plaże Hawany informacje o Kubie
Informacje o Kubie,  Styl życia,  Wycieczki na Kubie

Plaże Hawany czyli Playas del Este

Kubańczycy uwielbiają swoje podmiejskie plaże Hawany. Szczególnie w weekendy pokryte białym piaskiem wybrzeża na wschód od centrum miasta zapełniają się wesołymi grupkami plażowiczów. Spotykają się tutaj, by razem spędzić czas, zabawić się, posłuchać muzyki, podzielić się szklaneczką rumu, zatańczyć na gorącym piasku i podyskutować o wszystkim i o niczym zanurzeni po szyję w wodach Atlantyku.

Playas del Este to szereg plaż położonych zaledwie 18 kilometrów na wschód od Hawany. Rozciągają się od małej miejscowości Bacuranao poprzez kurort Guanabo aż do granicy z prowincją Matanzas.

Co wybrać – wielkomiejskie życie czy plażowanie?

plaże Hawany

W stolicy Kuby nie musisz stawiać się temu trudnemu wyborowi, ponieważ pobyt w mieście nie musi wiązać się z rezygnacją z plażowania. Plaże Hawany są jednym z najpiękniejszych nadbrzeżnych terenów naturalnych na wyspie. Niewiele stolic świata może poszczycić się bliskością podobnych dobrodziejstw natury.

Wyjeżdżając na wschód od zaludnionego centrum Hawany w ciągu zaledwie 20 minut natrafisz na idealny teren rekreacyjny. Ten naturalny obszar składa się z doskonałych plaż połączonych ze sobą urzekającą linią brzegową, która kontrastuje z wielkomiejskim gwarem.

Możesz więc połączyć zwiedzanie miasta i korzystania z uroków karaibskich, pięknych jak z pocztówki plaż, nie zmieniając miejsca pobytu. Po intensywnej wycieczce po historycznych dzielnicach Hawany, kilka godzin na plaży stanie się idealnym relaksem dla ciała i zmysłów.

Infrastruktura na plażach

Plaże Hawany to nadmorski teren, na którym w przeciwieństwie do znanych kubańskich destynacji wakacyjnych jak Varadero, Cayo Coco czy Cayo Largo, nigdy nie zainwestowano w rozwój ogromnych, nowoczesnych kompleksów hotelowych i innych nieruchomości typowych dla obszarów przybrzeżnych. Infrastruktura turystyczna jest rozwinięta nierównomiernie. Jednakże nawet na najbardziej popularnych odcinkach plaży nie oczekuj animacji dla turystów, parków wodnych i basenów z masażami.

Mimo to, a może właśnie dlatego jest to popularne miejsce turystyczne, do którego szczególnie latem mieszkańcy Hawany uciekają od wielkomiejskiego życia, aby cieszyć się wspaniałymi słonecznymi dniami , plażą, turkusową wodą i miękkim białym piaskiem.

Plaże Hawany to idealne miejsce dla tych, którzy nie znoszą niekończących się szeregów leżaków plażowych ani betonowych sylwetek wielopiętrowych hoteli w tle.

Playas del Este rzeczy które należy zrobić w Hawanie
plaże Hawany
plaże Hawany

Najpiękniejsze plaże Hawany

Playa Bucuranao

Tuż po przekroczeniu tunelu wyjazdowego z centrum miasta tzw. El Túnel de la Bahía de la Habana natrafisz na pierwszą z plaż Hawany. Playa Bacuranao wyróżnia się dużym pasem drobnego piasku i ujściem rzeki, od której pochodzi nazwa plaży i która nadaje przybrzeżnej wodzie bardzo przyjemnej temperatury.

Playa Bacuranao jest stosunkowo cicha i szczególnie odpowiednia dla rodzin. Chętnie korzystają z niej mieszkańcy pobliskich dzielnic Cojimar i Alamar. Centrum regionu jest Villa Bacuranao z niewielką bazą hotelowo-gastronomiczną.

Playa Tarará

W okresie przedrewolucyjnym Tarará była klubem jachtowym dla bogatych turystów amerykańskich i kubańskiej arytokracji. To właśnie oni jako pierwsi docenili to miejsce z najlepszym warunkami naturalnymi, szerokim pasem białych piasków oraz czystą, przejrzystą wodą. Później powstał tutaj ośrodek, w którym leczono dzieci ofiary katastrofy w Czarnobylu.

W chwili obecnej na terenie znajduje się ponad 500 willi. Rezydentami większości z tych rezydencji są zagraniczni dyplomaci oraz pracownicy międzynarodowych firm współpracujących z rządem kubańskim. Inne wille stoją do wynajęcia. Wejście na plaże jest płatne. Możesz za to oczekiwać stosunkowo dobrze rozbudowanej infrastruktury, włącznie z centrum handlowym i restauracjami.

Nautica Marlin Tarará

W porcie oferowane są różnego rodzaju wycieczki statkiem po wybrzeżu, wędkowanie, nurkowanie. Ceny wycieczek są publikowane w dolarach amerykańskich, a płatność jest możliwa wyłącznie kartą kredytową. Gotówka nie jest akceptowana.

 +53 7 796 0242

Playa Mégano

Plaża rozpościera się na długość około 800m pomiędzy plażą Tarará i Santa María del Mar. Charakteryzuje się naturalnym otoczeniem z dużym pasem białego piasku, turkusowymi wodami i bogatą tropikalną roślinnością.

Ze względu na bliskość do stolicy i stosunkowo krótki dojazd Hawańczycy chętnie spędzają tutaj swój wolny czas, zwłaszcza latem. Zaplecze turystyczne tego regionu tworzy hotel Villa Mégano. Do serwisu hotelu należą usługi gastronomiczne i wypożyczalnie leżaków i parasoli.

Przy wybrzeżu znajduje się niewielka ryfa koralowa. Oprócz korzystania z kąpieli morskich, można wiec też ponurkować.

Playa Santa María del Mar

Santa María del Mar jest najpopularniejszą z plaż na wschód od Hawany. Rozciąga się na długości około dwóch kilometrów, a do plaży przylegają zalesione regiony przybrzeżne. To właśnie tutaj najlepiej rozwinęła się turystyka międzynarodowa.

Pobliskie hotele oferują płatny serwis leżakowy, a kelnerzy spacerują pomiędzy leżakami balansując tacą obciążoną skorupami orzechów kokosowych wypełnionych słodką wodą na życzenie z dodatkiem porządnego łyku rumu.

Na pewnym odcinku plaża nazywana jest także „MarAzul” (wcześniej „Tropicoco”), od hotelu, który dominuje nad panoramą wybrzeża.

Jest też kilka innych pomniejszych państwowych hoteli takich jak Atlántico, Los Marinos, Club Arenal, Monte El Valle czy Las Terrazas. W ostatnich latach w okolicy powstało także wiele kwater prywatnych tzw. casa particular. Poza tym działają punkty handlowe i gastronomiczne.

Natomiast na niezabudowanych odcinkach plaży nie ma żadnej infrastruktury. Tam plażowicze rozkładają ręczniki bezpośrednio na piasku. Tuz obok pojawiają się także mobilne lodówki z lodowatymi napojami i obowiązkowe głośniki muzyczne.

Boca Ciega

Plaża Boca Ciega rozciąga się na długości około półtora kilometra pomiędzy Santa María del Mar i Guanabo.  Wybrzeże pokryte jest tu majestatycznymi palmami kokosowymi, które nadają plaży szczególnego, karaibskiego uroku.

Jeden odcinek plaży nazywa się Mi Cayito. To właśnie tutaj chętnie odpoczywają  pary homoseksualne, przez co nieoficjalnie nazywa się ją plażą gejowską.

W okolicy jest kilka kwater prywatnych do wynajęcia.

Guanabo

Gunabao to nie tylko rozległa, dwukilometrowa plaża z wydmami białego piasku i palmami kokosowymi, ale też jedyna większa miejscowość w regionie Playas del Este z szeroko rozwiniętą infrastrukturą dla urlopowiczów. Na terenie byłej wioski rybackiej powstał mały kurort turystyczny z dobrą ofertą handlową i gastronomiczną oraz wesołym życiem nocnym. W miejscowości działa kilka klubów nocnych.
Poza tym jest to idealne miejsce do interakcji z Kubańczykami.

Nie ma dużych hoteli, ale za to wiele małych i przytulnych willi wakacyjnych oraz szeroka sieć kwater prywatnych. Kwatery oferują wiele opcji noclegu o zróżnicowanym komforcie i poziomie usług oraz cen. Z tych ofert chętnie korzystają Hawańczycy.  Wynajmują w Guanabo prywatne kwatery, by spędzić kilka wakacyjnych dni poza miastem. Wybór kwater jest spory, od prostych pokoi po kompletne domy z basenem. Te ostatnie są zazwyczaj rozchwytywane na organizację rodzinnych imprez okolicznościowych lub szalonych pool party.

plaże Hawany
plaże Hawany
plaże Hawany

Informacje praktyczne

Serwis plażowy

Plaże Hawany mają do 50 m szerokości. Miejsca pod ocienionymi palmami w tylnej części plaż są szybko zajęte, a tereny przy wodzie są wystawiona na niezwykle intensywne promieniowanie słoneczne. Szczególnie w porze lunchu pomiędzy godziną 12 i 15 działanie słońca staje się szczególnie niebezpieczne i męczące. Również miejscowi uciekają przed południowym upałem i szukają zacienionego miejsca.

Z tego powodu warto pomyśleć o wypożyczeniu parasola i leżaków plażowych. Wypożyczalnie działają na odcinkach plaży, które są najczęściej odwiedzane przez turystów.

Gastronomia

Przy najbardziej frekwentowanych odcinkach plaży znajdziesz stragany z lokalnym jedzeniem takim jak ryż z pieczonym kurczakiem oraz fast food, pizzę i hamburgery. Natomiast przyplażowe restauracje zapraszają na dania kuchni regionalnej. Wybór potraw  w tych restauracjach jest ograniczony,  ich jakość nie zawsze przekonywująca, a ceny dosyć wysokie. Będzie taniej, jeśli przywieziesz ze sobą małe przekąski z miasta.

Jeśli masz ochotę na kubański koktajl, zimne piwo lub schłodzone napoje bezalkoholowe, możesz skorzystać z oferty jednego z pobliskich barów. Czasem na plaży pojawiają się także fruwający sprzedawcy.

Dzień na plaży po kubańsku czyli tańcz salsę

Jeśli wielogodzinne leżenie plackiem w słońcu Cię się nudzi, możesz uatrakcyjnić swój pobyt na plaży biorąc lekcje salsy u profesjonalnego, lokalnego nauczyciela tańca.

W zakładce Tańcz salsę na karaibskiej plaży dowiesz się szczegółów. 

Egzotyczne rytmy latynoskie, biały piasek pod nogami i przepiękny karaibski krajobraz otoczenia spowodują u Ciebie przypływ nowej pozytywnej energii. Z tą energią powrócisz po wakacjach do życia codziennego, zabierając ze sobą cała masą niezapomnianych przeżyć.

nauka salsy

Po lekcji tańca nic nie szkodzi na przeszkodzie, by zorganizować taneczną imprezę na plaży.
Jeśli masz na to ochotę skontaktuje się ze mną, w celu omówienia dalszych szczegółów.   KONTAKT

Dojazd na Plaże Hawany

Do żadnej z plaż Hawany nie można dojść pieszo z centrum miasta. Chociaż duża część obszaru miejskiego Hawany graniczy z morzem, w samym centrum miasta wybrzeże zazwyczaj składa się z poszarpanych skał. Skalne wybrzeże wygląda co prawda niezwykle malowniczo, ale jest zbyt niebezpieczne na kąpiele.

Jeśli masz wynajęty samochód, możesz po prostu zaparkować pojazd na jednym z licznych miejsc parkingowych w pobliżu plaży.

Kubańczycy chętnie korzystają z komunikacji miejskiej, także po to by dostać się na plaże. Dla turystów ta opcja jest raczej skomplikowana, bowiem przystanki autobusowe nie są oznaczone, godziny odjazdów są nieuregulowane, a same autobusy tzw. guagua są często przepełnione, a do tego w złym stanie technicznym. Do skorzystania z tej opcji transportu wymagana jest chociaż odrobina znajomości w terenie, trochę hiszpańskiego, no i przede wszystkim potrzebny jest czas.

Istnieje również połączenie autobusowe specjalnie zorganizowane dla turystów. Autobusy turystyczne odjeżdżają z Parku Centralnego, jednak na ich rozkładzie jazdy nie można w pełni polegać. Autobusy są bardzo niepunktualnie i zatrzymują się wyłącznie przy najbardziej popularnych odcinkach plaży.

Najwygodniejszą formą dojazdu na wybrany odcinek plaży jest transport zbiorowy tzw. taxi colectivo. Taksówka odbierze Cię bezpośrednio spod miejsca zakwaterowana i o umówionej godzinie zaczeka na Ciebie przy umówionym odcinku plaży. Koszt takiego serwisu jest tym niższy im więcej pasażerów korzysta z przejazdu.

Chętnie pomogę Ci zorganizować wycieczkę na plażę w najkorzystniejszej cenie. KONTAKT

Bezpieczeństwo na plaży

Kubańskie plaże są kontrolowane przez piesze patrole policyjne. Lepiej jednak nie zabierać ze sobą żadnych wartościowych przedmiotów, bo wiadomo że okazja czyni złodzieja. Warto zaprzyjaźnić się z plażowiczami tuż obok, którzy zerkną na Twoje rzecz, kiedy będziesz korzystać z kąpieli. 

Najlepsza pora roku na Plaże Hawany

Kąpiele morskie i plażowanie na Kubie jest przyjemne w zasadzie przez cały rok.

Jednak z punktu widzenia Europejczyków najlepsza pora na korzystanie z uroków Playas del Este w dużej mierze pokrywa się z najlepszym czasem podróży na Kubę czyli kalendarzową zimą. Jest na to kilka powodów. Z jednej strony temperatury i wilgotność powietrza są niższe niż w środku lata. Z drugiej strony plaże są bardziej puste, z wyjątkiem weekendów.

Miejscowi nie przepadają za zimowymi kąpielami, pomimo że temperatura wody w najchłodniejszych miesiącach nie spada poniżej 25 stopni. Od października znajdziesz więc wiele zacisznych odcinków plaży, gdzie możesz spędzić dzień w ciszy i spokoju. W okresie zimowym warto jednak pomyśleć o zabraniu własnego wyżywienia, ponieważ nie wszystkie punkty gastronomiczne są czynne.

Jeśli natomiast lubisz ciepło i dobrze czujesz się w dużym towarzystwie wesołych ludzi, idealne mogą być dla Ciebie letnie miesiące. Wtedy plaże Hawany wypełniają się grupkami roześmianych i roztańczonych mieszkańców stolicy. Przyjeżdżają tutaj obładowani lodówkami z zimnymi napojami, domowymi posiłkami, nadmuchiwanymi materacami, sprzętem muzycznym i wszystkimi innymi dodatkami potrzebnymi na spędzenie dnia na plaży.

plaże Hawany

Efekty zmiany klimatu

Na niektórych odcinkach Playas del Este widoczne są już konsekwencje globalnego ocieplenia klimatu. Można zaobserwować zanikanie piasku i pomniejszenie się obszaru plaży.

Przy hotelu Mar Azul (byłym Tropicoco) plaża ma już tylko około 3 metrów szerokości. Ze względu na na brak miejsca leżaki ustawiane są niemal w wodzie . W innych miejscach plaża jest jeszcze szersza, ale wystające z fal kikuty palm wyraźnie pokazują, jak woda się podniosła.

plaże Hawany
plaże Hawany
plaże Hawany