Kuba
Informacje o Kubie

10 mitów na temat Kuby

Kuba jest niebezpieczna (?)

 

Przechadzając się po podupadłych ulicach Hawany można odnieść wrażenie, że takie szokujące warunki życia z pewnością wpływają na rozwój brutalnej przestępczości. Tak naprawę Kuba może pochwalić się najniższym poziomem kryminalności w Ameryce Łacińskiej. Przestępstwa z użyciem przemocy są niezwykle rzadkie. Powszechna obecność policji szczególnie w miejscach turystycznych może wydać się czasem przytłaczająca. Daje jednak poczucie bezpieczeństwa. Na mundurowych natrafia się dosłownie co krok. Patrolują okolicę pieszo, na motorze lub samochodem.

 

Na Kubie podobnie jak na całym świecie zdarzają się przestępstwa pospolite, kradzieże i oszustwa rożnego rodzaju. Zachowując podstawowe środki ostrożności znane z własnego kraju, na przykład nie zostawiając telefonu na barze podczas korzystania z toalety i nie spacerując samotnie nocą po nie oświetlonych parkach, powinniśmy uchronić się od wszelkich nieprzyjemnych niespodzianek.

Kuba to kraj ateistyczny (?)

 

Oficjalne statystyki podają różne informacje na temat liczby osób uznających się za ateistów. Tak naprawdę nie istnieją wiarygodne źródła na ten temat. Mimo ograniczonej swobody religijnej w okresie kolonialnego niewolnictwa, a później niechęci rządu rewolucyjnego do jakichkolwiek praktyk religijnych, Kuba nigdy nie stała się krajem ateistycznym. Wielu Kubańczyków to praktykujący katolicy. Jednocześnie wyznają także jeden z afrykańskich kultów religijnych, zazwyczaj najpopularniejszy z nich santeríę.

Na Kubie ludzie żyją w ubóstwie (?)

 

Kuba jest dumnym narodem pomimo braku swobód konsumpcyjnych. To prawda, że codzienność przeważającej części jej mieszkańców determinują niedostatki materialne. Szczególnie teraz gdy kryzys ekonomiczny pogłębił się znacznie z powodu uśpionej na długi czas prze pandemię turystyki.

 

Kubańczycy żyją bardzo skromnie, nie czują się jednak ubodzy. Państwo zapewnia im minimum egzystencjalne w postaci miesięcznych przydziałów żywności dotowanej. Prawdą jest jednak również, że przydziały te od dawna przestały być wystarczające i dodatkowo zostają stopniowo redukowane.

 

Edukacja i pomoc medyczna nadal są bezpłatne. Bardzo mocno zakorzeniona jest wzajemna pomoc w rodzinie, także pomoc sąsiedzka i przyjacielska. Pomimo braku wielu produktów żywnościowych nikt tak naprawdę nie głoduje. Także mimo mocno ograniczonego dostępu  do środków czystości takich jak mydło czy proszek do prania, Kubańczycy pedantycznie dbają o higienę osobistą. Kiedy brakuje pieniędzy, kwitnie handel wymienny lub po prostu ten co ma dzieli się z tym kto nie ma.

Na Kubie nie działają karty kredytowe (?)

 

Po wycofaniu z obiegu peso convertible CUC z początkiem roku 2021 państwowe sklepy zaczęły przekształcać się w sklepy dewizowe. W tych sklepach jedyną dopuszczoną formą płatności jest karta wydana dla konta bankowego prowadzonego w walucie obcej.

 

Również dla turystów w wielu wypadkach jedyną opcją zapłaty stały się karty kredytowe. W hotelach i w centrach turystycznych ceny są w dolarach i nie przyjmuje się pesa kubańskiego. Akceptowane są Visa i Mastercard wydane w jakimkolwiek kraju poza Stanami Zjednoczonymi. American Express i Diners nadal nie są obsługiwane.

 

Natomiast na ulicy, targach warzywnych oraz w prywatnych restauracjach, barach, dyskotekach wciąż jedyną formą płatności pozostaje gotówka, oficjalnie peso kubańskie. W praktyce w wielu miejscach nieoficjalnie przyjmowane jest euro i amerykańskie dolary.

Wszyscy Kubańczycy są ciemnoskórzy (?)

 

Kubańczycy to naród wielorasowy. W wyniku historycznych zawirowań na wyspie doszło wielokrotnie do przemieszania się różnych grup etnicznych. Konsekwencją tych wydarzeń jest różnorodność wyglądu mieszkańców dzisiejszej Kuby.  Odgórnie zostały zniesione wszelkie podziały rasowe. Pomimo tego w dokumentach oficjalnych do dzisiaj stosuje się rozróżnienie czterech kategorii rasowych ze względu na kolor skóry. Natomiast sami  mieszkańcy Kuby w życiu codziennym rozróżniają ponad dwadzieścia kategorii.

Kubańczycy nie mają dostępu do internetu (?)

 

Korzystanie z dogodności internetu nadal pozostaje stosunkowo nowym zjawiskiem na Kubie i dla nikogo internet nie jest oczywistością. Jednak zasięg sieci stopniowo rozwija się, a ceny bardzo drogich usług internetowych w ostatnich latach zostały obniżone. Oprócz korzystania z płatnego dostępu do WiFi w publicznych parkach, coraz więcej osób zakupuje państwowe modemy i korzysta z internetu we własnych czterech ścianach. Inni wykupują pakiety internetowe na telefon komórkowy. Mimo tego rozwoju połączenie jest nadal wolne i niestabilne. 

Na Kubie panuje dyktatura komunistyczna (?)

 

Obecnie w polityce kraju wieją nowe wiatry. Nadal system oparty jest na socjalizmie, a jedyną dopuszczoną partią jest Komunistyczna Partia Kuby PCC. Zła sytuacja gospodarcza zmusza jednak rząd do stopniowego wprowadzania coraz bardziej liberalnych aktów prawnych. Państwo do dziś mocno ingeruje w życie prywatne swoich obywateli. Równocześnie jednak wciela w życie reformy wolnorynkowe. Chociaż reformy te w praktyce natrafiają na duże trudności, to dają nadzieję na dalekosiężne zmiany i wyjście kraju z izolacji i biedy.

 

Droga do demokratyzacji Kuby jest długa i ciernista. Przez lata Kubańczykom wpajano, że częścią ich tożsamości narodowej jest walka o ideały socjalistyczne. Nie należy więc oczekiwać szybkich rozwiązań, ale docenić sam fakt rozpoczęcia zmian.

Kuba to wyspa, którą można zwiedzić w krótkim czasie (?)

 

Kuba jest największą z wysp karaibskich o długości 1200 km i szerokości pomiędzy 30km i 190km. Sieć dróg jest w katastrofalnym stanie i poruszanie się po nich zjada mnóstwo czasu. Nie polecam podróży na Kubę na czas krótszy niż 10 dni. Na samą Hawanę należy zaplanować minimum 5 dni. Choć tak naprawdę w stolicy Kuby można spędzić kilka wspaniałych tygodni nie nudząc się. Z Hawany łatwo jest zorganizować jednodniową wycieczkę do Viñales, do Zatoki Świń lub do Varadero. Także dojazd do Trinidad i Santa Clara jest stosunkowo krótki i nieskomplikowany. Na cele położone bardziej na południu kraju jak Camagüey, Santiago de Cuba czy Baracoa trzeba zaplanować kolejne 10 dni.

 

Jeśli masz do dyspozycji mniej niż 2 tygodnie wakacji skoncentruj się na pobycie w Hawanie oraz na wycieczkach po okolicach i na pobliskie plaże. To właśnie tutaj skupia się to co Kuba ma najlepszego do zaoferowania. Nie warto więc marnować cennego czasu krótkich wakacji na wielogodzinne przejazdy, wieczny pośpiech i stres przeprowadzek z jednej kwatery do drugiej.

 

Zwolnij tempo, Kubańczycy nigdy się nie spieszą. Spróbuj na ich wzór cieszyć się tym co tu i teraz. Szybko zauważysz, że po pierwszym pobycie na wyspie, będziesz mieć ochotę, by powrócić i zwiedzić pozostałe regiony.

Kuba jest krajem trzeciego świata (?)

 

Być może mało znany jest fakt, że Hawana na przełomie XIX i XX wieku uchodziła za najbogatsze i najważniejsze miasto obu Ameryk zaraz po Nowym Jorku. Europejscy imigranci z Europy widzieli tą karaibską wyspę jako miejsce bardziej atrakcyjne zarobkowo niż USA. Rewolucja castrowska przyniosła wiele osiągnięć na polu systemu socjalnego, opieki medycznej i szkolnictwa. Niestety błędne decyzje ekonomiczne, słabości kontrolowanego przez państwo rynku i ślepe podążanie teoriom marksistowskim zatrzymały rozwój gospodarczy Kuby. W konsekwencji rozłożyły kraj na przysłowiowe cztery łopatki. Wieloletnie embargo USA przybiło gwóźdź do trumny.

 

Kuba nie jest krajem dużego postępu technicznego i zaawansowanych technologii. Kapitał kraju leży za to w bardzo dobrze wykształconym społeczeństwie. Niestety wielu młodych ludzi z dyplomem ukończenia uniwersytetu ma tylko jeden cel zawodowy, wyjazd za granicę do jakiegokolwiek kraju kapitalistycznego.

Kuba nie jest celem podróży dla miłośników sztuki (?)

 

Urlop na wyspach karaibskich kojarzony jest przede wszystkim z odpoczynkiem pod palmami. Tym czasem Kuba zaskakuje nie tylko białością swoich przepięknych plaż, ale również ogromną różnorodnością kulturową. Na całej Kubie można odwiedzić ponad 300 muzeum. Centrum kulturowe kraju stanowi jednak bez wątpienia jego stolica. Kolekcja Muzeum Sztuk Pięknych w Hawanie dorównuje jakością zbiorów najlepszym muzeom w Europie. Natomiast Gran Teatro de la Habana zachwyca publiczność występami narodowej grupy baletowej na światowym poziomie.  

Jeśli spodobał Ci się powyższy artykuł, zapraszam na pogłębienie swojej wiedzy na temat Kuby. Na stronie Ciekawostki znajdziesz więcej interesujących artykułów o wyspie.

 

Natomiast  w zakładce Poradnik szukaj informacji praktycznych o wszystkim, co trzeba wiedzieć przed podróżą.

 

Konkretne propozycje noclegów w prywatnych kwaterach, oferty wycieczek z lokalnymi organizatorami oraz przykładową kalkulację indywidualnego pobytu na Kubie odkryjesz na stronie Oferta