Notre Dame des Bijoux Informacje o Kubie
Informacje o Kubie,  Kultura,  Rozrywka

10 kultowych miejsc w Hawanie łączące kulturę z rozrywką

Czy sztuka musi być nudna? Czy program kulturalny musi być poważny? Nie, na Kubie nie musi. Daj się zaprosić w na wycieczkę w kultowe miejsca w Hawanie.

 

W mieście nie brakuje oryginalnych miejsc oferujących moc kulturalnych przeżyć i wspaniałej rozrywki. Zapoznaj się z moim subiektywnym rankingiem intrygujących centrów kultury w kubańskiej stolicy. To absolutnie niesamowite propozycje miejsc, które warto odwiedzić.

Fabrica de Arte Cubano kultowe miejsca w Hawanie© FAC

Fabrica de Arte Cubano (FAC)

 

Niezwykłe centrum kulturowe urządzone we wnętrzach dawnej fabryki oleju spożywczego. Za stosunkowo niską cenę biletu wejściowego można tu zanurzyć się w wielobarwny, wręcz ekscentryczny świat sztuki. 

 

Wielopoziomowa galeria obrazów, fotografii i rzeźby szokuje wyzwoloną tematyką, przedstawienia teatralne zaskakują intensywnością emocji, a organizowane koncerty oferują bardzo szeroką gamę różnych gatunków muzycznych, także tych mało popularnych na Kubie. W ofercie gastronomicznej znajdziesz nie tylko wyśmienite koktajle, ale również lokalne piwo, rum w różnorakim wydaniu oraz oryginalne przekąski.

 

W fabryce możne spędzić wiele godzin przechadzając się z jednej sali do drugiej. To kultowe miejsca w Hawanie par excellence i mikrokosmos nowoczesnej sztuki kubańskiej w niemal wszystkich jej odsłonach. Można też potańczyć. Polecam gorąco!

Adres : ulica Calle 26 , pomiędzy ulicą C i ulicą 11, Vedado
Telefon : +53 7 838 2260

Fabrica de Arte Cubano kultowe miejsca w Hawanie
Fabrica de Arte Cubano kultowe miejsca w Hawanie
kultowe miejsca w Hawanie
Callejón de Hamel kultowe miejsca w Hawanie

Callejón de Hámel

 

Wesoła uliczka o charakterze muzeum na świeżym powietrzu, pełna kolorowych malowideł miejscowego artysty Salvadora González. Artysta umieścił swoje dzieła sztuki bezpośrednio na ścianach domów. Motywem przewodnim jego obrazów i rzeźb jest kultura afrokubańska.

 

To kultowe miejsca w Hawanie jest również oazą zieleni. Donice z kwiatami zwisają ponad głowami przechodnia rzucając na ulicę przyjemny cień. Warto zajrzeć tu w niedzielę w południe, aby dać zaskoczyć się egzotyką przedstawień religijnych tańców i muzyki zdominowanej dźwiękami tradycyjnych bębnów rodem z Afryki . Kubańska publiczność bierze aktywnie udział w przedstawieniu, tańcząc na ulicy w takt tych rytualnych, surowych rytmów.

Adres : ulica Callejón de Hamel, pomiędzy ulicą Aramburuy i ulicą Hospital, Centro Habana

Casa de la Musica kultowe miejsca w Hawanie

Casa de la Música

 

Domy Muzyki mają na Kubie długą tradycję i można je spotkać niemal w każdym większym mieście. Hawana jako stolica kraju może się poszczycić aż dwoma takimi domami. Co wieczór rozbrzmiewają tam rytmy utworów znanych kubańskich grup muzycznych na żywo, a pary z wielką pasją i radością oddają się tańcu. To zdecydowanie kultowe miejsca w Hawanie, które koniecznie należy odwiedzić.

 

Casa de la Musica nie jest jednak zwykłą dyskoteką, ale oryginalną kubańską instytucją muzyczną. Grupy składają się często z kilkunastu członków i reprezentują różne gatunki muzyki rozrywkowej. Program zazwyczaj podzielony jest na przedstawienie popołudniowe i nocne. Niezależnie od tego na którą z tych opcji się zdecydujesz,  dobra zabawa jest gwarantowana.

Adres :
Casa de la Música Galiano
ulica Avenida de Italia (Galiano) #257, pomiędzy ulicą Neptuno i ulicą Concordia
Telefon : +53 5 3320486
Casa de la Música Miramar
ulica Calle 20 #3308, pomiędzy ulicą Avenida 33 i ulicą Calle 35
Telefon : +53 7 2040447

Gran Teatro de la Habana kultowe miejsca w Hawanie

Gran Teatro de la Habana

 

Nie sposób nie zauważyć tej ogromnej budowli w stylu neobaroku królującej przy Parku Centralnym. Fasada gmachu w całości pokryta jest niezliczoną ilością rzeźb i pomniejszych figlarnych detali architektonicznych z białego marmuru. Ten przepych może przywrócić o zawrót głowy.

 

Podobnie jak koncerty operowe, sztuki teatralne i znane na całym świecie przedstawienia kubańskiego Baletu Narodowego. Przedstawieni odbywają się w sali, która ze swoimi 2000 miejscami siedzącymi należy do jednej z największych sal pokazowych w Ameryce Łacińskiej. Ciekawe jest, że to właśnie w tej sali Barack Obama przemawiał do narodu kubańskiego jako pierwszy prezydent USA po 88 latach wrogiej ciszy.

 

Jeśli chcesz poznać klasyczną twarz Kuby, wybierz się koniecznie na jedno z wieczornych przedstawień w teatrze. Odwiedzając kultowe miejsce w Hawanie należy koniecznie uwzględnić wizytę w  tej kubańskiej świątyni kultury.

Adres : ulica Paseo de Martí #458, róg z ulicą San Rafael
Telefon : +53 7 861 3079

Gran Teatro de la Habana kultowe miejsca w Hawanie© (ERNE)
Gran Teatro de la Habana kultowe miejsca w Hawanie
Gran Teatro de la Habana
Cafe OˈReilly kultowe miejsca w Hawanie

Cafe OˈReilly

 

Ta tradycyjna kawiarnia jest państwowym lokalem, więc nie spodziewaj się specjalnie szybkiej obsługi. To co zachwyca jest oryginalna kolonialna stylistyka kawiarni, klimat wiejący duchem przeszłości i naprawdę przyzwoita kawa palona i mielona na miejscu. Stąd też cudowny aromat kawy roznosi się przez otwarte okna na ulicę.

 

Kawiarnię otwarto w roku 1893. Nazwa ulicy i nazwa kawiarni są uhonorowaniem Irlandczyka Alejandro OˈReillyˈego, generała który swego czasu został wysłany przez hiszpańskiego króla, by zająć Hawanę.  Podczas zwiedzania starego miasta warto zrobić tu sobie przerwę, by odetchnąć w dystyngowanej atmosferze oraz zaopatrzyć się w kubańską kawę mieloną, jeśli jest akurat w sprzedaży.

Adres : ulica O’Reilly # 203, pomiędzy ulicą Cuba i ulicą San Ignacio, Habana Vieja
Telefon : +53 7 863 66 84

Cafe OˈReilly kultowe miejsca w Hawanie
Cafe
Cafe OˈReilly kultowe miejsca w Hawanie

Malecon 663

 

Butikowy hotelik liczący zaledwie trzy pokoje, położony bezpośrednio przy miejskiej promenadzie. Na parterze kusi międzynarodowymi daniami w oryginalnie urządzonej restauracji i zaprasza do niewielkiej galerii sztuki oraz punktu sprzedaży niebanalnych pamiątek.

 

Prawdziwy skarb tego miejsca odkryjesz jednak na tarasie widokowym. Tutaj można podziwiać niesamowite zachody słońca, kiedy tafla morza i cały krajobraz miejski mieni się w różnych odcieniach czerwieni. Na tarasie do dyspozycji gości stoi także niewielkie jacuzzi. Karta z drinkami przyciąga uwagę, chociaż trzeba wiedzieć, że ceny są z wyższej półki.

Adres : ulica Malecón #663 pomiędzy ulicą Gervasio i ulicą Belascoain, Centro Habana
Telefon : +53  7 860 1459

Malecon 663 kultowe miejsca w Hawanie
kultowe miejsca w Hawanie
kultowe miejsca w Hawanie
Cine Yara kultowe miejsca w Hawanie

Cine Yara

 

Wizyta w kubańskim kinie może okazać się niezwykle interesującym doświadczeniem dla przyjezdnych. W państwowych salach kinowych pokazywane są tradycyjne produkcje kubańskie jak i filmy zagraniczne w wersji oryginalnej z hiszpańskimi podtytułami. Kina w Hawanie są o niebo lepsze niż powszechna opinia o nich, a państwo dofinansowuje w dużym stopniu ceny biletów.

 

Podczas pobytu w Hawanie na pewno warto zainwestować wieczór na wizytę w kinie, jeśli nie ze względów sentymentalnych kierując się chęcią odbycia podróży w czasie z okresu globalnie ujednoliconych multiplexów kinowych do lat 50tych powojennego modernizmu i kultury socjalistycznej, to choćby tylko po to by poddać próbie podstawowe znajomości hiszpańskiego nabyte na intensywnym kursie na hawańskim uniwersytecie.

