Transport na Kubie
Transport na Kubie jest dla turystów indywidualnych dużym wyzwaniem. Poruszanie się po wyspie może okazać się sporą przygodą, jeśli myślisz o samodzielnym zwiedzaniu wyspy.
Bez wątpienia transport jest najtrudniejszą i najdroższą częścią podróży po Kubie. Zaletą jest to, że są opcje do wyboru. Natomiast niewątpliwą wadą jest fakt, że niektóre opcje są niewygodne, zapewniają słabą obsługę lub są bardzo drogie. Warto więc jeszcze przed wylotem zrobić plan miejsc, które zamierzasz odwiedzić. W ten sposób nie tylko lepiej skalkulujesz swój wakacyjny budżet, ale zaoszczędzisz dużo czasu. Spontaniczne wycieczki na miejscu są możliwe. Należy jednak liczyć się z wysokimi cenami oraz czasową niedostępnością niektórych ofert.
Rent a car
Wynajęcie samochodu na Kubie jest z reguły droższe niż w innych wakacyjnych destynacjach. Ponadto licencję na wypożyczanie pojazdów mają wyłącznie państwowe firmy kubańskie. Międzynarodowe przedstawicielstwa znanych firm rent a car nie istnieją.
Drogi na Kubie
Drogi na Kubie są w bardzo złym stanie. Jedyna autostrada na wyspie powstała w latach 80tych finansowana przez Sowjetów. Po rozpadzie ZSRR prace budowlane zostały przerwane. Do dzisiaj nie podjęto żadnej próby dalszej rozbudowy tej autostrady ani rekonstrukcji jej przestarzałej infrastruktury.
Trasa rozpoczyna się na zachodzie przy Pinar del Rio, okrąża Hawanę i kończy się w prowincji Sancti Spiritus. Na wschodzie istnieją jeszcze dwa krótkie odcinki autostrady w okolicach Santiago de Cuba i Guntanamo. Mówiąc krótko i zwięźle ta trasa zasłużyłaby w Europie najwyżej na miano prowincjalnej szosy. Ruch samochodowy na tej kubańskiej autostradzie jest znikomy. Po drodze można spotkać pieszych, rowerzystów, traktory, furmanki konne czy zaprzęgi wołowe często prowadzone pod prąd, w nocy kompletnie bez oświetlenia.
Pomoc drogowa
Państwowe firmy wynajmujące samochody turystom zapewniają teoretycznie pomoc drogową 24h. W praktyce zdarza się, że do miejsc oddalanych od dużych miast pomoc dociera dopiero po wielu godzinach. Kubańczycy chętnie pomogą turystom w przypadku problemów z samochodem. Tego rodzaju pomoc może mieć jednak bardzo wysoką cenę. Zwykła wymiana koła spowoduje dużą dziurę w budżecie. W przypadku konieczności noclegu są proponowane kwatery, transport do tych kwater jak i wyżywienie często o znacznie zawyżonej cenie.
Także tankowanie może okazać się utrudnione. Problemy z zaopatrzeniem w paliwo w ostatnich latach na Kubie zdarzały się często. Regularne dostawy nafty z Wenezueli nie są w tej chwili zagwarantowane poprzez katastrofalna sytuację polityczna i ekonomiczną tego kraju. Natomiast dostawa nafty z Rosji są bojkotowane przez Stany Zjednoczone.
Do wysokiej ceny wynajmu samochodu należy doliczyć również koszty parkowania. Przy próbie parkowania w wielu miejscach pojawia się ktoś żądający za to opłaty. Zaleca się dokonania tej „zapłaty za ochronę pojazdu“, by uniknąć ewentualnych uszkodzeń samochodu.
Summa summarum wynajęcie samochodu na Kubie może okazać się duża przygodą pełną wrażeń, choć niekoniecznie wrażeń pozytywnie pozostających w pamięci. Transport na Kubie w wynajętym samochodzie to propozycja dla wyjątkowo odważnych i doświadczonych turystów.
Viazul
Viazul to państwowa sieć autobusowa oferująca międzymiastowe połączenia krajowe. Dworce autobusowe znajdują się najczęściej poza centrum miasta. Do ceny biletu autobusowego należy więc doliczyć również koszty taksówki. Za nadbagaż walizki ważącej ponad 23 kilogramów na niektórych dworcach pobierana jest dodatkowa opłata.
Autokary są produkcji chińskiej, w miarę nowoczesne. Warto jednak wiedzieć, że ich aktualnego standardu nie można porównywać do standardu autokarów kursujących po Europie. Należy liczyć się z wyłamanymi oparciami siedzeń, nieszczelnymi oknami, niedziałającym oświetleniem wnętrza, głośną muzyką i klimatyzacją zamrażającą krew w żyłach.
Bilety można kupić przez internet na stronie Viazul . Rezerwacja jest możliwa najpóźniej na 10 dni przed planowanym przejazdem. Na dworcach przyjmowane są rezerwacje biletu na dzień następny, pod warunkiem, że są jeszcze wolne miejsca.
Posiadanie biletu nie zwalania z obowiązku stawienie się na dworcu minimum godzinę przed planowanym wyjazdem.
Taxi colectivo
Z punktu widzenia turysty transport na Kubie w taxi colectivo to najlepszy sposób przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi miejscami podróży po wyspie.
Taxi colectivo to transport zbiorowy często w historycznych amerykańskich pojazdach, wyrestaurowanych i przystosowanych do transportu na długich dystansach. Pasażerowie odbierani są ze wskazanego miejsca i zawożeni pod konkretny adres.
To bardzo wygodna forma transportu szczególnie dla podróżujących z dużą ilością bagażu. Bagaż przewożony jest najczęściej na dachu pojazdu.
Cenę takiej przejażdżki można handlować i niemal dopasować do ceny biletu autobusowego. Warto jednak pamiętać, że im niższa cena tym więcej pasażerów kierowca próbuje pomieścić w samochodzie. Ceny paliwa na Kubie są wysokie, a środki utrzymania samochodu ze względu na brak części zamiennych wielokrotnie wyższe niż w Europie.
Chętnie pomogę ci wybrać odpowiedzialnego, zaufanego kierowcę oraz wynegocjuję najlepszą cenę. KONTAKT
Jeśli szukasz przygody i dogłębniejszego poznania kultury kubańskiej, podróżuj z nimi w ich środkach transportu.
Inne ważne informacje, które przydadzą Ci się podczas planowania wyjazdu na Kubę znajdziesz w zakładce Poradnik.
Jeśli szukasz wybierasz się na Kubę indywidulnie i jeszcze dokładnie nie wiesz, jak zorganizować taki wyjazd, zajrzyj na przykładową kalkulację pobytu z noclegami w kwaterach prywatnych i transportem we wpisie Pakiet pobytowy.
Propozycji indywidualnych wycieczek miejscowych organizatorów szukaj w zakładce Przeżycia.