Parque Central nowe przeżycia na Kubie spacer w Hawanie z przewodnikiem
Informacje o Kubie,  Kultura,  Wycieczki na Kubie

Historyczny spacer po Hawanie

Spacer po Hawanie z przewodnikiem wiedzie najpiękniejszymi historycznymi ulicami Starej Hawany, pośród wielu atrakcji kulturowych, architektonicznych perełek i zabytkowych placów. Odwiedź niesamowitą stolicę Kuby  i daj się zaczarować opowieściami z minionych epok.

Plan spaceru po Hawanie

Habana Vieja

Czas trwania spaceru to około 3,5  godziny. Można wybrać przewodnika w języku polskim, angielskim, hiszpańskim lub niemieckim. 

Trasa spaceru wiedzie najpiękniejszymi historycznymi ulicami Starej Hawany, pośród wielu atrakcji kulturowych, architektonicznych perełek i zabytkowych placów.

Spotkanie z przewodnikiem jest pomiędzy Muzeum Rewolucji i Muzeum Sztuk Pięknych (oddział sztuki kubańskiej) przy ulicy Trocadero.

Atrakcje

Plaza de la Catedral czyli Plac Katedralny

Spacer po Hawanie z przewodnikiem zaprowadzi Cię na plac Plaza de la Catedral.  Przewodnik przybliży Ci historię tego niezwykłego miejsca. Jest  najmłodszym z głównych placów Starej Hawany. Mimo to zaskakuje natłokiem interesujących zabytków. Daj się zauroczyć opowieściom o stylowych pałacach Palacio del Marqués de Arcos, Palacio del Conde Lombillo, Palacio de los Marqeses de Aguas Claras i Palacio del Conde Chacón. Barokowy kościół poświęcony Krzysztofowi Kolumbowi dominuje plac jako La Catedral San Cristóbal.

 

Plaza de Armas czyli Plac Broni

Wkraczając na najstarszy plac Hawany, Plaza de Armas, zapomnisz kompletnie o istnieniu XX wieku w historycznym klimacie tego miejsca. Tutaj przewodnik wyjaśni ci dlaczego drzewo Ceiba i świątynia El Templete ma duże znaczenie dla miasta Hawany, ale także dla wyznawców santeríi. Opowie także jakie tajemnice kryje zamek Castillo de la Real Fuerza i kim była słynna La Giraldilla.  Dowiesz się jaką ważną funkcję pełnił w czasach kolonizacji hiszpańskiej pałac Palacio de los Capitanes Generales oraz kim był Eusebio Leal, którego pomnik wieńczy wejście do pałacu.

 

Plaza de San Francisco czyli Plac Świętego Franciszka

Podążając wzdłuż zabytkowej ulicy Calle De los Mercaderes dojdziesz do kolejnego hawańskiego placu, który zachwyca odwiedzjących blaskiem swojej historycznej świetności, Plaza de San Francisco. Tutaj dowiesz się o znaczeniu giełdy papierów wartościowych. Giełda miała swoją siedzibę w eklektycznym gmachu La Lonja del Comercio. Poza tym poznasz historię barokowego zespołu Iglesia y Convento de San Francisco de Asis. Posłuchasz również anegdot o kawalerze z Paryża, Caballero de Paris. Ten szalony wagabunda był w latach 50tych  znany i lubiany w całej Hawany. Później został  uwieczniony w brązie w swojej naturalnej wielkości. Na placu zaciekawi cię także interesujący polski akcent, siedzący pomnik Fryderyka Szopena.

 

Plaza Vieja czyli Stary Plac

Kontynuując spacer dotrzesz do Starego Placu, Plaza Vieja. Miejsce to uchodzi za najpiękniejszy plac miasta. Pierwotnie plac spełniał funkcje placu targowego. W ostatnich latach został wzorowo wyrestaurowany i szczyci się kolekcją przepięknych odnowionych eklektycznych budowli z ozdobnymi loggiami. Zapytaj przewodnika o tajemnice zlokalizowanego tu browaru austriackiego. Poproś też o wskazanie Planetario de la Habana, które powstało tu jako owoc japońsko-kubańskiej współpracy.

 

Bary i hotel Hemigwaya

Podczas wędrówki po Starej Hawanie miniesz także słynny hotel Ambos Mundos. Hotel ten swoim wyglądem zatrzymał się w latach 30tych zeszłego stulecia, czasu kiedy Hemingway był tu stałym gościem.

Przy słynnej knajpie La Bodeguita del Medio możesz pozostać chwilę dłużej, by spróbować legendarnego mojito, w którym niegdyś gustował Ernest Hemingway.

W innym barze El Floridita ten popularny amerykański pisarz delektował się podwójnym i niesłodzonym daiquiri, jego zdaniem najlepszym w mieście.

 

Parque Central czyli Park Centralny

Spacer po Hawanie z przewodnikiem zakończysz przy uroczym Parku Centralny, Parque Central. Tutaj daj się zaskoczyć ciekawostkami na temat tego miejsca oraz otaczających go zabytków:  Capitolio, Wielki Teatr imienia Alicii Alonso, budynek Narodowego Muzeum Sztuk Pięknych oraz słynny deptak Prado.

El Capitolio spacer w Hawanie z przewodnikiem
spacer w Hawanie z przewodnikiem
PLaza de la Catedral spacer w Hawanie z przewodnikiem
Castillo de la Real Fuerza,
Plaza de San Francisco spacer w Hawanie z przewodnikiem
spacer w Hawanie z przewodnikiem
Habana Vieja spacer po Hawanie z przewodnikiem
spacer w Hawanie z przewodnikiem
El Floridita spacer po Hawanie z przewodnikiem

Rezerwacja Historyczny spacer po Hawanie

Interesuje Cię historia Kuby? Zajrzyj także do zakładki 20 ciekawostek historycznych o Kubie.

Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę wizytą w muzeum, pożyteczne wskazówki znajdziesz w artykule 10 najbardziej interesujących muzeów Hawany.

Spacer po Hawanie z przewodnikiem to jedna z kilku propozycji na poznanie kraju. Inne wycieczki i doświadczenia znajdziesz na stronie Przeżycia.