 

Największym kinem Hawany jest Cine Yara, może pomieścić ponad 1600 osób i ogromna sala projekcyjna robi niesamowite wrażenie. Ten modernistyczny budynek powstał pod koniec lat 40tych zeszłego stulecia i był wtedy pierwszym multifunkcjonalnym obiektem na wyspie. Oprócz filmów odbywają się tu także przedstawienia teatralne, koncerty muzyczne, konkursy tańca i śpiewu, a nawet pokazy cyrkowe.

 

Równie serdecznie polecam Cine La Rampa, kilka lat młodsza i mniejsza od Yary, ale w podobnym modernistycznym stylu. Nadaje się znakomicie na pierwszy punkt wieczornego programu przed oddaniem się tanecznemu szaleństwu w pobliskiej dyskotece La Gruta. Oba kina to kultowe miejsca w Hawanie warte odkrycia.

Adres :
Cine Yara, ulica Calle L #363, róg z ulicą Avenida 23, Vedado
Telefon : +53 7 832 9430
Cine La Rampa, ulica Calle 23 (znana też jako La Rampa), pomiędzy ulicą N i ulicą 0, Vedado
Telefon : +53 7 878 6146

kultowe miejsca w Hawanie
Cine Cuba kultowe miejsca w Hawanie
Cine Riviera kultowe miejsca w Hawanie
Cabaret Tropicana kultowe miejsca w Hawanie

Cabaret Tropicana

 

Lokal nocny o długiej tradycji. Rozpoczął swoją działalność w roku 1939 jako teatr pod gołym niebem. Dziś jest najbardziej efektownym miejscem rozrywki Hawany, który przetrwał od okresu przedrewolucyjnego. Klasyczny program kabaretu, staromodna choreografia i kostiumy tancerzy nie zmieniły się od lat.

 

Jeśli miałeś okazję obejrzeć jeden ze słynnych kabaretów w Las Vegas czy w innych światowych metropoliach, na pierwszy rzut oka zauważysz dużą różnicę do Tropicany. Tutaj tradycji nie zakłócają żadne nowoczesne trendy, kabaret jest oryginałem z dawnych czasów. W innych kubańskich miastach są oferowane kopie kabaretu, jednak jedyny oryginał znajduje się w hawańskiej dzielnicy Marianao. Bilety najlepiej jest rezerwować online z wyprzedzeniem.

Adres : ulica Calle 72 #4504, pomiędzy ulicą 45 y ulicą Línea del Ferrocarril, Marianao
Telefon : +53 5 2662240

Teatro America kultowe miejsca w Hawanie

Teatro América

 

Należy do największych na świecie sal widowiskowych w stylu art déco i działa nieprzerwanie od roku 1941. W historycznej sali teatru rzędy wygiętych czerwonych foteli wydają się wyrastać z różnych poziomów. Poza tym brakuje wymyślnych zdobień, co jest charakterystyczne dla art déco.

 

W tym imponującym otoczeniu odbyło się w przeszłości wiele wydarzeń o znaczeniu międzynarodowym, światowe premiery oper i sztuk teatralnych oraz koncerty znanych gwiazd. Dzisiejsze przedstawienia mają charakter rozrywkowy. Prezentowane są lokalne musicale, teatr dla dzieci, konkursy taneczne oraz przedstawienie na specjalne okazje jak na przykład na dzień zakochanych czy dzień matki. Tak naprawdę na Kubie codziennie znajdzie się jakaś specjalna okazja do świętowania.

Adres : ulica Avenida de Italia (Galiano) #253, pomiędzy ulicą Neptuno i ulicą Concordia
Telefon : +53 7 862 5416

Danza-Teatro Retazos kultowe miejsca w Hawanie© Netssa

Danza-Teatro Las Colinas przy Compañía Retazos

 

Jeśli interesujesz się tańcem contemporary albo po prostu chcesz na chwilę odetchnąć od gorących rytmów latynoskich, polecam wizytę w teatrze Las Carolinas. Teatr ten jest siedzibą instytucji kulturalnej Comañía Retazos. Osiągnął uznanie międzynarodowe wysokim poziomem swoich przedstawień tanecznych. Można też wziąć udział w jednym z oferowanych warsztatów muzycznych.

Adres : ulica Amargura #61, pomiędzy ulicą Mercaderes i ulicą San Ignacio, Habana Vieja
Telefon : +53 7 801 1301

Gdzie oprócz tego warto wybrać się w Hawanie? Może masz ochotę potańczyć. Zajrzyj do zakładki 10 najlepszych lokali do tańca w Hawanie.