Hostal San Jose nocleg na Kubie Hawana kwatery prywatne casa particular

Nocleg

Kuba oferuje zakwaterowanie dla turystów o bardzo zróżnicowanym poziomie usług. Obcokrajowcy, którzy odwiedzają Kubę z wizą turystyczną mogą zatrzymać się wyłącznie w państwowych hotelach lub zarejestrowanych prywatnych kwaterach tzw. casa particular. Na nocleg u znajomych lub u rodziny jest konieczne posiadanie wizy rodzinnej. Natomiast nocleg na Kubie w casa particular jest świetną opcją dla każdego, bez względu na cel podróży i rodzaj posiadanej wizy.

Co to jest casa particular?

Casa particular jest autentyczną, lokalną formą zakwaterowania w prywatnych domach Kubańczyków. Wybór takiego typu noclegu na Kubie gwarantuje, że nie tylko gdzieś się prześpisz, ale że nocleg stanie się ważną częścią Twojej podróży i doświadczenia.

 

Atmosfera w hotelach na Kubie nie różni się dużo od tej panującej w hotelach w jakimkolwiek innym miejscu na świecie. Natomiast pobyt w kwaterach prywatnych to całkiem inne doświadczenie, możliwość bliskiego kontaktu z ich właścicielami, poznaniu ich codzienności od wewnątrz, realnego kontaktu z ich otoczeniem, sąsiadami, znajomymi, sprzedawcami z dzielnicy, a także aktywną nauką hiszpańskiego. Przy okazji wspierasz prywatną działalność w kraju, gdzie wszystkie hotele są państwowe. Turyści korzystający z hoteli zasilają konta przemysłu turystycznego. Przeciętny Kubańczyk nie ma z tego żadnych korzyści, chociaż powinien.

Standard prywatnego noclegu na Kubie

Rząd kubański nie publikuje oficjalnych danych o dostępnych kwaterach typu casa particular mimo obowiązku rejestracji. W związku z tym standard kwater prywatnych jest bardzo zróżnicowany i nie istnieje żadna kwalifikacja ich jakości. Wynajmowane są proste pokoje wyposażone w metalowe lóżko z dostępem do toalety i prysznica,  po luksusowe apartamenty z basenem na dachu.

 

Bez wątpienia pokoje wynajmowana turystom są  dużo lepiej wyposażone niż pomieszczenia, w których mieszkają sami gospodarze. Faktem jest, że osoby oferujące prywatny nocleg na Kubie starają się, by zapewnić swoim gościom maksymalny komfort mimo mocno ograniczonych środków, które stoją im do dyspozycji i często kosztem utraty własnej prywatności. Oprócz tego stają niemal na głowie, by goście mieli dostęp do bieżącej wody i prądu 24 godziny na dobę. Niestety wciąż zdarzają się trudności w tym zakresie, które wynikają zazwyczaj z niewydolności państwowych zakładów elektrycznych i wodociągowych. 

Prywatna działalność gospodarcza na Kubie

Warto wiedzieć, że wszystkie hotele na Kubie są własnością państwa, choć często jednak nawiązywane są kontrakty menadżerskie z międzynarodowymi sieciami hotelowym. Przez wiele lat kwatery prywatne były na Kubie nielegalne. Ostatecznie ich zalegalizowanie w formie casa particular nastąpiło dopiero w roku 1996. Na pewno nie był to akt w myśl otwarcia rynku w sektorze prywatnym, by umożliwić Kubańczykom dodatkowe źródło dochodu, ale raczej konieczność wynikająca z szybkiego rozwoju turystyki na wyspie i coraz większej ilości gości, którym trzeba było zapewnić zakwaterowanie. Hotele po prostu  przestały być wystarczające.

 

Od momentu zalegalizowania możliwości zakładania małych, prywatnych firm turystyka dla wielu Kubańczyków stała się opcją na lepsze życie. To dla nich nie tylko zarobek, ale i też możliwość poznania ludzi z innych krajów, ich świata i ich kultury. Kubańczycy żyją od wielu dekad praktycznie odizolowani od reszty świata. Do dzisiaj możliwość spędzenia wakacji za granicą jest opcją dla bardzo niewielu. Chętnie nawiązują więc kontakty z obcokrajowcami i zapraszają ich do swojego życia z otwartymi ramionami. Oferują im nocleg na Kubie, posiłki i inne usługi.

Dlaczego wybrać kwaterę zamiast hotelu?

Oto argumenty, które według sondażu z podróżnymi przemawiają za wynajęciem casa particular na Kubie

Bliski, nieformalny, często przyjacielski kontakt z Kubańczykami i wymiana interkulturalna
98%
Autentyczne, nietuzinkowe przeżycie z dala od międzynarodowych sieci hotelowych
95%
Bardzo korzystna propozycja cenowa
91%
Oferta domowych posiłków, śniadań, czasem także kolacji w niektórych kwaterach
89%
Wsparcie prywatnej dzialalności w kraju , gdzie wszystkie hotele są państwowe
82%
Oryginalna architektura, często w stylu kolonialnym kolonialnego lub interesująca zabudowa z okresu dominacji amerykańskiej
77%
Wybór pomiędzy rodzinną kameralnością w domach kubańskich rodzin i prywatnością samodzielnych apartamentów
62%

Co oczekiwać w casa particular a co nie?

1.

Kubańczycy są z natury bardzo otwarci i towarzyscy. Nie zdziw się, gdy na miejscu zostaniesz przywitany nieformalnie po imieniu i być może uściskiem, a nawet przyjacielskim buziakiem.

 

2.

Dostęp do podstawowych produktów na Kubie jest niezwykle trudny. Mimo to w każdej kwaterze gościom stoją do dyspozycji ręczniki, świeża, pachnąca pościel, mydło i papier toaletowy, często także telefon stacjonarny, suszarka do włosów i żelazko.

 

3.

Ciepła woda pod prysznicem jest standardem, aczkolwiek nastaw się raczej na niskie ciśnienie wody.

 

4.

Śniadanie w kwaterze prywatnej  może różnić się składem w zależności od sezonowej oferty rynku. Warto jednak skorzystać z tej opcji, jeśli jest oferowana. Gospodarze oferujący prywatny nocleg na Kubie nie pozwolą Ci wstać od stołu głodny.

 

5.

Sprzątanie pokoi i apartamentów odbywa się regularnie, codziennie lub co drugi dzień w zależności od kwatery.

 

6.

Sypialnia jest zazwyczaj klimatyzowana. W najtańszych obiektach może jednak zdarzyć się, że zamiast klimatyzacji goście korzystają z wentylatora.

7.

Kuchnie apartamentów są wyposażone w podstawowe sprzęty. Zawsze jest lodówka i miejsce do gotowania. Może to być nowoczesna płyta indukcyjna lub przedrewolucyjna kuchenka gazowa z piekarnikiem. Często też spotykana jest mikrofalówka , elektryczny garnek ciśnieniowy i mikser do robienia soków.

Gdy brakuje ci czegoś istotnego, nie krępuj się i zapytaj o to gospodarzy.

 

8.

Sejf nie zawsze jest dostępny. Rzeczy wartościowe lepiej jest zdeponować bezpośrednio u gospodarzy.

 

9.

Dostaniesz własny klucz niezależnie od tego, czy wynajmujesz pokój czy całe mieszkanie.

 

10.

Pamiętaj, że na nocleg na Kubie zawsze związany jest z obowiązkiem rejestracji każdej osoby, który zatrzyma się w kwaterze w porze nocnej. Jeśli oczekujesz więc gości, powiadom o tym gospodarzy. Rejestracja Kubańczyków odbywa się w taki sam sposób jak i obcokrajowców poprzez wpis do księgi gości wraz z numerem dowodu osobistego. Jeśli twoi znajomi nie życzą sobie takiej rejestracji, nie zapraszaj ich do kwatery.

 

11.

Coraz więcej kwater oferuje dostęp do internetu WiFi. Usługa nigdy jednak nie jest bezpłatna. W sklepach państwowej firmy telekomunikacyjne ETECSA należy wykupić kartki zdrapki z kodem dostępu do internetu. 

 

12.

Na Kubie nie spotkasz wielu drukowanych prospektów turystycznych i planów miasta. Gospodarze chętnie udzielą ci podstawowych informacji w formie ustnych rekomendacji. Przed przylotem na wyspę warto zainstalować aplikację maps.me, która działa bez dostępu do internetu i może okazać się niezwykle pomocna.

nocleg na Kubie kwatery prywatne casa particular
nocleg na Kubie kwatery prywatne casa particular
nocleg na Kubie kwatery prywatne casa particular

Prywatny nocleg na Kubie - zasady wynajmu kwatery

Przed rezerwacją noclegu na Kubie warto wiedzieć, jak rozpoznać legalną kwaterę. Znajomość podstawowych przepisów może zaoszczędzić podróżnym problemów z kubańskimi służbami migracyjnymi.

 

1. 

Arrendador czyli osoba prywatna wynajmująca kwatery dla turystów musi posiadać państwową licencję wynajmu. 

 

2. 

Licencjonowane obiekty można rozpoznać na zewnętrznym znaku niebieskiej kotwicy. 

 

3. 

Wynajmujący jest zobowiązany prowadzić księgę gości i każdy pobyt musi być w niej udokumentowany wraz z numerem paszportu gościa i jego podpisem.

 

4. 

Dodatkowo rejestracja gości odbywa się w formie elektronicznej, która nie zwalnia jednak z obowiązku prowadzenia księgi.

 

5.

Oferujący prywatny nocleg na Kubie płaci wysokie opłaty z tytułu działalności gospodarczej. Część tych opłat jest stała, inne opłaty są nałożone bezpośrednio na cenę wynajmu.

Gdzie się zakwaterować w Hawanie?

Trzy dzielnice Hawany warto wziąć pod uwagę podejmując decyzję o miejscu noclegu podczas pobytu w mieście: La Habana, Centro Habana i El Vedado.

 

Alternatywę dla tych trzech wymienionych dzielnic  mogą stanowić noclegi w pobliżu plaż miejskich. Warto jednak wiedzieć, że ta opcja noclegu związana jest z długim transportem do centrum miasta. Można też zaplanować kombinację noclegu. Na przykład spędzić kilka dni w mieście oraz noc lub dwie na jednej z podmiejskich plaż.

Habana Vieja

La Habana Vieja ( Stara Hawana) to historyczne centrum stolicy Kuby i jednocześnie najważniejsza kolonialna starówka obu Ameryk, pełna autentycznych klejnotów architektonicznych z różnych epok. Ta dzielnica jest najbardziej turystyczną częścią stolicy. Znajdują się tu najważniejsze muzea i obiekty historyczne. Istnieją różne strefy dla pieszych i obszary wolne od ruchu zmotoryzowanego. Po długim okresie zaniedbań w ostatnich latach zaczęto przeprowadzać szeroko zakrojone prace remontowe wielu ulic i budowli, chociaż wystarczy skręcić z utartego szlaku, by natrafić na boczne uliczki mocno nadgryzione zębem czasu, które długo jeszcze będą oczekiwać na remont.

Centro Habana

Centro Habana to najbardziej ruchliwa część Hawany. Wybierając tu nocleg doświadczysz autentycznego  uroku chaotycznej, tętniącej życiem stolicy z głośnymi sprzedawcami ulicznym, dziećmi grającymi w piłkę na ulicy i kilometrowymi kolejkami przed sklepami. Ludzie pozostają na ulicach do późnych godzin nocnych. Dzielnica pełna jest kolorowych kamienic w lepszym lub gorszym stanie, a spacer po okolicy dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń. Mimo iż brakuje tu klasycznych zabytków turystycznych,  to właśnie życie mieszkańców jest największą atrakcją Centro Habana.

El Vedado

Dzielnica Vedado znajduje się na zachód od Centro Habana. Jest to dużo młodsza część miasta, bardziej nowoczesna, bardziej elegancka, bardziej zadbana. Chociaż pierwsze domy zostały zbudowane w połowie XVIII wieku,  to Vedado najsilniej rozwinęło się w latach 1930-1960, kiedy Hawana była głównym celem podróży dla US Amerykanów. Dzielnica jest pełna wieżowców, tutaj znajdują najbardziej znane i ekskluzywne hotele Hawany, międzynarodowe restauracje i centra handlowe. Vadado słynie również z odurzającego życia nocnego, klubów nocnych, dyskotek i sal koncertowych.

Aby jako turysta choć trochę poznać kubańską codzienność, najlepiej wybrać kwaterę położoną w sercu okręgu mieszkaniowego śródmieścia. Centro Habana to najbardziej zaludniona dzielnica Hawany. Kontakt z kubańskimi sąsiadami jest tutaj zagwarantowany. W samym centrum turystycznym starego miasta wybór kwater jest większy, za to sąsiadami są często inni turyści i trudniej jest o poznanie miejscowych, którzy nie pracują w turystyce. Poza tym ze względu na przestarzałą infrastrukturę w starówce częściej zdarzają się ograniczenia w dostępie do wody lub okresowy brak elektryczności. Centro Habana natomiast jest idealnym punktem wyjściowym na zwiedzania różnych części miast. Można dojść piechotą na stare miasto, ale i także wybrać się na spacer do dzielnicy Vedado i w taki sposób poznać Hawanę w jej różnych, niezwykle interesujących odsłonach. 

Azul Habana

 

Przesympatyczna kolonialna rezydencja na starym mieście z pokojami urządzonymi w tradycyjnym stylu z nowoczesnymi udogodnieniami. Atmosfera jest rodzinna, jednak zakres usług dorównuje najlepszym hotelom w mieście.

 

Casa David

 

Casa David w centrum Hawany przeniesiesz się w dawne czasy kolonizacji hiszpańskiej. Jeśli lubisz klimatyczne, oryginalne noclegi na pewno zakochasz się w tych wnętrzach. Tym bardziej że pokoje można wynająć w niespodziewanie przystępnej cenie.

 

Pensjonat Peregrino

 

Pensjonat Peregrino w Hawanie oferuje noclegi o wysokim komforcie, w przytulnej atmosferze i w idealnej lokalizacji, tuż opodal słynnego deptaku Prado.

Ten prywatny, oryginalny pensjonat to klimatyczne wnętrza za przepiękną kolonialną fasadą i fantastyczna obsługa.

Casa Yamilka

 

Tutaj jesteś w samym centrum wydarzeń. Okolica jest wesoła, a sąsiedzi niezwykle towarzyscy. Kompletnie wyposażony apartament Yamilki z widokiem na ocean jest idealny na dłuższe pobyty w mieście.

 

Hostal San José

 

To miejsce  z duszą artystyczną  łączy nowoczesne elementy i kubańskie tradycje.  Już przy przekroczeniu progu domu przeżyjesz efekt WOW. Kolonialna kamienica została zmodernizowana z zachowaniem oryginalnych walorów architektonicznych.

 

Casa Colonial

Tatiana y Jose

 

W zabytkowej kamienicy z połowy XIX wieku zachowało się wszystko to, co kubańska architektura kolonialna ma najlepszego do zaoferowania . Zachwycą cię kolorowe witraże i historyczny drewniany strop.

 

Casa Cuarteles B&B Boutique

 

Zniewalający pensjonat w samym sercu starego miasta. Wnętrza zaprojektowane są przez lokalnych kubańskich artystów, Każdy pokój ma swojego patrona, duchownego przewodnika, tzw. Orisza, któremu wierzący najpopularniejszego afrokubańskigo kultu santería zawierzają swoje problemy .

 

Casa Cuba

i Casa Habana

 

Ocean rozpościera się tutaj w całej swojej okazałości. Dwa samodzielne apartamenty, każdy z osobnym wejściem, są położone w drugim rzędzie od słynnej promenady Malecón.

 

Casa Art Deco

 

Niezwykle udane połączenie kolonialnej architektury z elementami art déco. Poczujesz się tu jak w stylowej rezydencji z zeszłego stulecia, a mimo to nie zabranie Ci żadnego z nowoczesnych udogodnień.

 

Casa Familiar Pretexto

 

Miejsce, gdzie poczujesz się jak na odwiedzinach  u swoich ulubionych  krewnych. Wszyscy domownicy są blisko związani z muzyką. Cała rodzina lubi spędzać wolny czas przy akordach gitarowych i własnej interpretacji piosenek, w czym chętnie możesz im potowarzyszyć.

 

Hostal Juancho

 

Ten nietuzinkowy pensjonat jest prowadzony bardzo profesjonalnie, a oferowany standard usług jest wyższy niż w niejednym czterogwiazdkowym hotelu w Hawanie. Budynek zwraca uwagę już od zewnątrz ślicznie odnowioną fasadą, a w środku zaskoczy Cię przepychem dekoracji.

 

Bella Vista

 

Duży i jasny apartament w strategicznie idealnej lokalizacji przy dolnym końcu słynnego deptaku Prado.  Stąd wszędzie jest blisko, a sąsiedztwo nie mogłoby być bardziej doborowe.

 

Yaqui House

 

Oczekuj tutaj komfortowego pobytu w obiekcie noclegowym o luksusowej lokalizacji. Dużą atrakcją apartamentu jest widok z balkonu ponad słynna ulicą Callejón de los Peluqueros pełną restauracji i barów.

 

Peña Pobre luxusowy apartament

 

Apartament jest idealnie położony tuż przy wejściu do zatoki Hawany. To właśnie tutaj zaczyna się przepiękna starówka Hawany. Z obu balkonów rozpościera się rewelacyjny widok na okolicę.

 

La Campestre

 

Dom położony jest w samym sercu Viñales i zauroczy Cię spokojnym wewnętrznym patio oraz pięknym widokiem z górnego poziomu domu na mogoty, typowe formacje skalne w tej okolicy.

 

Viñales Lodge

 

W tej uroczej rezydencji zakochasz się od pierwszego wejrzenia. Wnętrza urządzone są ze smakiem z wysokojakościowych, naturalnych materiałów z etnicznymi elementami, a stylowe, przestronne pokoje oferują najwyższy komfort.

 

Villa Susana

 

To tradycyjny rodzinny dom kubański, w którym pod jednym dachem mieszkają trzy pokolenia. Prawdziwą atrakcją tego miejsca jest niesamowity widok na góry Viñales z tarasu na dachu oraz przepyszne domowe posiłki.

 

Casa colonial Dany & Carlos

 

Intrygujący dom kolonialny położony przy głównej ulicy Viñales.  Dużą atrakcją domu jest uroczy ogród oraz duży taras z bujanymi fotelami i i huśtawką oraz klimatyczny bar w drewnianym ranczo.

 

Casa Sergio y Caridad

 

Sympatyczni i niezwykle gościnni gospodarze mieszkają w tylnej części domu. Z gośćmi natomiast  dzielą pokój dzienny i taras z bujanymi fotelami. To właśnie tutaj możesz wdać się w z nimi przyjazna pogawędkę, delektując się powitalnym koktajlem.

Casa José y Fátima

 

Przepiękny kolonialny dom wybudowany w stylu eklektycznym . Jego wnętrza zdobią wiklinowe meble oraz naturalne tropikalne rośliny, które nadają temu miejscu przytulnej atmosfery.

 

Casa Brisas de Alameda

 

Tradycyjny dom z XIX wieku w stylu hiszpańskiego kolonializmu. W uroczym zielonym patio z otwartym gankiem filarowym spędzisz wiele miłych chwil. Pokoje są  niezwykle stylowe i wyposażone bardzo komfortowo.

 

.

Casa Amado

 

Nocleg w Casa Amado jest doskonałą opcją dla podróżnych, którzy chcą zatrzymać się w pobliżu centrum miasta. Zauroczy Cię tutaj nastrojowy wewnętrzny dziedziniec, w którym serwowane są śniadania i romantyczne kolacje.

 

Domus Trinidad

 

Oferta noclegu w Domus Trinidad zainteresuje podróżnych, którzy preferują nowoczesny wystój wnętrz i wysoki komfort. Budynek z zewnątrz nawiązuje architektonicznie do dawnych tradycji kubańskich, natomiast w środku zaskakuje ultranowoczesnym designem.

 

Nocleg na Kubie - Wybierz kwaterę w Santa Clara

Hostal Privilege

 

Hostel położony jest w samym centrum Santa Clara i wszystkie interesujące miejsca są osiągalne piechotą.

Do dyspozycji gości stoi przyjemny zielony taras z widokiem na miasto.

 

Warunki Rezerwacji

Anulacja

Rezerwacja może zostać anulowana bez żadnych kosztów w ciągu 24 godzin od rezerwacji, ale nie później niż 3 dni przed planowanym przyjazdem do miejsca noclegu.

 

Zmiana

Zmiana daty rezerwacji jest możliwe bez opłat na 48 godziny przed planowanym przyjazdem do miejsca noclegu. Nowy termin może być potwierdzony wyłącznie w zależności od dostępności.

 

Zaliczka

Żeby zagwarantować rezerwację wymagana jest zaliczka. Jej wysokość zależy od rezerwowanego obiektu i i powinna być dokonana przelewem bankowym lub gotówką na miejscu nie później niż 7 dni po dokonaniu rezerwacji.  Zaliczki są bezzwrotne w przypadku rezygnacji z rezerwacji po upływie terminu bezpłatnej anulacji.

 

Płatność końcowa

Płatność końcowa odbywa się gotówką w EUR najpóźniej w dzień przyjazdu u gospodarzy kwatery.