co trzeba zrobić w Trinidad
Informacje o Kubie

10 rzeczy które trzeba zrobić w Trinidad

Trinidad jest przeuroczym, kolorowym miasteczkiem na południowym wybrzeżu Kuby. To jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych na wyspie. I to całkiem słusznie. Co trzeba zrobić w Trinidad, żeby zakochać się w tym miejscu?

 

Trinidad był trzecim miastem założonym przez koronę hiszpańską na wyspie. Jego założenie datuje się na rok 1514. Jest jednym z najlepiej zachowanych miast kolonialnych w całej Ameryce.

 

Jednak nie tylko samo centrum miasteczka jest warta wizyty. Także okolice Trinidad zachwycają pięknym krajobrazem, niesamowitymi plażami, dzikimi wodospadami oraz zabytkami industrialnymi produkcji cukru.

 

Już od 1988 roku miasto wraz z historycznymi plantacjami trzciny cukrowej w dolinie Valle de los Ingenios zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

1.

Historyczne centrum Trinidad - Spaceruj i podziwiaj!

co trzeba zrobić w Trinidad
co trzeba zrobić w Trinidad
co trzeba zrobić w Trinidad

Nie trzeba być znawcą architektury, by zachwycić się historyczną zabudową miasteczka.

 

Co trzeba zrobić w Trinidad? Spaceruj po brukowanych uliczkach miasta i cofnij się w czasie o całe stulecia. Tutaj składasz  wizytę w żywym muzeum. Większość zabudowy przypada na okres od XVIII do XIX wieku.

 

Do dziś zachowały się wspaniałe budynki mieszkalne i użyteczności publicznej, kolonialny plan miasta oraz brukowane uliczki. Dlatego też Trinidad jest imponującym świadectwem czasu i nieocenionym źródłem wiedzy o architekturze kolonialnej.

 

Zabudowanie miasteczka charakteryzuje się parterowymi domami. Jednopoziomowa zabudowa była czymś typowym dla wieku XVIII. Dopiero później w XIX wieku w domach bogatych mieszkańców dodawano drugi poziom.

 

Budynki posiadają  zazwyczaj duże portale drzwiowe, okna z ozdobnymi kratami i dachy pokryte terrakotą.

 

Zauważysz mieszankę różnych elementów takich jak europejskie marmury, kute żelazo, drewno, brąz i kość słoniowa. Kolorowe elewacje budynków zachwycają elementami dekoracyjnymi typowymi dla danej epoki. Zwróć też uwagę na prześliczne kafelki kreolskie, mozaiki i witraże.

 

We wnętrzu kolonialnych domów często ukrywają się zachwycające filarowe przedsionki i zielone dziedzińce obsadzone lokalną roślinnością.

 

Nowsze budynki z XX wieku budowano w nurcie eklektyzmu czyli połączenia różnych stylów. Szczególnie widoczne jest to właśnie w elewacjach budynków. Niekiedy modyfikowano tez w tym stylu historyczne budowle z poprzednich stuleci.

2.

Plaza Mayor - Odpocznij i zrób piękne zdjęcia!

Plaza Mayor co trzeba zrobić w Trinidad
Plaza Mayor co trzeba zrobić w Trinidad
Plaza Mayor co trzeba zrobić w Trinidad

Plaza Mayor czyli Plac Główny odgrywał kluczową rolę w życiu Trinidadu już od czasu założenia miasta. Wokół placu zbudowano najważniejsze i najpiękniejsze budynki.

 

Ta imponująca zabudowa wokół placu odzwierciedla  potęgę ekonomiczną ich zamożnych właścicieli, baronów cukrowych.

 

Miejsce emanuje niesamowitym historycznym klimatem i żywymi kolorami. Oddaje wiernie ducha kolonialnej przeszłości Kuby. Poza tym plac jest niezmiernie fotogeniczny.

 

Wejścia do centralnego punktu placu strzegą dwa charty odlane w marmurze oraz majestatyczne palmy. Natomiast na piedestale spoczywa rzeźbiona grecka muza terpsychora. Wokół zaprojektowano cztery prostokątne ogrody otoczone białymi bramami. Widok jest naprawdę poruszający, jak z malowniczej pocztówki.

 

Rezydencje wokół Plaza Mayor zostały zaadoptowane na muzea.

 

Convento de San Francisco de Asís czyli Klasztor Św. Fransiszka z Asyżu jest obecnie siedzibą muzeum pod oficjalną nazwą Museo Nacional de la Lucha Contra los Bandidos.

 

W pałacu Palacio Ortíz odwiedzisz galerię sztuki.

 

Bardzo interesujące jest też Museo Romántico, działające w jednym z najpiękniejszych pałaców na Kubie.

 

Poza tym z placu można także podziwiać przepiękny kościół Iglesia Mayor Santísima Trinidad z neoklasycystyczna fasadą.

3.

Museo Romántico - Poznaj jeden z najpiękniejszych pałaców na Kubie!

Museo Romántico Palacio Brunet co trzeba zrobić w Trinidad
Museo Romántico Palacio Brunet co trzeba zrobić w Trinidad
Museo Romántico Palacio Brunet co trzeba zrobić w Trinidad
Casa Sanchéz Iznaga Museo de Arquitectura co trzeba zrobić w Trinidad Kuba
co trzeba zrobić w Trinidad

Muzeum Romantyzmu jest najstarszym muzeum w mieście. Działa już od 1974 roku.

 

Znajduje się w samym sercu historycznego centrum Trinidadu na głównym placu Plaza Mayor.

 

Budynek, w którym urządzono muzeum jest jednym z najpiękniejszych pałaców na Kubie. Został wybudowany i urządzony w mieszance stylów mudejar i neoklasycyzmu. Zachwyca również andaluzyjskim patio.

 

Pałac należał niegdyś do hrabiego Bruneta, bogatego kreola.

 

Obecnie w Palacio Brunet prezentowana jest cenna kolekcja przedmiotów pochodzących z XIX wieku. Wystawa składa się z czternastu sali. Pośród eksponatów są zabytkowe meble, luksusowe przedmioty codziennego użytku i dzieła sztuki zdobniczej, takie jak zastawa stołowa, porcelana, szkło, przedmioty srebrne oraz rzeźby.

 

Wizyta w muzeum nie tylko pozwoli Ci na wgląd w dekadenckie życie hiszpańskiej szlachty, ale także masz tu możliwość podziwiać piękny widok na centrum Trinidad z historycznych balkonów drugiego piętra budynku.

 

Co trzeba zrobić w Trinidad oprócz tego?  W mieście natrafisz na kilka innych muzeów wartych uwagi.

 

Muzeum od którego w zasadzie powinno rozpocząć się historyczny spacer po mieście to Museo Historico Municipal. O tym muzeum przeczytasz więcej w części Punkty widokowe w Trinidad.

 

W Muzeum Architektury w domu Casa Sanchéz Iznaga , znanym także jako La Casa Azul czyli niebieski dom, poznasz ciekawostki na temat lokalnej architektury oraz dzieł tutejszych rzemieślników.

 

Natomiast w Muzeum Archeologicznym Guamuhaya odkryjesz rdzenną kulturę Kuby z epoki kolumbijskiej. Tutaj prezentowane są przedmioty należące do aborygenów osiadłych w południowo-centralnym regionie Kuby.

 

Niezwykłe hafty, ceramikę i lokalną biżuterię możesz podziwiać w Galería de Arte Universal Benito Ortiz.

 

W Trinidad żyje i tworzy wielu utalentowanych lokalnych artystów. Nie brakuje więc prywatnych galerii sztuki i warsztatów artystycznych. Spaceruj po historycznych uliczkach z otwartymi oczami. Na pewno odkryjesz wiele pięknych miejsc.

4.

Casa de la Música w Trinidad - Spędź niezapomnianą muzyczną noc!

Casa de la Música co trzeba zrobić w Trinidad
Casa de la Música co trzeba zrobić w Trinidad

Wszystkie kubańskie miasta mają swój własny dom muzyczny. Casa de la Música w Trinidad jest jednak miejscem bardzo specjalnym.


Każdej nocy, gdy zachodzi słońce, słynne schody wypełniają się ludźmi. Chociaż muzyki na żywo można tu posłuchać niemal przez cały dzień, to właśnie wieczorem miejsce wprost kipi energią. Zarówno miejscowi jak i przyjezdni przychodzą tu by posłuchać muzyki kubańskich zespołów i aby potańczyć.

 


Schody w Trinidad

W ciągu dnia możesz zasiąść na długich i szerokich schodach, znajdujących się przy wejściu do Casa de la Música, słuchając muzyki w wykonaniu dobrych zespołów z regionu. Grupy chętnie interpretują kubański son. Nie brakuje także nastrojowej muzyki z gatunku bolero.

 


Amfiteatr

Nocą warto jednak zapłacić niewielką cenę wstęp i odwiedzić amfiteatr na szczycie schodów. Tutaj znajdziesz jedna z najlepszych sal tanecznych w centrum kraju. Występują znakomite zespoły muzyczne, a tańce trwają do późnych godzin porannych.

5.

Punkty widokowe w Trinidad - Zobacz miasto z góry!

Museo Historico Municipal co trzeba zrobić w Trinidad
Convento de San Francisco de Asis co trzeba zrobić w Trinidad
Convento de San Francisco de Asis co trzeba zrobić w Trinidad
Museo Historico Municipal co trzeba zrobić w Trinidad

Trinidad powstał na wapiennym wzgórzu i wiele uliczek wije się pod górkę. Nie brakuje tutaj ładnych punktów widokowych.

 

Jednak szczególnie ujmującą panoramę miasta zobaczysz przede wszystkim w dwóch miejscach.

 

Convento de San Francisco de Asis

 

Na dzwonnicę klasztoru Świętego Franciszka z Asyżu możesz wejść wąskimi, stromymi schodami mijając niewielką wystawę tutejszego muzeum. W Museo Nacional de la Lucha Contra Bandidos poznasz historię bandytyzmu na Kubie po triumfie rewolucji.

 

Sama wieża klasztoru składa się z kilku poziomów. W drodze na szczyt będziesz mieć wiele możliwości, by podziwiać przepiękne widoki na okolicę i zrobić fantastyczne zdjęcia z górami lub morzem w tle.

 

 

Museo Historico Municipal

 

Także Miejskie Muzeum Historyczne w Pałacu Cantero oferuje spektakularny punkt widokowy.

 

Palacio Cantero to zabytkowa, klasycystyczna willa bogatego właściciela plantacji trzciny cukrowej. Posiada piękny wewnętrzny dziedziniec z fontanną.

 

Wizyty w pałacu  nie można przegapić ze względu na jego ogromną wartość architektoniczną i historyczną. 

 

W jego wnętrzach urządzono muzeum, gdzie odwiedzjący mogą podziwiać luksusowe antyczne meble i przedmioty dekoracyjne. Wystawa pokazuje, jak dostojnie i luksusowo żyły wówczas rodziny cukrowych baronów.

 

Tutaj odbędziesz również historyczną  podróż od momentu założenia miasta Trinidad do epoki walki o niepodległość i castrowską rewolucję.

 

Natomiast z wieży muzeum roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Trinidad, ponad dachami, tarasami i wewnętrznymi dziedzińcami okolicznych domów. Widać stąd również dzwonnicę klasztoru Świętego Franciszka z Asyżu. Na horyzoncie prezentują się malownicze pasma górskie.

6.

Plaże w Trinidad - Ciesz się urokiem Morza Karaibskiego!

Playa Ancón co trzeba zrobić w Trinidad
Playa Ancón co trzeba zrobić w Trinidad
Playa Boca co trzeba zrobić w Trinidad
Playa Boca co trzeba zrobić w Trinidad

Dzięki swojemu położeniu geograficznemu Trinidad jest jednym z najbardziej uprzywilejowanych miejsc na Kubie. Słynie z zachwycających krajobrazów górskich, przepięknych plaż,  a także z dobrych miejsc do nurkowania i cudownych zachodów słońca.

 

Playa Ancón

 

Ta urokliwa plaża jest położona na półwyspie Ancón, 12 km od centrum Trinidad. Charakteryzuje się jasnym piaskiem i krystalicznie czystymi, ciepłym wodami.

 

Z miasteczka dojedziesz tam korzystając z taksówek, po poprzednim ustaleniu ceny, lub z autobusu turystycznygo. Możesz również wybrać się na plażę wypożyczonym rowerem. Ta ostatnia opcja jest jednak wariantem tylko dla osób, którym niestraszna jest jazda rowerem w upalnym, karaibskim słońcu niemal bez cienia.

 

Miłośnicy sportów morskich mogą skorzystać z oferty centrum nurkowania. Okolica jest znana z ogromnej różnorodności raf koralowych oraz z imponujących pozostałości archeologicznych. Dno morskie jest pełne gąbek i czarnych koralowców, ale także szczątków galeonów i statków z czasów kolonialnych, kiedy to korsarze i piraci próbowali atakować miasto.

 

Playa La Boca

 

Plaża La Boca jest mniej licznie odwiedzana przez turystów niż plaża Ancón. Za to spotykasz tu więcej kubańskich rodzin.

 

Nazwa plaży pochodzi od kształtu ujścia rzek, który z lotu ptaka przypomina kształt ust. Rozpościera sie stąd spektakularny widok na góry Escambray.

 

Przy uliczce odchodzącej od plaży funkcjonują bary i proste jadłodajnie, z których chętnie korzystają miejscowi. Ceny w tych lokalach są bardzo przystępne.

 

La Boca znajduje się około 8 km od Trinidadu. Dojazd najpraktyczniej jest zorganizować taksówką lub na rowerze. Autobus turystyczny, który jedzie do Playa Ancón, przejeżdża przez La Boca. Zatrzymuje się tam jednak tylko na życzenie. Jeśli jest już pełny, nie zabiera nowych pasażerów.

7.

Valle de los Ingenios - Zwiedź Dolinę Młynów zabytkowym pociągiem!

Valle de los Ingenios co trzeba zrobić w Trinidad
Valle de los Ingenios co trzeba zrobić w Trinidad
Valle de los Ingenios co trzeba zrobić w Trinidad
Valle de los Ingenios co trzeba zrobić w Trinidad
Valle de los Ingenios co trzeba zrobić w Trinidad
Valle de los Ingenios co trzeba zrobić w Trinidad
San Isidro de los Destiladeros co trzeba zrobić w Trinidad

Valle de Los Ingenios jest wyjątkowym świadectwem rozwoju przemysłu cukrowniczego na Kubie.

 

Dolina rozciąga się na powierzchni ponad 160 km². Zachowały się tutaj  pozostałości  ponad 75 starych cukrowni.

 

Ze względu na swoje niezwykłe walory przyrodnicze i kulturowe dolina od 1998 roku wraz z miastem Trinidad została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Najoryginalniejszym sposobem zwiedzenia doliny jest podróż zabytkowym pociągiem turystycznym. Pociąg opuszcza Trinidad tylko wtedy, kiedy zbierze się minimalne liczba podróżnych. Jeśli chętnych jest zbyt mało, należy odłożyć wycieczkę na inny dzień lub skorzystać z usług taksówkarzy.  

 

Panoramiczna wycieczka pociągiem prowadzi przez malowniczą dolinę Valle de los Ingenios. Po drodze można zobaczyć stare cukrownie i kilka historycznych osad rolniczych. 

 

W okresie od XVII do XIX wieku dolina Valle de los Ingenios była jednym z największych regionów cukrowych na Kubie Rozwój rolnictwa miał tu ścisły związek z korzystnymi warunkami naturalnymi takimi jak żyzne ziemie oraz pobliskie porty dostępne dla żeglugi.

 

Początkowo tereny były wykorzystywane przez Hiszpanów do plantacji tytoniu i innych upraw. Kiedy nadszedł boom przemysłu cukrowniczego Trinidad stał się jednym z najbogatszych miast na Kubie. Upadek gospodarczy nastąpił w drugiej połowie XIX wieku, spotęgowany światowym kryzysem i wojnami o niepodległość na wyspie.

 

Mimo to po dziś dzień zachowało się wiele posiadłości z tamtych czasów. Najlepiej zachowane hacjendy to te w Manaca-Iznaga, Buena Vista, San Isidro de los Destiladeros i Casa Hacienda Guáimaro, wszystkie z architekturą neoklasyczną. W innych miejscach historycznych takich jak Delicias lub Magua budynki niestety nie przetrwały po dzień dzisiejszy. Pomimo to miejsca te nadal mają duże znaczenie szczególnie dla archeologów.

 

W osadzie Manaca-Iznaga odwiedzisz posiadłość rodziny Iznaga, jednej z najbogatszych rodzin w całej okolicy w epoce kolonialnej. Z historycznej dzwonnicy rozpościera się ujmujący panoramiczny widok na całą okolicę.

Natomiast w Guáimaro rzucisz okiem na pozostałości fabryki, w której urządzono Muzeum Cukru. Odwiedzając to muzeum poznasz historię plantacji cukru trzcinowego na przełomie XVIII i XIX wieku. Zobaczysz także oryginalne  eksponaty  z życia właścicieli plantacji.

 

San Isidro de los Destiladeros to teren starej cukrowni, który uważany jest za jedno z najcenniejszych stanowisk archeologicznych w dolinie. Zachowały się tutaj kompletny dom mieszkalny i wyjątkowa dzwonnica oraz pozostałości innych elementów młyna. Obecnie trwają tu prace konserwatorskie przy pomocy UNESCO.

 

FNTA była niegdyś główną cukrownia w dolinie młynów. Przestała działać w okresie specjalnym na Kubie i w latach 90tych została przekształcona w muzeum. Tutaj odwiedzający mogą wspiąć się na pozostałości konstrukcji cukrowni i cieszyć się pięknym widokiem na okolicę.

 

Niezwykle interesujący jest także region La Pastora w Dolinie Cukrowni. Także tutaj zachowały się budowle o dużej wartości historycznej. Region słynie również z niezwykłych walorów przyrodniczych,  wielu  gatunków fauny i  flory towarzyszących pięknej rzece Javira.

 

W wielu miejscach możesz skosztować guarapo, słodkiego napoju z trzciny cukrowej.

8.

Topes de Collantes - Wędruj w parku narodowym i kąp się w wodospadzie!

Topes de Collantes co trzeba zrobić w Trinidad Kuba
Topes de Collantes co trzeba zrobić w Trinidad Kuba
Topes de Collantes co trzeba zrobić w Trinidad
Topes de Collantes co trzeba zrobić w Trinidad Kuba

W parku Topes de Collantes można podziwiać naturalny tropikalny raj, chroniony krajobraz przyrodniczy o wielkiej urodzie.

 

Ten górski region poprzecinany jest lasami deszczowymi, choć występują tutaj także lasy liściaste, bambusowe oraz sosny i eukaliptusy. Krajobraz kształtują rzeki, podziemne systemy jaskiń, jeziora i wodospady. Występuje tu wiele różnych endemicznych gatunków fauny i flory.

 

Park znajduję się w paśmie górskim Serra do Escambray, na wysokości 800 metrów nad poziomem morza.

 

El Nicho

 

W okolicy wytyczono wiele ścieżek spacerowych. Jedną z najpopularniejszych jest trasa prowadząca do wododpadu El Nicho.

 

W parku jest  klika niesamowitych punktów widokowych. Stąd można zachwycać się przepiękną panoramą Valle de los Ingenios czyli Doliny Młynów.

 

W turystyce narodowej dużą role odgrywają występujące w tym obszarze gorące źródła termalne. W centrum zdrowia pacjenci korzystają z kuracji takich jak rehabilitacje, masaże i zabiegi antystresowe.

 

Gruta La Batata

 

W miejscu zwanym Gruta La Batata powstały naturalne baseny w jaskini. W nich odwiedzający kąpią się, korzystając z leczniczych właściwości tych wód.

 

Poza tym w parku funkcjonują także dwa regionalne muzea. W Museo do Café czyli w Muzeum Kawy odwiedzisz wystawę poświęconą historii uprawy kawy. Natomiast w Museo de Arte Cubano Contemporáneo czyli w Muzeum Współczesnej Sztuki Kubańskiej zobaczysz kolekcję prac plastycznych z lat 80. XX wieku.

 

Parku Topes de Collantes jest oddalony od Trinidad o niecałe 30 kilometrów. Żeby tam dojechać możesz wynająć samochód, skorzystać z usług miejscowych taksówkarzy lub wziąć udział w zorganizowanej wycieczce.

9.

Cerro de la Vigía - Podziwiaj zachód słońca ze wzgórza!

Cerro de la Vigía co trzeba zrobić w Trinidad
co trzeba zrobić w Trinidad Kuba

Z centrum Trinidad możesz wybrać się na relaksujący spacer po pięknej okolicy. Taki spacer warto rozpocząć późnym południem i połączyć go z podziwianiem zachodu słońca.

 

Jednym z miejsc w widokiem, do którego dotrzesz pieszo, jest Cerro de la Vigía, 180-metrowe wzgórze położone na obrzeżach miasta.
To najwyżej położone miejsce w obrębie miasta. Ruiny Fortín La Vigía służyły kiedyś jako punkt obserwacyjny. Stąd strażnicy informowali mieszkańców o podejrzanych spostrzeżeniach z kierunku Morza Karaibskiego i ostrzegali przed ewentualnym niebezpieczeństwem.

 

Po zaledwie półgodzinnej, przyjemnej wędrówce otworzy się przed Tobą widok na panoramę miasteczka z doliną Valle de los Ingenios i półwyspem Ancón w tle. Spacer w jedną stronę trwa około poł godziny.

10.

Wycieczka konna w Trinidad - Zwiedzaj okolicę na grzbiecie konia!

co trzeba zrobić w Trinidad Kuba
co trzeba zrobić w Trinidad

Co trzeba zrobić w Trinidad? Lubisz jazdę konną? Naturalne, łagodne okolice Trinidad wręcz idealnie nadają się na wycieczki konne.

 

Lokalni organizatorzy oferują konne wyprawy prowadzące przez malownicze tereny wiejskie oraz obszary leśne. Zobaczysz więc nie tylko piękne krajobrazy, ale także będziesz mieć możliwość obserwacji codziennego życia miejscowych chłopów.

 

Punktem kulminacyjnym takiej wycieczki jest zazwyczaj wizyta wodospadu. Warto pamiętać, że w porze suche wiele mniejszych wodospadów zasycha. Kąpiel w naturalnych basenach lub w rzece jest jednak zawsze możliwa.

 

El Cubano


Wiele tras wycieczek konnych wiedzie przez Park Przyrody El Cubano, w górach Guamuaya. Tutaj możesz podziwiać piękno kubańskiej przyrody, a także wziąć orzeźwiającą kąpiel w wodospadzie „Salto de Javira”. Javira to także nazwa malowniczej rzeki przepływającej przez park.

 

Podczas wycieczek serwowane są lokalne napoje jak guarapo czyli napój z trzciny cukrowej oraz wyśmienita kawa z regionu przygotowywana tradycyjnymi metodami. Często oferowane są także posiłki typowej kuchni kubańskiej.

Jeśli spodobał Ci się artykuł, o tym co trzeba zrobić w Trinidad, być może zainteresuje Cię także wpis w zakładce 10 rzeczy które  należy zrobić w Hawanie  oraz 10 rzeczy które należy zrobić w Viñales.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *