wycieczka do Viñales
Rozrywka,  Wycieczki na Kubie

Całodniowa wycieczka z Hawany do Viñales

Twoje wakacje są ograniczone czasowo, a Kuba ma tyle do zaoferowania, że nie wiesz na co się zdecydować? Dolina Viñales to must see podczas podróży po wyspie. 

 

Ze względu na swoje położenie geograficzne, około 190 kilometrów od Hawany, Viñales jest miejscem stosunkowo łatwo dostępnym na odwiedziny. Jeśli masz niewiele czasu, skorzystaj z jednodniowej zorganizowanej wycieczki. Podczas takiej wyprawy odkryjesz ten rajski zakątek świata, który na zawsze pozostanie Ci w pamięci i w sercu.

Mirador de los Jazmines co należy zrobić w Viñales

Wycieczka do Viñales to podróż w czasie. Tutaj oczekują Cię plantacje najlepszego na świecie tytoniu,  pługi ciągnięte przez woły, tradycyjne zaprzęgi konne, wieśniacy w słomianych kapeluszach, fascynujące formacje skalne tzw. mogoty, tajemnicze jaskinie, ziemia czerwona jak cegła, majestatyczne palmy królewskie, kolorowe, drewniane domki z czasów kolonizacji hiszpańskiej oraz monumentalny mural prehistorii.

Odkąd Viñales otwarło się na turystykę, infrastruktura obszaru wiejskiego przeszła sporą transformację.  W centrum miejscowości  wielu mieszkańców wynajmuje pokoje dla turystów, powstały bary, kawiarnie i restauracje. Pomimo to nadal możesz cieszyć się tutaj spokojem, autentyczną atmosferą i pięknem przyrody. Do rozwoju turystyki masowej brakuje dużych resortów hotelowych i rozbudowanej autostrady.

Całodniowa wycieczka z Hawany do fascynującej doliny Viñales w zabytkowym samochodzie

wycieczka do Viñales
Całodniowa wycieczka z Hawany do Viñales

Odległość pomiędzy Hawaną i Viñales nie jest zbyt duża, ale ze względu na stosunkowo kiepski stan ulic trzeba liczyć się z około 3 godzinnym dojazdem w jedną stronę. Często bywa jednak tak, że to droga jest celem samym w sobie. W trasie możesz obserwować prowincjalne życie na zachodnich rubieżach Kuby. 

 

Im dalej od Hawany, tym więcej zmienia się krajobraz. Teren staje się bardziej górzysty. Na terenach prowincji Pinar del Rio dominują obszary wiejskie i gospodarka rolna. Na trasie zaobserwujesz ogromne tereny porośnięte trzciną cukrową, pastwiska bydła, pola roślin korzeniowych takich jak maniok czy malanga, ogrody z rozłożystymi drzewkami mango i niezliczone bananowce. 

 

Twoim środkiem transportu będzie zabytkowy samochód z lat 50tych. Podróż takim pojazdem gwarantuje autentyczność przeżyć i unikalny charakter wycieczki.

Program wycieczki

Wycieczka do Viñales rozpocznie się odbiorem z Twojego miejsca noclegu w Hawanie o 7 rano.

 

Na trasie zaplanowany jest przystanek w centrum turystycznym Las Barrigonas. Tutaj możesz skorzystać z lokalnej oferty gastronomicznej.

 

W malowniczym gospodarstwie Finca Esmeralda lokalny przewodnik pokaże Ci jak wyglądają sadzonki rośliny tytoniu. Dowiesz się wszystkiego na temat procesu jej uprawy, od wysiewu nasion w pojemnikach przykrytych słomianą ściółką, poprzez przeniesienie sadzonek na otwarte pole, kilkuetapowy zbiór liści, po proces ich suszenia na tyczkach w krytych strzechą szopach.

 

Potem nastąpi prezentacja ręcznego zwijania kubańskich cygar. które możesz także spróbować na miejscu.  Degustacja cygara z końcówka  maczaną w lokalnym organicznym miodzie w otoczeniu pól tytoniowych i strzelistych mogot to unikatowe doświadczenie.

 

Fakultatywnie możesz wziąć udział w przejażdżce konnej po terenie plantacji i park narodowego.

 

W okolicy Viñales znajdują się najważniejsze naturalne systemy jaskiń na Kubie, a nawet w całej Ameryce Łacińskiej. Podczas wycieczki odwiedzisz jedną z najbardziej spektakularnych jaskiń w tej okolicy. Cueva del Indio zachwyca różnorodnością formacji geologicznych stalaktytów i stalagmitów, które nadają temu miejscu niezwykłego klimatu. Dodatkowo przez jaskinię przepływa rzeka San Vicente. Część jaskini odwiedzający pokonują łodziami motorowymi. Ta krótka przejażdżka łodzią kończy się niesamowitym wyjazdem z jaskini.

 

Kolejnym punktem programu będzie wizyta przy gigantycznym Muralu Prehistorii, zaskakującym dzikimi kolorami przedstawionych motywów. Malowidło powstało w latach 60tych zeszłego wieku na zlecenie Fidela Castro. Miało na celu ilustrację ewolucji człowieka od zarania dziejów do etapu powstania człowieka socjalizmu.

 

Z tarasu widokowego Jazmines będziesz mieć okazję podziwiać przepiękny naturalny krajobraz  malowniczych wzniesień utworzonych z glinianych i wapiennych skał. Wzniesienia te zwane mogoty są otoczone bujną roślinnością ponad 60 endemicznych gatunków flory.

 

W porze obiadowej zatrzymasz się w tradycyjnej restauracji na świeżym powietrzu oferującej kuchnię kreolską. Obiad składa się z przystawek i  dania głównego do wyboru według dostępności. Obiad jest wliczony w cenę wycieczki., natomiast napoje do obiadu można zamówić według karty. 

 

Po dniu pełnym wrażeń wrócisz do Hawany około godziny 19.

w skrócie

Całodniowa wycieczka z Hawany do Viñales
Całodniowa wycieczka z Hawany do Viñales

Zaplanuj na tą przygodę cały dzień od 7 rano do 19 wieczorem.

 

Twój kierowca posługuje się językiem hiszpańskim, Twój pilot wycieczki mówi po polsku.

 

Co Cię  oczekuje:
1. Transport z Hawany do Viñales i z powrotem zabytkowym samochodem
(około 3  godzin w jedną stronę z jedną przerwą na trasie)
2. Przystanek w punkcie widokowym Jazmines
Wizyta na tradycyjnej plantacji tytoniu z lokalnym przewodnikiem w języku angielskim.
Fakultatywnie można wziąć udział w przejażdżce konnej po terenie plantacji i parku narodowego.
4. Wizyta w jaskini Indio i przejażdżka łodzią motorową  z lokalnym przewodnikiem w języku angielskim (cena wejścia do zapłaty na miejscu)
5. Wizyta przy Muralu Prehistorii (cena wejścia do zapłaty na miejscu)
6. Obiad wliczony w cenę wycieczki –  kuchnia kreolska

 

Co powinieneś zabrać ze sobą:
1. ochronę przeciwsłoneczna jak krem, okulary czy kapelusz
2. wodę do picia

Plantacja tytoniu w Viñales Finka Esmeralda
Plantacja tytoniu w Viñales Finka Esmeralda
Plantacja tytoniu w Viñales Finka Esmeralda
wycieczka do Viñales
wycieczka do Viñales
wycieczka do Viñales
wycieczka do Viñales
wycieczka do Viñales
Całodniowa wycieczka z Hawany do Viñales
co należy zrobić w Viñales Mural de la Prehistoria Kuba
wycieczka do Viñales
co należy zrobić w Viñales Cueva del Indio

cena dla 1 osoby
przy wspólnym wyjeździe 2 osób

125,-   za osobę

cena dla 1 osoby
przy wspólnym wyjeździe 3 osób

100,-   za osobę

cena dla 1 osoby
przy wspólnym wyjeździe 4 osób

90,-   za osobę

Rezerwacja Wycieczka z Hawany do Viñales

Więcej na temat plantacji tytoniu dowiesz się z artykułu Plantacja tytoniu Finca Esmeralda

Zamierzasz zatrzymać się w okolicy na dłużej, zajrzyj do zakładki 10 rzeczy które należy zrobić w Viñales.

 

Wycieczka z Hawany do Viñales to nie jedyne doświadczenie, które możesz zrealizować przebywając w stolicy Kuby. 

Z Hawany możesz wybrać się również na jednodniową wycieczkę do plażowego raju w Varadero.

Dalsze oferty  przygód na Kubie znajdziesz w zakładce Przeżycia.