Fabryka cygar w Hawanie
Informacje o Kubie,  Styl życia,  Wycieczki na Kubie

Fabryka cygar w Hawanie

Najlepszy tytoń pochodzi z obszarów w prowincji Pinar del Río. Same cygara natomiast zwijane są w fabrykach rozsianych po całej wyspie. Najważniejsze fabryki znajdują się w stolicy kraju, a niektóre z nich dostępne są dla odwiedzających. Fabryka cygar w Hawanie to jeden z najciekawszych punktów programu zwiedzania miasta.

Puro cubano czyli 100% cygaro kubańskie

Kiedy Krzysztof Kolumb dotarł do wybrzeży Kuby zachwycił się nie tylko pięknem krajobrazu wyspy, ale i ekskluzywnością kubańskiego tytoniu. Powrócił na Stary Kontynent z zapasem cygar, które szybko znalazły swoich miłośników i odbiorców w Hiszpanii i w całej Europie. Mówi się, że kto spróbuje oryginalnego „puro cubano“ czyli cygara 100% produkcji na wyspie z najlepszych, ręcznie wyselekcjonowanych liści tytoniu, ten zakocha się w tym produkcie już na zawsze.

Real Fábrica de Tabacos Partagás

Najlepsze kubańskie cygara fabryka cygar w Hawanie© HabanosClubInt

W większości przewodników turystycznych znajdziesz informację na temat najstarszej z hawańskich fabryk -Real Fábrica de Tabacos Partagás, położonej przy ulicy Calle Industria niedaleko budynku Capitolio. Ta jednak od lat nie jest już czynna, ani dostępna do zwiedzania. Tutaj można co najwyżej skorzystać z oferty firmowego sklepiku cygar.

Nowa Fabryka Cygar Partagás

Fabryka cygar w Hawanie

Produkcja cygar natomiast została przeniesiona do fabryki położonej na rogu ulicy San Carlos i ulicy Peñalver w Centro Habana. W tym budynku przed wybuchem rewolucji znajdowały się magazyny tytoniu firmy zajmującej się dystrybucją i sprzedażą liści tytoniu Pollack y Compania S.A., stąd tez po dziś dzień budynek znany jest pod nazwą Pollack.

 

Dopiero dużo później, kiedy nieruchomość przeszła w posiadanie rządu kubańskiego, rozpoczęto tutaj produkcję cygar najpopularniejszych marek takich jak Partagás, Montecristo, Cohiba oraz Romo y Julieta.

Fabryka cygar w Hawanie
Fabryka cygar w Hawanie
Fabryka cygar w Hawanie

Zwiedzanie fabryki z przewodnikiem

Obecnie fabryka ta dostępna jest do zwiedzania z lokalnym przewodnikiem. Bilety należy kupić z wyprzedzeniem w biurze podróży. Nie ma możliwości ich zakupu przy wejściu do fabryki.

 

Podczas zwiedzania można obserwować różne etapy produkcji tytoniu, od segregacji liści, po ich ręczne zwijanie, mechaniczne formowanie, ozdabianie banderolą i pakowanie w pudełka. Przewodnik dokładnie wyjaśnia cały ten proces.

 

Trzeba pamiętać, że fabryka nie jest zamkniętym muzeum, ale miejscem pracy setek pracowników. Odwiedzających prosi się więc o zachowanie zasad bezpieczeństwa. Zwiedzanie fabryki dla dzieci poniżej 18 tego roku życia jest niedozwolone

 

Przy fabryce działa sklep, w którym można zaopatrzyć się w markowe cygara. Tutaj płatności dokonuje się wyłącznie kartą kredytową.

Fabryka cygar w Hawanie
Fabryka cygar w Hawanie

Rezerwacja
Fabryka Cygar w Hawanie

[contact-form-7 id=”5275″ title=”Rezerwacja atrakcji”]

Jeśli marzy Ci się, by odwiedzić plantacje najlepszego kubańskiego tytoniu, to zaplanuj koniecznie przynajmniej jeden dzień na wizytę w Viñales.
Całodniowa wycieczka z Hawany do Viñales.

 

Więcej na temat kubańskiego tytoniu i jego uprawy dowiesz się w zakładce najlepsze kubańskie cygara

 

Cygara to nie jedyny produkt z Kuby, który jest znany i rozchwytywany na całym świecie. 

Być może zainteresuje Cię także wpis najlepsze kubańskie koktajle.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *