Porady na co dzień Kuba
Poradnik praktyczny,  Styl życia

Porady na co dzień

Zachęcam Cię do samodzielnego wyjazdu na Kubę i poznania tego niezwykłego kraju na swój sposób. Podróżuj jednak bez oczekiwań, ale za to ze znajomością warunków panujących w tym kraju. Nie oczekuj Europy! W poniższym artykule znajdziesz porady na co dzień, dowiesz się jak korzystać z uroków wyspy i życzliwości jej mieszkańców, a jednocześnie nie dać się oszukać.

Zaczepki na ulicy

W wielu miejscach na Kubie możesz spodziewać się bezpośrednich zaczepek ze strony miejscowych. Być może wyda Ci się to denerwujące. Tym bardziej, że już po krótkiej rozmowie zorientujesz się, że próbują Ci coś sprzedać lub oferują pomoc, za którą później należy zapłacić.


Pomoc może dotyczyć znalezienia kwatery, „taniej“ restauracji, baru czy dyskoteki, transportu lub kompletnej wycieczki, kupna cygar, rumu lub kawy.


Być może ktoś Cię nawet okłamie, że Twój zarezerwowany hotel jest zamknięty, by zaproponować Ci inną opcję noclegu.


Warto być przygotowanym na takie zaczepki i zamiast się złościć, po prostu grzecznie podziękować i dobitnie, choć nigdy agresywnie, wykazać brak zainteresowania ofertą. Jeśli osoba zaczepiająca zauważy Twoje niezdecydowanie, może zrobić się bardziej natrętna.

Hola amigo

„Hola amigo”, „where are you from?”, „do you like Cuba?” to typowe zaczepki na ulicy.

 

Jeśli nieznane osoby na ulicy zapytają Cię, od kiedy jesteś na Kubie, odpowiedz, że to twój ostatni dzień i jutro wyjeżdżasz. W ten sposób możesz uniknąć najprostszych sztuczek, jakie stosuje się wobec osób, które dopiero co przyjechały na wyspę i na znają reguł gry.

 

Naciągacze na ogół nie są ani złymi ani agresywnymi ludźmi. Będą próbować zarobić na Tobie pieniądze w sposób niezwykle szarmancki. Pamiętaj jednak, że to Ty masz ostateczną decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu każdej propozycji.

 

Zjawisko zaczepiania jest dosyć powszechne, więc go raczej nie unikniesz. Czego możesz uniknąć to tego, by nie stać się ofiarą oszustwa na przykład kupując na ulicy cygara złej jakości.

Śmiej się z Kubańczykami!

Z drugiej strony kontakt z Kubańczykami jest jednym z najpiękniejszych wspomnień z podróży po wyspie. Jest bardzo wielu pomocnych i przyjaznych Kubańczyków, z którymi można łatwo nawiązać rozmowę każdego dnia. Nie warto więc kompletnie się izolować, traktując wszystkich jak oszustów.

 

Zachowaj podstawowe reguły bezpieczeństwa i zasadę ograniczonego zaufania. Nie daj sobie jednak odebrać radości przebywania w towarzystwie tych niezwykle przyjaznych ludzi. Baw się, tańcz i śmiej razem z nimi. Jeśli masz ochotę zaprosić kogoś na drinka, zrób to, sprawdzając jednak wcześniej cenę napoju.

Goście w miejscu noclegu

Nie zapraszaj nieznajomych do kwatery. Po pierwsze gospodarze tego nie lubią, bo wobec prawa są odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoich gości. Po drugie każdy gość w kwaterze powinien być oficjalnie zarejestrowany.

 

Jeśli osoba, która Ci towarzyszy, nie życzy sobie takiej rejestracji, ma ku temu powody.

Prowizja

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z rekomendacji jakiejkolwiek usługi, wiedz, że osoba rekomendująca, otrzyma za to prowizję. Wysokość prowizji jest wliczana w cenę usługi. Jeśli pomimo to cena ostatecznie Ci odpowiada, to nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z oferty.

 

Chodzi raczej o ofertę usług jak rekomendacja restauracji czy pośrednictwo w organizacji transportu. Nie płać jednak nic z góry! Przed transakcją, dopytaj także o ewentualne koszty dodatkowe, żeby potem nie było niespodzianek. Na przykład w wielu lokalach ceny w karcie nie zawierają obowiązkowego napiwku w wysokości 10 do 15%. Napiwek doliczane jest dopiero do ostatecznego rachunku.

 

Kupowanie nielegalnego towaru gdzieś w bocznych uliczkach jest zawsze związane z dużym ryzykiem i dlatego stanowczo to odradzam.

Podobnie jak na całym świecie, tak i podczas podróży na Kubie należy zachować zdrowy rozsądek. Ludzie mogą szukać z Tobą kontaktu z dobrymi lub złymi intencjami. Od Ciebie zależy, w jaki sposób do tego podejdziesz. Z uśmiechem łatwiej unikniesz problemów.

 

Porady na co dzień to artykuł , który należy do serii artykułów w zakładce Poradnik.  Link zaprowadzi Cię do innych, ważnych informacji, z którymi warto się zapoznać przed podrożą na Kubę. 

 

Informator turystyczny na temat wyspy znajdziesz natomiast na stronie Ciekawostki. Życzę przyjemnej lektury! 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *