co należy zrobić w Viñales
Informacje o Kubie,  Styl życia

10 rzeczy które należy zrobić w Viñales

Połączenie walorów przyrodniczych okolicy i kolonialnej przeszłości sprawia, że malownicze miasteczko Viñales jest jednym z najbardziej fascynujących miejsc na Kubie. Co trzeba zrobić w Viñales? Jako podróżny możesz cieszyć się tu kilkudniowym relaksem w kontakcie z naturą i wieloma opcjami aktywności na świeżym powietrzu.

1.

Viñales - Ciesz się idylliczną atmosferą miasteczka!

co należy zrobić w Viñales
co należy zrobić w Viñales

Viñales to niewielka miejscowość z autentyczną, niemal idylliczną atmosferą obszaru wiejskiego.

 

Zabudowa centrum miejscowości składa się z kolorowych, parterowych domów z wpływami elementów kolonialnych.

 

Infrastruktura turystyczna jest dobrze rozwinięta. Chociaż miasteczko nie jest duże, znajdziesz tu wybór różnych kawiarni i restauracji. Wieczorami w wielu miejscach rozbrzmiewa muzyka na żywo.

 

Co należy zrobić w Viñales?

 

W miejscowości możesz odwiedzić lokalne muzea takie jak Muzeum Paleontologiczne lub Muzeum Miejskie.

 

W Ogrodzie Botanicznym Viñales odkryjesz tropikalne odmiany kwiatów i drzew i przy odrobinie szczęścia zobaczysz takich gości ogrodu jak kolibry czy papugi.

 

Rzuć okiem także na ciekawą XIX-wieczną świątynię Iglesia del Sagrado Corazón.

co należy zrobić w Viñales Kuba
co należy zrobić w Viñales Kuba
co należy zrobić w Viñales

Jak dojechać do Viñales?

 

Ze względu na swoje położenie geograficzne, około 190 kilometrów od Hawany, Viñales jest miejscem stosunkowo łatwo dostępnym.

 

Jeśli masz niewiele czasu, skorzystaj z jednodniowej zorganizowanej wycieczki z Hawany. Podczas takiej wycieczki zobaczysz najbardziej popularne miejsca w okolicy. Żeby jednak lepiej poznać region i nacieszyć się jego wyjątkowym krajobrazem, dobrze jest zaplanować w Viñales przynajmniej dwa noclegi.

 

Dojazd z Hawany jest możliwy autobusem Viazul, który po drodze robi także dłuższy przystanek w rezerwacie natury Las Terrazas. Jednak najbardziej wygodną opcją dojazdu jest taxi collectivo. Kierowcy odbierają pasażerów bezpośrednio z ich kwatery w Hawanie i zawożą do miejscu noclegu w Viñales.

 

Gdzie się zatrzymać w Viñales?

 

W Viñales najlepszą forma noclegu są kwatery prywatne. Mieszkańcy tej przez rolnictwo zdominowanej części wyspy są wyjątkowo przyjaźni i gościnni. Przeżyj wyjątkowe doświadczenie i pozwól sobie na zbliżenie się do lokalnego życia.

 

Odpocznij na urokliwej werandzie swojej kwatery, wdaj się w miła pogawędkę z gospodarzami popijając domowy koktajl lub próbując lokalne wyśmienite cygaro. Skosztuj domowych potraw, które czasami oferują właściciele.

2.

Plantacje tytoniu w Viñales - Poznaj proces produkcji kubańskich cygar!

co należy zrobić w Viñales plantacje tytoniu Kuba
co należy zrobić w Viñales plantacje tytoniu Kuba

W dolinie Valle de Viñales wciąż żywe są tradycje rolnicze. Wśród upraw największą rolę odgrywa uprawa tytoniu.

 

Od początku kolonizacji Viñales było ważnym miejscem uprawy najlepszego, uznanego na całym świecie tytoniu.
Produkcja tytoniu daje zatrudnienie dla kilku tysięcy osób w regionie.

 

Co należy zrobić w Viñales? W okolicy wiele plantacji otwarło się dla turystów. Odwiedzając je z lokalnym przewodnikiem poznasz proces produkcji tytoniu od sadzonek do etapu końcowego zwijania kubańskich cygar.

 

Wysoka jakość produkowanych tu cygar wynika także z ręcznej produkcji. Tytoń w tym regionie pod dzień dzisiejszy uprawia się tradycyjnymi metodami. Używa się pługa ciągniętego przez byka. Natomiast najpopularniejszym środkiem transportu jest wiejski wóz z długich drewnianych bali.

3.

Park Narodowy Viñales - Odwiedź jeden z najbardziej spektakularnych krajobrazów na Kubie!

co należy zrobić w Viñales park narodowy Kuba
co należy zrobić w Viñales park narodowy Kuba

Park Narodowy obejmuje krasową dolinę Viñales w Sierra de los Órganos. Początki powstania doliny datuje się na okres kredy, około 100 milionów lat temu. Od tamtego czasu woda kształtuje ten skalny region na powierzchni i w podłożu. Tak powstały zarówno duże jaskinie jak i charakterystyczne dla obszaru mogoty.

 

Mogoty to formacje skalne, które występują zazwyczaj w formie stożkowego wzgórza o bardzo stromych zboczach. Osiągają wysokość do kilkuset metrów. Wzgórza stoją odizolowane od siebie tworząc niesamowity górski krajobraz.

 

Cala dolina Viñales została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w roku 1999. 

 

Co należy zrobić w Viñales? Odwiedzić Park Narodowy Viñales na różne sposoby. Okolicę poznasz pieszo, na rowerze, podczas przejażdżki konnej lub prywatnym transferem samochodowym. Każdy sposób zwiedzania oferuje inne spojrzenie na okolice.

4.

Punkty widokowe w dolinie Viñales - Zachwyć się malowniczą panoramą!

Mirador de los Jazmines co należy zrobić w Viñales
Los Acuáticos co należy zrobić w Viñales
Los Acuáticos co należy zrobić w Viñales
co należy zrobić w Viñales

W krajobrazie doliny Viñales dominują mogoty, malownicze wzniesienia utworzone z glinianych i wapiennych skał. Otacza je bujna roślinność, między innymi wysokie palmy i ponad 60 endemicznych gatunków flory.

 

Co należy zrobić w Viñales? Koniecznie rzuć okiem na ten zniewalający krajobraz z jednego z panoramicznych punktów widokowych.

 

Mirador de los Jazmine

 

Punkt widokowy Los Jazmines znajduje się około 2 km od centrum Viñales. Można tutaj dotrzeć spacerem lub na rowerze w ramach krótkiej wycieczki.

 

Miejsce jest na tyle urocze, że dotarła tutaj także cywilizacja w postaci Hotelu Los Jazmines.
Pomijając jednak ten budynek z punktu widokowego można obserwować przepiękny naturalny krajobraz okolicy.

 

Jeśli zamierzasz przeżyć tu fantastyczny wschód słońca,uwzględnij, że droga prowadząca do punktu widokowego z centrum miasteczka nie jest oświetlona. W orientacji w terenie pomoże Ci latarka oraz aplikacja maps.me, która działa bazując na koordynatach GPS bez internetu.

 

Los Acuáticos

 

Los Acuáticos jest spokojną osadą rolniczą położoną na zboczach góry w Sierra del Infierno.

 

Osadę założyła prowadząca pustelnicze życie uzdrowicielka Antonia Izquierdo. Kobieta kultywowała starożytną kulturę leczniczych wód Aquatics z tego regionu. Mimo że kultura ta w pierwotnej formie nie przetrwała do dzisiaj, to mieszkańcy Los Acuáticos nadal chętnie odwołują się do jej tradycji. Stałych mieszkańców nie pozostało tu jednak zbyt wielu. Ci co dalej żyją w regionie zajmują się tradycyjnym rolnictwem na stromych polach.

 

Do odwiedzenia tego miejsca zachęca wyjątkowy krajobraz, duża różnorodność rodzimych gatunków roślin oraz doskonały naturalny punkt widokowy na dolinę Viñales.

 

Warto skorzystać z usług lokalnego przewodnika, bo trasa nie jest oznakowana. Potrzebne jest też dobre obuwie i trochę kondycji na półtoragodzinną wędrówkę po wąskiej, stromej i kamienistej drodze.

 

Widok z góry na dolinę i typowe formacje skalne okolicy wynagradza wysiłek. Dobrym pomysłem jest wyprawa wczesnym porankiem, by podziwiać cudowny wschód słońca.

5.

Jaskinie w Viñales - Odkryj magię tajemniczych grot!

co należy zrobić w Viñales Cueva de San Miguel
co należy zrobić w Viñales Cueva del Indio

W okolicy Viñales znajdują się najważniejsze naturalne systemy jaskiń na Kubie, a nawet w całej Ameryce Łacińskiej. Wiele z jaskiń jest dostępnych dla odwiedzających.

 

Jaskinie w dolinie Viñales służyły jako schronienie kulturom prekolumbijskich, które zamieszkiwały Kubę przed odkryciem wyspy przez Europejczyków. W niektórych z tych jaskiń znaleziono malowidła, pozostałości naczyń i pochówków.

 

W okresie kolonizacji hiszpańskiej wzgórza i systemy jaskiń w regionie Viñales stały się także kryjówką dla zbiegłych niewolników z Hawany i Matanzas.

 

Afrykanie przybywali na Kubę od czasów konkwisty począwszy od XVI wieku. Byli zmuszeni pracować w nieludzkich warunkach dla właścicieli ziemskich. Wielu z nich uciekło w góry, aby się tam ukryć. Maroons byli niewolnikami, którzy żyli wolni w trudno dostępnych obszarach.

 

Wśród regionów na Kubie z największą ilością śladów osiedlenia zbiegłych niewolników należy własnie Valle de Viñales oraz Valle de los Ingenios koło Trinidad.

 

Co należy zrobić w Viñales? Zwiedzić chociaż jedną z tych jaskiń. Wizyta w jaskini jest bowiem nie tylko przeżyciem niezwykłych zjawisk natury, ale to także podróż w przeszłość do afrykańskiej kultury Kuby.

co należy zrobić w Viñales Cueva del Indio
co należy zrobić w Viñales Cueva del Indio

Cueva del Indio

 

La Cueva del Indio to spektakularna jaskinia krasowa, której niewielka część udostępniona jest do zwiedzania.

 

Różne formacje geologiczne stalaktytów i stalagmitów nadają temu miejscu niezwykłego klimatu. Dodatkowo przez jaskinię przepływa rzeka San Vicente. Część jaskini odwiedzający pokonują łodziami motorowymi. Ta krótka przejażdżka łodzią kończy się niesamowitym wyjazdem z jaskini.

 

W jaskini podczas hiszpańskiej konkwisty schronienie znaleźli rdzenni mieszkańcy regionu zwani Indianami.

 

Cueva del Indio jest oświetlona, co znacznie ułatwia zwiedzanie tego podziemnego cudu natury. Uważni obserwatorzy odkryją wewnątrz jaskiniowe malowidła oraz pozostałości archeologiczne z prekolumbijskich kultur.

 

Cueva del Indio jest położona około 5 km na północ od centrum Viñales. Najlepiej jest dojechać tu na rowerze. Cała trasa przejażdżki oferuje bowiem ładne motywy fotograficzne.

co należy zrobić w Viñales
co należy zrobić w Viñales Cueva del Indio
co należy zrobić w Viñales Cueva del Indio

Gran Caverna de Santo Tomás

 

Wielka Jaskinia Santo Tomás o długości 46 km jest największym systemem jaskiń na całej Kubie, a drugim co do wielkości i na kontynencie amerykańskim.


Jaskinia znajduje się na obrzeżach małej wioski El Moncada około 17 km na zachód od Viñales w pasie górskim Sierra del Quemado.


Jej nazwa pochodzi od strumienia Santo Tomás i jego dopływów, które przecinają skomplikowaną sieć podziemnych grot i skalnych załamań.


Jaskinia nie jest znana tylko ze swojej wielkości, ale także ze względu na plejstoceńskie skamieniałości i naturalne piękno. Obecność warstw wodonośnych oraz zadziwiające formacje stalaktytów i stalagmitów sprawiają, że jest to miejsce o wyjątkowej urodzie.


Jaskinia jest także uznana za dziedzictwo kulturowe i pomnik narodowy Kuby. Odkryto tu liczne przejawy sztuki naskalnej z okresu prekolumbijskiego. Poza tym rdzenni mieszkańcy okolic odprawiali w jaskini religijne ceremonie i tańce. W późniejszych czasach rolnicy używali odchodów nietoperzy występujących w jaskini do nawozu upraw tytoniu. Używali także wody ze strumienia Santo Tomás do nawadniania terenu w czasie suszy. W jaskini osiedlili się także niewolnicy zbiegli z plantacji trzciny cukrowej.

 

Zwiedzanie jaskini jest dozwolone tylko w ramach 1-kilometrowej wycieczki z przewodnikiem. Po uregulowaniu opłaty za wstęp odwiedzający otrzymują kaski i latarkę. Warto jest pomyśleć wcześniej o sportowych, wygodnych butach. Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się w języku angielskim i hiszpańskim i trwa około półtorej godziny.

co należy zrobić w Viñales Cueva de San Miguel Palenque de los Cimarrones

Cueva de San Miguel

 

Jaskinia San Miguel to niewielka, mroczna jaskinia w dolinie San Vicente, około 4 km od Viñales.

 

Miejsce służyło niegdyś za azyl dla zbiegłych afrykańskich niewolników tzw. cimarrones.

 

We wnętrzach jaskini można zapoznać się z inscenizacją osiedlenia się niewolników. Zobaczysz tu rekonstrukcje palenques czyli ich rustykalnych domostw, broń i sprzęty codziennego użytku jak łóżka z patyków i liści bananowca.

 

Zwiedzanie jaskini można połączyć z wizytą w słynnej skalnej restauracji-barze Palenque de los Cimarrones. Być może będziesz mieć szczęście zobaczyć występ zespołu artystycznego prezentującego tańce i obrzędy ludowe kultury afrykańskiej. W sobotnie wieczory odbywa się tu dyskoteka.

6.

Mural de la Prehistoria Viñales - Daj się zaskoczyć dzikim kolorom malowidła!

co należy zrobić w Viñales Mural de la Prehistoria Kuba
co należy zrobić w Viñales Mural de la Prehistoria Kuba

Mural warto odwiedzić bardziej ze względów historycznych niż dużej wartości artystycznej. Malowidło powstało w latach 60tych zeszłego wieku na zlecenie Fidela Castro. Miało na celu ilustrację ewolucji człowieka od zarania dziejów do etapu powstania człowieka socjalizmu.

 

Po dziś dzień zadziwia gigantycznym formatem i dzikimi kolorami przedstawionych motywów.

 

Mural de la Prehistoria jest malowidłem nieco surrealistycznym i ekscentrycznym. Nie jest na pewno zapierającym dech dziełem sztuki. Prezentuje natomiast ciekawe, kubańskie szaleństwo barw. Nie ma na celu harmonizować z naturalnym krajobrazem otoczenia. Wręcz przeciwnie, stanowi do niego jaskrawy, niemal krzyczący kontrast.

 

Mural znajduje się około 4 km od centrum miasteczka. Można tu dojechać rowerem.

 

Przy muralu funkcjonuje restauracja- bar i sklep z pamiątkami.

7.

Archipiélago de los Colorados - Odwiedź najpiękniejsze plaże na Kubie!

Archipiélago de los Colorados to grupa wysepek na północnym wybrzeżu prowincji Pinar del Río.

Archipelag ma około 100 km długości i powstał na barierze rafowej naprzeciwko Zatoki Meksykańskiej. Składa się z małych zatoczek, takich jak Cayo Levisa, Cayo Jutias, Cayo Arenas, Cayo Paraiso, Cayo Buenavista czy Punta Tabaco.


Morze otaczające wyspy jest wykorzystywane głównie do połowów ryb, homarów lub ostryg. Turystyka rozwija się głównie na Cayo Levisa i Cayo Jutias, które oferują białe piaszczyste plaże i świetne miejsca do nurkowania.

co należy zrobić w Viñales Cayo Jutías
co należy zrobić w Viñales Cayo Jutías

Cayo Jutías

 

Cayo Jutías to raj turkusowych wód i drobnego białego piasku. Swoją nazwę zawdzięcza endemicznemu gatunkowi gryzonia występującego wyłącznie w tych okolicach.
Dla miłośników przyrody wysepka oferuje niemal nienaruszone środowisko naturalne i spektakularne krajobrazy.

 

Co robić na Cayo Jutías?

 

Możesz uprawiać tu kajakarstwo lub wypożyczyć sprzęt do nurkowania w małym centrum nurkowym, by odkrywać jego dno morskie.
W części plaży położonej najbliżej przy głównym parkingu funkcjonuje restauracja i bar.
Można tu też wypożyczyć leżaki i parasole.

 

W miejscach bardziej odległych nie ma żadnej infrastruktur turystycznej, tylko biały piasek i turkusowa woda po sam horyzont. Plaża ciągnie się na długości 3 kilometrów i nadaje się wspaniale na spacery.

 

 

Jak dostać się do Cayo Jutías?

 

Wyspa jest połączona ze stałym lądem groblą o długości 8 km. Aby dostać się do Cayo Jutias z Viñales można skorzystać z prywatnego transferu. Podróż w jedna stronę trwa około dwóch godzin i wiedzie niezwykle wyboistą drogą. Dla niektórych droga ta może okazać się jedną z najbardziej uciążliwych na Kubie.

 

Gdzie nocować na Cayo Jutías?

 

Na Cayo Jutías nie ma żadnej infrastruktury hotelowej. Najlepszym sposobem na poznanie tego cudu natury jest więc jednodniowa wycieczka z Viñales.
Zaplanuj przynajmniej kilka godzin na pobyt na plaży, żeby odpocząć po trasie i przygotować się na nie mniej przygodową drogę powrotną.

co należy zrobić w Viñales Cayo Levisa
co należy zrobić w Viñales Cayo Levisa

Cayo Levisa

 

Na wyspie Cayo Levisa oczekuje Cię rajski krajobraz ze wspaniałą tropikalną przyrodą, szeregiem przybrzeżnych palm, rafami koralowymi i prawie 4 kilometrami drobnoziarnistego białego piasku. W tle wyspy rozciąga się pas porośnięty sosnami, gdzie mieszkają przyjazne gryzonie jutías oraz różne gatunki ptaków. Między innymi występuje tu tocororo uznawany za narodowego ptaka Kuby oraz pelikany. Te ostatnie zamieszkują południową stronę wyspy pokrytą lasem namorzynowym.

 

Północne wybrzeże wyspy zajmuje przepiękna, naturalna plaża.
Od wybrzeża Kuby wysepkę oddzielają turkusowe wody Morza Karaibskiego. Obok Cayo Jutías wyspa Cayo Levisa uchodzi za najlepszą plażę w prowincji Pinar del Río.

 

 

Co robić na Cayo Levisa?

 

Niesamowite plaże wyspy nadają się idealnie na słodkie nicnierobienie. Tutaj uwierzysz że faktycznie istnieje raj na ziemi.

 

Piękno krajobrazu wyspy zaprasza także na przyjemny spacer w tej urzekającej scenerii plaży i lasów.
Jeśli masz ochotę na sporty wodne możesz wypożyczyć deskę surfingową, kajak lub rower wodny.

 

Na chronionym obszarze wokół wyspy znajduje się jedna z najlepiej zachowanych raf koralowych na Kubie. Duże obszary plaży nadają sie więc idealnie do nurkowania. Dno morskie charakteryzuje się pięknymi formacjami koralowymi, gdzie można zbliżyć się do różnych gatunków fascynującej fauny morskiej. W niewielkim centrum nurkowym wypożyczany jest odpowiedni sprzęt.

 

Jak dostać się do Cayo Levisa?

 

Na wyspę można dotrzeć z lądu promem. Z Viñales do stacji promów Palma Rubia dojedziesz taksówką. To około 40 kilometrów drogi. Na pokonanie tej odległości będziesz jednak potrzebować ponad godzinę ze względu na zły stan drogi. Na transport promem należy zaplanować kolejne pół godziny.
Warto wiedzieć, że obywatele kubańskiej narodowości nie mogą wchodzić na prom bez specjalnego zezwolenia Straży Przybrzeżnej. Przy wejściu na prom są więc często kontrolowane paszporty.

 

Gdzie nocować na Cayo Levisa?

 

Jedyną opcją noclegu na wyspie jest Hotel Cayo Levisa, ekskluzywny kompleks składający się z bungalowów na plaży. Główną grupą docelową hotelu są nurkowie.
Na wyspę można jednak przyjechać także w ramach jednodniowej wycieczki z Viñales i spędzić tu kilka niezapomnianych godzin.

8.

María la Gorda - Spełnij marzenie każdego płetwonurka!

María la Gorda co należy zrobić w Viñales
María la Gorda co należy zrobić w Viñales

María la Gorda

 

Krystaliczne wody i imponujące dno morskie z rafami i barierami koralowymi sprawiają, że María la Gorda jest jednym z najlepszych miejsc do nurkowania na całej Kubie.

 

Z nazwą miejsca wiąże się ciekawa legenda. Młoda kobieta o imieniu Maria z pewną nadwagą (gorda=gruba) została porzucona w tym odludnym miejscu przez piratów.

 

Aby przeżyć zorganizowała tu swój business. Wykorzystała do tego fakt, że znajdowała się w miejscu postoju wielu pirackich statków. Opiekowała się więc piratami, gotowała im i leczyła ich schorzenia.

 

Po jej śmierci pochowano ją w okolicy wraz ze skarbem pirackim jako wyraz wdzięczności. Skarbu do dzisiaj nie odnaleziono.

Co robić w María la Gorda?

 

Tutejsze Międzynarodowe Centrum Nurkowe oferuje kilkudniowe kursy nurkowania.
Mniej odważni mogą ćwiczyć nurkowanie z rurką i w ten sposób podziwiać ekscytujące dno morskie na mniejszych głębokościach.

 

Spośród fantastycznych obszarów do nurkowania w María la Gorda szczególnie wyróżniają się dwa z nich. Valle de Coral Negro czyli Dolina Czarnego Koralu uważana za największą powierzchnię czarnego korala na Kubie. Natomiast w Salón de María czyli Sali Marii można podziwiać lilie morskie oraz egzotyczne i kolorowe koralowce.

 

W okolicy znajduje się kilka restauracji oferujące kuchnię kubańską i dania z owoców morza.

 

Jak dostać się do María la Gorda?

 

María la Gorda znajduje się w najbardziej wysuniętej na zachód części Kuby na półwyspie Guanahacabibes w zatoce Bahía de Corrientes. Cały półwysep należy do obszaru parku narodowego Także UNESCO wpisało ten teren na listę rezerwatów biosfery.

 

Na dojazd do María la Gorda z Viñales należy zaplanować co najmniej 3 godziny prywatnym transferem. Jednodniowa wycieczka jest możliwa, ale ze względu na długi dojazd, lepiej jest zatrzymać się przynajmniej na jedną noc.

 

Gdzie się zatrzymać?

 

W María la Gorda funkcjonuje niewielki Hotel María la Gorda. Tutaj wynajmowane są drewniane domki bezpośrednio  na plaży. W okolicy jest też garstka kwater prywatnych do wynajęcia.

9.

Życie nocne w Viñales - Tańcz salsę pod gołym niebem!

Pomimo tego, że jest bardzo małym miasteczkiem, Viñales jest pełne życia. Nie ma zbyt wielu miejsc na nocne imprezy, ale nie oznacza to, że pójdziesz spać wraz z zachodem słońca.

 

Polo Montañez Centro Cultural

 

Najbardziej znanym miejscem na nocne wyjście jest Polo Montañez Centro Cultural. Znajduje się na głównym placu w Vinales, Plaza de José Martí.

Ten popularny klub nocny oferuje występy taneczne, w tym afro-kubańskie, salsę i inne style latynoskie. Każdej nocy organizowane są tu muzyczne koncerty na żywo.

Kubańczycy i turyści tańczą salsę na świeżym powietrzu pod gołym niebem.

 

Palenque de los Cimarrones

To najlepsza opcja na imprezę w sobotni wieczór w Viñales.

Palenque de los Cimarrones to oryginalna dyskoteka w niezrównanej scenerii, w jaskini San Miguel, w otoczeniu przyrody i roślinności.

Większość jego klientów to młodzi ludzie z regionu, którzy przyjeżdżają by spędzić sobotnią noc jakby nie było jutra.

10.

Jardín Botánico - Złap oddech w otoczeniu tropikalnej roślinności!

co należy zrobić w Viñales Jardín Botánico
co należy zrobić w Viñales Jardín Botánico

Jardín Botánico to niewielki ogród botaniczny z egzotyczną roślinnością. Prace nad założeniem ogrodu rozpoczęły się już w roku 1918.


Ogród znajduje się naprzeciwko stacji benzynowej Servi-Cupet. Z daleka już zauważysz zarośniętą winoroślą bramę. To jest wejście do ogrodu.

 

Tutaj odkryjesz tropikalne odmiany kwiatów i drzew, także tych z owocami tropikalnymi. Przy odrobinie szczęścia zobaczysz takich gości ogrodu jak kolibry czy papugi.


Zwiedzanie jest możliwe z lokalnym przewodnikiem, które opowie Ci interesujące historie na temat występującej tu fauny i flory.


Niewielka kawiarnia na miejscu serwuje orzeźwiające soki owocowe.

Jeśli masz niewiele czasu, skorzystaj z jednodniowej zorganizowanej wycieczki z Hawany do Viñales

 

Chcesz poznać  inne regiony Kuby? 

Na pewno zainteresują Cię  artykuły 10 rzeczy które należy zrobić w Hawanie10 rzeczy które trzeba zrobić w Trinidad lub 10 rzeczy które warto zrobić w Varadero.