Fidel Castro Museo de la Revolución Muzeum Rewolucji
Informacje o Kubie

12 ciekawostek na temat Fidela Castro

Fidel Castro jest najbardziej znanym Kubańczykiem na świecie. Był najważniejszym przywódcą w Ameryce Łacińskiej od czasów wojen o niepodległość. Miał też bez wątpienia największy wpływ na kubańską historię od czasów José Martí. Stał się ikoną rewolucji.

 

Rewolucja castrowska przekształciła kompletnie społeczeństwo kubańskie Poza tym wywarła większy wpływ na cały region niż jakiekolwiek inne powstanie latynoamerykańskie XX wieku.
To w wyniku działalności Fidela Castro mała karaibska wyspa zyskała na globalnym znaczeniu. Kuba na długi czas nie schodziła z pierwszych stron gazet.

Historia fidela Castro

1. Fidel Castro urodził się w roku 1926 z nieformalnego związku pomiędzy właścicielem dużej plantacji  trzciny cukrowej i jego kucharki.

 

2. Studiował prawo na Uniwersytecie w Hawanie. Już jako student oferował bezpłatną pomoc prawną osobom bez środków finansowych. Udzielał się także w grupie politycznych aktywistów.

 

3. Po nieudanym rewolucyjnym napadzie na wojskowe koszary w Santiago de Cuba w roku 1953 spędził w więzieniu dwa lata. Następnie udał się na emigrację do Meksyku.

 

4. Fidel Castro wrócił na Kubę 3 lata później wraz z 80 rebeliantami. Z tej grupy ostatecznie przeżyło tylko 12 osób, w tym jego brat Raúl Castro i argentyński lekarz Che Guevara.

Rewolucja na Kubie

Fidel Castro

5. Sukces partyzanckiej rewolucji przeciwko amerykańskiej dominacji na wyspie wzbudził sensację na całym świecie. Rewolucja znalazła swoich naśladowców w wielu krajach Ameryki Łacinskiej oraz w Afryce.

 

6. Wyliczono, że podjęto aż 638 prób zamachu na życie Fidela Castra, wszystkie nieudane. Stąd też wiele mitów na jego temat jako osoby nieśmiertelnej.

 

7. Fidel Castro przeżył 11 prezydentów USA.

 

8. Sprawował władzę znacznie dłużej niż którykolwiek inny przywódca państwowy z wyjątkiem królowej Elżbiety II. Stał się postacią międzynarodową. Jego światowa rozpoznawalność znacznie przekroczyła to, czego można było oczekiwać od głowy zaledwie  11-milionowej wyspy karaibskiej.

Poczatek końca ery Castro

Museo de la Revolución Muzeum Rewolucji

9. Fidel Castro podziwiał Beatlesów do tego stopnia, że nakazał postawienie pomnika Johna Lennona jako rewolucjoniście muzycznym w jednym z hawańskich parków. Park ten nazwano także imieniem tego słynnego brytyjskiego muzyka.

 

10. Po przejęciu władzy zarządził zniszczenie wszystkich zestawów gry Monopol.

 

11. W lutym 2008 roku Fidel Castro formalnie wycofał się z władzy. Jego brat, Raúl Castro, został mianowany prezydentem przez Zgromadzenie Narodowe.

 

12. Fidel Castro zmarł w listopadzie 2016 w wieku 90 lat. Został pochowany na cmentarzu Santa Ifigenia w Santiago de Cuba.

Fidel Castro

Fidel Castro miał zarówno wielbicieli, jak i krytyków na Kubie oraz na całym świecie. Dla wielu był nieubłaganym despotą, przekraczającym prawa i wolności. Natomiast inni podziwiali go jako rewolucyjnego bohatera, legendę i symbol dla potomnych. Był też inspiracją dla wielu naśladowców.

Pewne jest, że to co tak długo utrzymywało jego totalitarny rząd przy władzy, było czymś znacznie więcej niż represjami i strachem.

Obecnie castrowski model funkcjonowania Kuby zaczyna być zastępowany przez inny. Jednak transformacja jest bardzo niepewna i wolna, a  Fidel Castro jako historyczny przywódca stał się już legendą.

Więcej interesujących informacji na temat historii Kuby  znajdziesz w artykule  20 ciekawostek historycznych o Kubie.