Przewodniki, książki podróżnicze i powieści o Kubie
Informacje o Kubie,  Kultura,  Poradnik praktyczny

Przewodniki, książki podróżnicze i powieści o Kubie

Przewodniki, książki podróżnicze i powieści o Kubie to tradycyjna forma przygotowania się do wyjazdu. Pomimo że blogi i strony internetowe stanowią źródło aktualnych informacji, to warto także zainwestować w klasyczny przewodnik.  

Szczególnie sprawdza się to na Kubie, gdzie dostęp do internetu nadal jest ograniczony i nie zawsze gwarantowany. Jeśli nie chcesz jechać na wyspę na żywioł, co nie jest w przypadku Kuby dobrym pomysłem, zabierz ze sobą chociaż jeden drukowany przewodnik z mapą i adresami. Do niego możesz zajrzeć w każdym momencie, nie będąc uzależniony ani od dostępu do internetu ani od dobrych rad nowo poznanych kubańskich przyjaciół. Jak to mówią, zaufanie jest ważne, ale kontrola jest lepsza.

Polski rynek księgarski oferuje również interesujący wybór powieści i dokumentów ukazujących kubańską rzeczywistość z różnych perspektyw.

W poniższym wpisie znajdziesz kilka propozycji czytelniczych w kategorii przewodniki, książki podróżnicze i powieści o Kubie.

Wpisy zawierają linki afiliacyjne do ofert księgarni  internetowych.

Przewodniki i książki podróżnicze o Kubie

Przewodnik. Kuba 
– National Geographic

Przewodnik National Geographic nigdy nie zawodzą. Podczas pierwszej podróży na Kubę warto zaopatrzyć się w przewodnik właśnie tego wydawnictwa. Znajdziesz tu odpowiedzi na wiele nurtujących mnie pytań. Informacje są rzetelne i wychodzą poza powierzchowne opisanie najważniejszych atrakcji turystycznych. 

W przewodniku odkryjesz  propozycje wycieczek, także takich poza wytartymi szlakami. Poza tym jest wiele porad praktycznych przed i podczas podróży. Przewodnik jest wydany w ładnej szacie graficznej z wieloma zdjęciami.

Adventure map Cuba
1:650 000

Ze względu na utrudniony dostęp do internetu na Kubie, warto pomyśleć o zabraniu ze sobą tradycyjnej mapy wyspy. Taka mapa pomoże Ci w orientacji i przy organizowaniu wycieczek na miejscu. 

 

Ta aktualna mapa samochodowo – turystyczna Kuby zawiera legendę w 6 językach, w tym także po polsku.

 

Oprócz mapy całej wyspy znajdziesz tutaj także plany miast Hawany i Varadero.

 

Mapa jest dwustronnie laminowana, więc nie zaszkodzi jej wilgotne, tropikalne powietrze na Kubie. 

 

 

Brudna trylogia o Hawanie
– Pedro Juan Gutiérrez

 

E-Book

Pedro Juan Gutiérrez nazywany jest mistrzem „brudnego kubańskiego realizmu”. Jego książki opisują Kubę  po części z autobiograficznej perspektywy. 

Powieść Brudna Trylogia o Hawanie może wydać się szokująca, brutalna i mroczna, ale niezwykle wciągająca. Ramy czasowe opisywanych wydarzeń to okres kryzysu gospodarczego na Kubie w latach 90tych po upadku byłego ZSRR. Okres ten nazywany jest okresem specjalnym w historii wyspy.

„Pedro Juan  żyje nad brzegiem przepaści. Mimo że mieszka w samym centrum Hawany (w obskurnej ruderze na dachu wieżowca),  jest całkowicie zepchnięty na margines. Z chirurgiczną precyzją przeprowadza sekcję otaczającej go rzeczywistości. A jest to rzeczywistość szokująca. Pedro Juan bezlitośnie wydobywa na jaw wszystkie jej elementy: seks, wszechobecny głód, politykę, rozczarowanie, marzenia, beznadziejność, rum i humor. „

Kubańczycy. Zwykli ludzie w niemożliwym kraju
– Anthony DePalma

 

Bohaterami książki są mieszkańcy Kuby, zwykli ludzi, którzy zmagają się z trudną kubańską rzeczywistością.

Autor próbuje pokazać autentyczne oblicze wyspy snując opowieści z życia tych osób. Nawiązuje często do ważnych historycznych wydarzeń. Nie boi się także poruszać kwestii politycznych.

Anthony R. DePalma jest amerykańskim pisarzem i dziennikarzem. Przez ponad 20  lata pracował jako  zagraniczny korespondent dla The New York Times.

Swoja pierwszą książkę całkowicie poświęconą tematowi  Kuby napisał w formie reportażu.  W polskim tłumaczeniu wyszła w czerwcu 2021.

Hawana. Podzwrotnikowe delirium
– Mark Kurlansky

 

Mark Kurlansky, amerykański dziennikarz i autor literatury faktu, opowiada historię Hawany zaczynając od czasów rdzennych mieszkańców wyspy, poprzez hiszpańską kolonizację , niewolnictwo, dominację Stanów Zjednoczonych aż po okres rewolucji i czasy współczesne.

Historia przedstawiona jest w niestandardowy, bardzo ciekawy sposób. Daty i fakty mieszają się z cytatami, fragmentami wierszy, własnymi obserwacjami  i przepisami na drinki. Książka jest bezcennym źródłem wiedzy na temat Kuby pokazanej przez pryzmat miasta Hawany.

” Mówią, że to miasto „jest niczym miłość brzydkiej kobiety, namiętne i rozgorączkowane”. Że mężczyźni wciąż są tu ostentacyjnie męscy, a kobiety o rozłożystych biodrach – najbardziej kobiece na świecie. Mówią, że powietrze drży tutaj jak w delirium, kołysze się tanecznymi rytmami granej na żywo muzyki, że nawet chodzi się tu w rytmie sonu. Nakręcono o niej setki filmów, choć wciąż najlepiej wypada w stylu noir. Kiedyś miasto-występek, dziś miasto-upadek – Hawana. ” 

Na Kubie nikt już nie czeka na śnieg
– Grażyna Gołuchowska

 

Audiobook

Powieść bazuje na historii dwójki ludzi z Polski, którzy przybywają na Kubę. Oboje dają uwieść się urokowi wyspy, ale i zaskoczyć jej dwulicowością. Podczas podróży odkrywają  dwie obok siebie funkcjonujące rzeczywistości. Poznają Kubę jaką prezentuje się turystom i Kubę w jakiej żyją mieszkańcy wyspy.

Autorka książki opowiada także inne prawdziwe historie Polek, żyjących na Kubie.

Powieść ma rozbudowany wątek miłosny, który wydaje się jednak być tylko pretekstem, by pokazać Kubę w różnych jej obliczach.

Wstąp do El Encanto
– Susana López-Rubio

 

Emocjonująca powieść o dramatycznej historii zakazanej miłości w przedrewolucyjnej Hawanie. 

Kuba przedstawiona jest w realiach początku lat 50tych. Hawana była wtedy najjaśniej świecącą gwiazdą Karaibów.

„W powieści Wstąp do El Encanto Susana López Rubio przywołuje pełną świetności i szyku epokę, w której niezapomniane postacie, owładnięte namiętnościami i spętane konwenansami, zostają wciągnięte w wir tragicznej historii zakazanej miłości, prowadzącej od uniesień do wybaczenia i zmuszającej do przezwyciężenia własnych słabości. Miłości, która za tło ma rewolucję.”

Kuba. Syndrom wyspy
– Krzysztof Jacek Hinz

 

E-Book

Autorem książki jest polski dyplomata i dziennikarz Krzysztof Jacek Hinz.

Pan Hinz pisze o swoich przeżyciach podczas wielokrotnych pobytów na Kubie oraz o swoich  spostrzeżeniach na temat kubańskiej rzeczywistości.  Poruszane tematy są poważne, jednak opisane z nutką ironii. 

„Syndrom wyspy to reporterska książka o wyspie Fidela Castro: o rewolucji i dysydentach, o Kubankach próbujących zdobyć podpaski i o Kubańczykach, którzy obrażają rewolucyjną poprawność obyczajową szortami i sandałami. Jest tu dawna świetność Hawany, do której uciekali przed prohibicją amerykańcy mafiosi, są prosięta hodowane w wannach i jest krowa, która została bohaterką rewolucji. Syndrom wyspy ma smak Cuba Libre!”

Ernesto
– Joanna Rajch

 

Pod pseudonimem Joanna Rajch ukrywa się Szczecinianka, z zawodu lekarka psychiatra, z zamiłowania podróżniczka. 

Akcje jej książek rozgrywają się w różnych zakątkach świata. W powieści „Ernesto” czytelnik wybiera się na Kubę.

Tutaj poznajemy historię małego chłopca Ernesto porzuconego jako noworodek przez matkę. Jego wychowaniem zajmie się przypadkowa staruszka. Pragnie by chłopiec wyrósł na odważnego mężczyznę, takiego jakim był Ernesto Che Guevara. W powieści poznajemy wiele aspektów fascynującej afrokubańskiej religii santería.

„Całą opowieść spowija aura magii i pradawnej kultury Kuby – obrządek kapłanów Santerii, rytualne zaklinanie babalao i wpływ potężnej natury – oceanu rządzonego przez boską Yemayę oraz tropikalnej przyrody z dominującym, wiekowym drzewem ceiby, która niczym brama światów przekazuje żywym całą energię i wiedzę przodków.”

Kuba – Miami. Ucieczki i powroty
–  Joanna Szyndler

 

E-Book

W ciągu ostatnich 60 lat z Kuby wyemigrowało ponad 2 mln osób. większość z nich do Stanów Zjednoczonych.

Temat nielegalnej emigracji Kubańczyków nadal jest aktualny, chociaż w Europie mało się na ten temat mówi. Autorka książki Kuba-Miami porusza właśnie ten temat.

” Migracje Kubańczyków na Florydę to historie pełne tęsknoty, trudnych wyborów i poświęceń. Historie rozstań i powrotów, które wciąż wywierają ogromny wpływ na życie wielu mieszkańców Kuby.”

Kuba. Gorzki smak cygar
– Krzysztof Hoła

 

Książka podróżnicza o oświadczeniach autora z indywidualnej podróży po Kubie. Wesołe historie przeplatają się tekstami które zmuszają do refleksji. 

Autor książki, Krzysztof Hoła, jest doświadczonym podróżnikiem i miłośnikiem wyjazdów na własną rękę. Warto przeczytać jego osobistą relację z pobytu na Kubie, a później zweryfikować informacje na podstawie własnych doświadczeń. 

Prawda jest taka, że Kuba może ukazać się odwiedzającym w bardzo różnym świetle w zależność od punktu widzenia każdego z nas. 

Hiszpański. Raz, dwa, trzy, cztery!
– Pons

 

Zwiedzając Kubę można porozumieć się z mieszkańcami bez znajomości hiszpańskiego. Co poniektórzy Kubańczycy, szczególnie ci pracujący w turystyce, władają językiem angielskim.

Znajomość angielskiego nie jest jednak powszechna wśród ludności, a już najmniej na kubańskiej prowincji. Warto jest więc nauczyć się chociażby podstawowych zwrotów po hiszpańsku. Tym bardziej że język może przydać się także podczas innych podróży po krajach Ameryki Łacińskiej.

Na Kubie znajomość hiszpańskiego znacznie ułatwi ci kontakt z miejscowymi.

Aventuras. Cuba.
– Anaheli Vazquez, Liliana Poszumska

 

 

eBook

Seria ebooków AVENTURAS wydawnictwa TODO La Mancha to cykl opowiadań skierowanych do osób uczących się języka hiszpańskiego, pragnących poszerzyć swoja wiedzę o danym kraju.

„AVENTURAS. Cuba” jest połączniem kursu hiszpańskiego dla poziomie A2 z przewodnikiem po Kubie.

Opowiadania powstały na podstawie prawdziwych przygód autorów. 

Znajdziesz tu ćwiczenia na rozumienie tekstu hiszpańskiego, ćwiczenia językowe z gramatyki i ortografii oraz  intersujące historie z podróży na wyspę.

Hiszpański
– Rozmówki w podróży

 

E-Book + mp3

Dla wszystkich,  którzy wybierają się na Kubę ze słabą znajomością hiszpańskiego, serdecznie polecam zaopatrzenie się w podręczną pomoc językową w postaci rozmówek przydatnych w podróży.

Próbując porozumieć się z Kubańczykami w ich języku, turystom otworzą się drzwi do świata, który ze znajomością  angielskiego może pozostać nieodkryty. 

W tej chwili na rynku oferowana jest cała masa podręczników w postaci małych podręcznych książeczek, ebooków, audiobooków i mp3. Można jest więc bez problemu zabrać wygodnie gdziekolwiek jesteś.

W rozmówkach znajdziesz typowe tematy praktycznych konwersacji oraz najbardziej potrzebne słówka.

Inne ciekawe przewodniki i książki podróżnicze o Kubie znajdziesz na stronach księgarni internetowych.

Przewodniki, książki podróżnicze i powieści o Kubie to jedno z wielu źródeł informacji.

 

Szukaj  ważnych wskazówek praktycznych  w zakładce Poradnik oraz informacji o Kubie na stronie Ciekawostki.

2 komentarze