąc karaibska pogoda na Kubie jest sprzyja podróżom w zasadzie przez cały rok. Jeśli jest czas, którego lepiej unikać podróżując na Kubę, to są to miesiące sierpień i wrzesień. Powodem są intensywne tropikalne deszcze i zwiększone ryzyko huraganów. Przez resztę roku można cieszyć się porą suchą lub pozostałą częścią pory deszczowej bez większych niedogodności niż komary i wilgoć. Mimo że czasem upał jest naprawdę duszący , to na szczęście nigdzie nie ma daleko do następnej plaży .