Park informacje o Kubie
Informacje o Kubie,  Styl życia

10 uroczych miejsc w Hawanie na odpoczynek

Hawana tętni życiem, wokół ciągle coś się dzieje, jest wesoło, gwarno i niezwykle towarzysko. Kiedy po wielogodzinnym zwiedzaniu miasta bolą już nogi i przychodzi ochota na chwilę spokoju, warto rozejrzeć się za przyjemnym miejscem na chwilę refleksji. Urocze parki w Hawanie  nadają się na to idealnie.

Parque Central parki w HawanieParque Central czyli Park Centralny

Tutaj spotykają się turyści ze swoimi przewodnikami. Stąd wyjeżdżają autobusy hop on hop off. Także tutaj stoi najwięcej zabytkowych samochodów oferujących przejażdżki po Hawanie. 

 

Kubańczycy nie pozostawili jednak tego uroczego parku turystom. Sami chętnie przesiadują na ławeczkach w cieniu majestatycznych palm królewskich. Obserwują piękne historyczne gmachy otaczające park oraz królujący po środku pomnik ich bohatera narodowego José Martí. Na jego też cześć w parku posadzono dokładnie 28 palm, jako że Martí urodził się 28 stycznia

 

Na pewno zwrócisz uwagę na sporą grupę głośno debatujących mężczyzn w różnym wieku. To fanatycy bejsbolu, którzy codziennie spotykają się w „ la esquina caliente” czyli w gorącym kącie, by omówić aktualne wydarzenia sportowe ze swojej ukochanej dyscypliny i pospierać się o najpiękniejsze akcje z boisk bejsbolowych. Tak więc parki w Hawanie mają charakter wielowymiarowy.

Parque de la Fraternidad parki w HawanieParque de la Fraternidad czyli Park Braterstwa

Zbiór kilku malowniczych parków w dostojnym sąsiedztwie gmachu Capitolio. W centrum głównego parku zwraca uwagę ogrodzone zwaliste drzewo wielkiego puchowca (ceiba) zwane Drzewem Wspólnoty. Puchowiec został przesadzony w to miejsce w roku 1928 podczas 6. Konferencji Panamerykańkiej jako symbol braterstwa kontynentalnego. Podobno rośnie na ziemi wszystkich krajów Ameryki, które wzięły udział w tej konferencji. Na terenie parku nie brakuje również popiersi bohaterów kubańskich i amerykańskich tej epoki na przykład Simóna Bolivara czy Abrahama Lincolna.

 

Ruch uliczny w bezpośredniej okolicy jest spory. Znajduje się tu duży węzeł komunikacyjny, który jako przystanek używają autobusy miejskie oraz prywatne taksówki. Park nie jest więc oazą spokoju. Mimo to warto tu spocząć na moment na ławce, by poobserwować wielkomiejskie życie Hawany jakże inne niż znane nam z dużych miast europejskich.

Plaza de Armas parki w HawaniePlaza de Armas czyli Plac Broni

Ten najstarszy z hawańskich placów nie tylko należy do obowiązkowych punktów zwiedzania miasta. Ale jest przede wszystkim czarującym miejscem na odpoczynek w cieniu wielowiekowych drzew i historycznych gmachów z koralowego wapienia. W centrum parku króluje posąg Carlosa Manuela Céspedes, wodza pierwszej armii powstańczej w walce przeciwko kolonialnym rządom Hiszpanii.

 

W zeszłych stuleciach na placu spotykała się śmietanka towarzyska Hawany. Obecnie panuje tu mniej formalna atmosfera. Na ławeczkach parku turyści z całego świata rozprostowują nogi po wizycie w jednym z pobliskich muzeum.

Parque Cristo parki w HawanieParque Cristo czyli Park Chrystusa

Centrum życia towarzyskiego w historycznym otoczeniu, położone na starówce u zbiegu ulic Brasil (Teniente Rey), Lamparilla, Villegas y Bernanza. Kubańczycy wpadają tu na churro – wypiek z ciasta parzonego, smażony na głębokim oleju w formie długiego pręta – od ulicznego sprzedawcy. Lub rozgrywają wesołą partię szacha na jednym z marmurowych stolików z wymalowaną szachownicą. Turyści korzystają z publicznego WiFi. Chętnie też próbują oferty gastronomicznej którejś ze znanych restauracji i barów zlokalizowanych wokół parku. Wieczorem z lokali rozbrzmiewają rytmy muzyki na żywo.

 

Barokowy kościół wieńczący plac ma w sobie cos mistycznego. W dawnych czasach marynarze przed wyruszeniem na morze modlili się tutaj o dobrą podróż i szczęśliwy powrót. W samym centrum placu stoi pomnik kubańskiego poety Plácido z fragmentem jego wiersza wyrytym w kamieniu. W tle rozmywają się zarysy dostojnej kopuły Capitolio. Miejsce jest bez wątpienia nastrojowe i idealne na dłuższą przerwę. 

Parque AlmenadresParque Almendares

Zielone płuca Hawany. Kierowcy amerykańskich oldtimerów chętnie robią w parku krótką przerwę zdjęciową z turystami podczas przejażdżek po mieście. Do parku można również dotrzeć spacerując nadmorską promenadą. Ta kończy się właśnie tutaj przy ujściu rzeki Almendares. Wzdłuż brzegów rzeki zachowały się pozostałości tropikalnej dżungli, która niegdyś pokrywała cały obszar obecnej Hawany.

 

W ostatnich latach 700 hektarów terenu zagospodarowano na różne strefy rekreacyjne z placami zabaw dla dzieci, jazdą konną, minigolfem i amfiteatrem. Najpiękniejsze miejsca w parku są jednak te, które w całości pozostawiono naturze. Parki w Hawanie to nie tylko miejskie skwery, ale także rezerwaty przyrody. Wielkomiejska zabudowa ustępuje tu miejsca tropikalnej wegetacji i krajobrazowi rzeki wijącej się swym naturalnym, nieregularnym nurtem. W najbardziej dzikich miejscach parku przy rzece można natknąć się na osoby w kostiumach tutejszych bóstw odprawiające religijne ceremonie santeríi. 

Paseo Prado parki w HawaniePaseo de Martí lub Prado

Uroczy deptak dozorowany przez posągi lwów. W ciągu dnia można odpocząć tutaj na marmurowych ławkach w cieniu drzew i obejrzeć kolorową ofertę dzieł sztuki ulicznych artystów. Za to  wieczorem przyjemnie jest pospacerować w romantycznym oświetleniu latarni z kutego żelaza.

 

Po obu stronach tej historycznej alei, która stanowi granicę między starówką Habana Vieja i Centro Habana, arystokracja wybudowała całą plejadę imponujących rezydencji. To wspaniały motyw fotograficzny. Wiele budowli jest ładnie odrestaurowanych i olśniewają w swojej nowej funkcji jako hotele, restauracje czy bary.

Parque Maceo parki w HawanieParque Antonio Maceo

Nie jest atrakcją turystyczną, ale jednym z najbardziej frekwentowanych miejsc Hawany położonym centralnie tuż przy Malecónie. Przyciąga młodych Kubańczyków. Ci spotykają się tutaj by aktywnie spędzić czas. Jeżdżą na wrotkach, skatują, ćwiczą, biegają.

 

Podczas spaceru po promenadzie Malecón warto zatrzymać się choćby na chwilę, by rzucić okiem na na monumentalny pomnik ciemnoskórego generała Antonio Maceo Grajales. To jeden z najbardziej znanych kubańskich bohaterów walk niepodległościowych. Plac rozrastał się wokół tego pomnika, by ostatecznie nabrać obecną formę. Nie ma tu dużo zieleni, ale zawsze znajdziesz jakąś wolną ławeczkę czy murek by usiąść i poprzyglądać się toczącemu się wokół życiu.

Parque Lenin parki w HawanieParque Lenin

Park znajduje się w dzielnicy Arroyo Naranjo-Boyeros. To dosyć daleko od śródmieścia Hawany, ale dojazd lokalnymi środkami transportu nie jest skomplikowany. Mieszkańcy Hawany przyjeżdżają do parku na rodzinne wycieczki.

 

Tutaj stoi im do dyspozycji 750 hektarów tropikalnej zieleni, park rozrywki z karuzelami, wąskotorowa ciuchcia, jeziorko z wypożyczalnią łódek, muzea i galerie sztuki oraz amfiteatr z ciekawym programem teatralnym i koncertowym. W terenie rozsypane są liczne punkty gastronomiczne. Niektóre z nich proponują potrawy z grilla. W parku znajduje się także siedziba narodowego klubu jeździeckiego.

Parque Ecológico Monte Barreto parki w Hawanie

Parque Ecológico Monte Barreto

To stosunkowo nowy projekt ekologiczny miasta Hawany, gdzie funkcję ochrony przyrody połączono z celami rekreacyjnymi. Znajduje się w gminie Playa pomiędzy ulicą Avenida 7ma i ulicą Avenida 9na. Kiedyś cały teren wzdłuż wybrzeża porośnięty był zielenią. Do dzisiaj udało się zachować jedynie 5 hektarów z dawnej wegetacji endemicznej. W ramach projektu posadzono dodatkowo gatunki roślin z innych regionów Ameryki Łacińskiej.

 

Park jest  zieloną oazą, gdzie Hawańczycy spotykają się na łonie przyrody, by odpocząć od gwaru miasta. Rozwinęła się tu mała gastronomia. W roku 2021 otwarto park rozrywki z canopy, gdzie głównie dzieci mogą pobawić się w Tarzana, korzystając z pięciu platform umieszczonych na różnych wysokościach. Najdłuższa lina pozwala pokonać długość 310 metrów.

Alameda de Paula parki w Hawanie

Alameda de Paula

Podążając ulicą Avenida del Puerto pomiędzy portem dla promów Emboque de Luz oraz zabytkowym browarem Cerveceria Almacenes de San Jose natrafisz na urokliwy, zazieleniony deptak. Po jednej stronie deptaku rozciąga się widok na hawańską zatokę i miejskie molo. Natomiast po drugiej stronie możesz podziwiać historyczne ulice starego miasta.

 

Parki w Hawanie to  miejsce na chwilę refleksji. Pozwól sobie na odpoczynek na jednej z marmurowych ławeczek, pod nastrojową latarnią z kutego żelaza. Przyjrzyj się bliżej rzeźbionej kolumnie OˈDonnel upamiętniającą hiszpańską marynarkę wojenną. 

Parki w Hawanie mają z pewnością swój niezapomniany urok i wdzięk. Jeśli chcesz odwiedzić więcej urzekających miejsc w Hawanie i w innych regionach Kuby, szukaj inspiracji w zakładce Ciekawostki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *