Najlepsze kubańskie cygara
Kuba to prawdziwy raj dla miłośników cygar. Żaden inny kraj nie ma tak wielu odnoszących sukcesy firm w branży cygar jak Kuba. Najlepsze kubańskie cygara powstają w precyzyjnej pracy ręcznej w nawet 300 krokach roboczych.
Podczas podróży na Kubę zaplanuj koniecznie odwiedzenie plantacji tytoniu lub fabryki cygar. Na plantacji poznasz interesujący proces uprawy tytoniu i zachwycisz się pięknym, zielonym krajobrazem. Natomiast w fabryce cygar odkryjesz tajemnice ich wyrafinowanej produkcji.
Nawet jeśli jesteś osobą niepalącą, wiedz że o ile palenie papierosów ogólnie uważa się za zły nałóg, o tyle cygara zalicza się do luksusowych używek. Cygara wysokiej jakości są też symbolem statusu.
Ręcznie robione kubańskie cygara są zazwyczaj mocno zwinięte, intensywne w smaku i pełne pikantnych aromatów. Wysoka jakość kubańskich cygar nie jest mitem. Dowiedz się tutaj, dlaczego popularność i ceny kubańskich cygar są absolutnie uzasadnione.
Historia tytoniu
Tytoń to rodzaj rośliny występujący w około 75 różnych gatunkach. Większość tych gatunków pochodzi z terenów Ameryki Południowej, inne występują także w Australii oraz na niektórych obszarach w Ameryce Północnej.
Do globalnej produkcji wyrobów tytoniowych wykorzystywane są przede wszystkim odmiany Nicotiana tabacum i Nicotiana rustica.
Rdzenni mieszkańcy Kuby, głównie Indianie Taino, używali tytoniu jako rodzaju lekarstwa oraz jako niezbędny rekwizyt podczas różnego rodzaju ceremonii.
Pierwsi Europejczycy na karaibskiej wyspie
To właśnie na Kubie w 1492 roku hiszpańska ekspedycja kierowana przez Krzysztofa Kolumba po raz pierwszy spotkała się z tytoniem w Nowym Świecie.
Indianie Taino zwijali i palili tajemnicze liście, które nazywali „Cohiba”. Ceremonia palenia była do tej pory całkowicie nieznana hiszpańskim odkrywcom.
Z Kuby tytoń trafił do Europy. Początkowo rytuał palenia tytoniu spotkał się ze sceptycyzmem, ponieważ był łączony z pogańskimi zwyczajami. Jednak wkrótce i w Europie znalazł swoich nabywców i zwolenników. Tak więc już ponad 500 lat temu na wyspie tytoń stał się przedmiotem handlu. Później uprawiano go niemal na całej planecie. Jednak od początku kubański czarny tytoń był uważany za najlepszy na świecie.
Tytoń na Kubie uprawiali wyłącznie ludzie wolni, w przeciwieństwie do uprawy trzciny cukrowej, którą zajmowali się afrykańscy niewolnicy. Hiszpańscy imigranci dali więc początek zaistnienia kubańskiego chłopstwa, a tytoń stał się częścią tradycyjnego, kulturowego i historycznego bogactwa wyspy.
Także Fidel Castro był namiętnym palaczem kubańskich cygar i wniósł znaczący wkład we wzrost ich światowej popularności.
W procesie nacjonalizacji kubańskiego przemysłu w pierwszych latach po rewolucji powstał państwowy monopol na produkcję cygar na Kubie.
Obecnie komercjalizacja tych produktów leży wyłącznie w rękach mieszanej firmy Habanos S.A. , należącej w równych częściach do kubańskiej firmy państwowej Cubatabaco oraz międzynarodowego koncernu w branży tytoniowej i dystrybucyjnej Altadis. Wszystkie kubańskie marki cygar dostępne za granicą, także w Polsce, są certyfikowane właśnie przez firmę Habanos S.A.
Obszary uprawy tytoniu na Kubie
Najlepsze warunki do uprawy tytoniu panują na zachodzie wyspy, w prowincji Pinar del Rio. To właśnie tutaj uprawia się około 70% kubańskiego tytoniu. W obrębie tego regionu najbardziej znanym obszarem jest Vuelta Abajo. Panuja tu idealne warunki, które umożliwiają uprawę wszystkich rodzajów liści tytoniu.
Dwa inne duże obszary uprawy tytoniu to Remedios w środkowej części kraju i Oriente na wschodzie. Oba regiony tworzą razem obszar zwany Vuelta Arriba.
Remedios to najstarszy i najbardziej rozległy obszar uprawy tytoniu na Kubie. Natomiast w Oriente Krzysztof Kolumb po raz pierwszy natknął się na kubańskie cygara. Bezpośrednio stamtąd trafiły one do Europy.
Liście pochodzące z różnych regionów Kuby różnią się znacznie smakiem.
Jakość kubańskich cygar
Wpływ na doskonałą jakość kubańskiego tytoniu mają wyjątkowo dobre warunki uprawy, które występują na wyspie.
Płaskie, żyzne i wiecznie zielone doliny z piaszczystą, czerwoną glebą gliniastą stanowią idealną glebę do uprawy tytoniu.
Ważną rolę spełnia także klimat regionów rolniczych. Ze względu na tropikalny upał i częste opady tworzą się mgły, które następnie leżą pomiędzy wzgórzami nad dolinami. Dzięki obecności mgieł utrzymuje się optymalna wilgotność gleby i powietrza.
Dla wysokiej jakości tutejszego tytoniu równie istotne są także wielowiekowe tradycje uprawy i duże doświadczenie tutejszych rolników. Oraz ich cierpliwość w oczekiwaniu na idealny moment, kiedy liście tytoniu są gotowe do zbioru.
Wszystkie kubańskie cygara określa się mianem puro czyli czyste, ponieważ w całości składają się z kubańskiego tytoniu. W innych krajach produkujących cygara często miesza się tytoń z różnych regionów upraw.
Obecnie także w innych krajach powstają cygara wysokiej jakości. Znawcy twierdzą jednak, że jakość tytoniu produkowanego na Kubie nie została nigdzie osiągnięta.
Proces uprawy tytoniu
1.
Sadzonki
Nasiona tytoniu umieszczane są w rozsadniku aż do momentu kiełkowania. Dla ochrony przykrywane są słomą. Po mniej więcej 45 dniach osiągają wysokość ok. 15 cm. Wtedy są wystarczająco rozwinięte do przesadzenia na otwarte pole.
2.
Zbiór
Czas zbiorów zaczyna się około 40 dni po przesadzeniu. Każdy liść jest zbierany ręcznie. Tylko dwa lub trzy liście można usunąć na raz. Pomiędzy poszczególnymi etapami zbiorów musi upłynąć kilka dni, aby pozostałe liście mogły się rozwinąć. Tak więc zbiór liści z każdej pojedynczej rośliny trwa około miesiąca.
3.
Selekcja
Zebrane liście przechodzą etap segregacji pod względem ich rodzaju i charakterystyki np. tekstury, wielkości i koloru. Uwzględniając wszystkie te kryteria każdy liść zostaje wyselekcjonowany w zależności od sposobu jego późniejszego wykorzystania.
Intensywność i smak cygara zależy w dużej mierze od ilości i rodzaju liści użytych do jego powstania. Markowe cygaro składa się z 3 różnych rodzajów liści.
4.
Suszenie
Wyselekcjonowany tytoń jest przenoszony do tzw. domów tytoniowych. Zebrane liście są wieszane parami na tyczkach i tak zaczyna się proces suszenia. W miarę postępu suszenia tyczki z liśćmi są przesuwane coraz wyżej. W trakcie tego procesu z liści uwalniane są niechciane składniki takie jak amoniak.
Plantatorzy muszą stale kontrolować cyrkulację powietrza i padanie światła. Długość procesu suszenia zależy od rodzaju liścia i jego późniejszego przeznaczenia.
5.
Fermentacja
Suche liście są poddawane pierwszej fermentacji.
Sfermentowany tytoń zawiera znacznie mniej nikotyny i smoły, niż uzyskano by to z suszonych liści bez fermentacji. Podczas tego procesu zmniejsza się także zawartość kwasu i białka w liściach, a rozwija charakterystyczny aromat cygara.
Podczas drugiej fermentacji liście układne są w stosy, a potem wielokrotnie obracane. W przypadku niektórych rodzajów tytoniu końcowa faza fermentacji jest przeprowadzana w beczkach.
6.
Dojrzewanie
Po fermentacji proces dojrzewania liści tytoniu odbywa się w specjalnych magazynach. Przy czym silniejsze liście przechowuje się dłużej, natomiast słabsze liście krócej. Ogólnie można powiedzieć, że im dłuższy okres dojrzewania, tym lepsza jakość.
Produkcja cygar
Ponad trzy lata po zebraniu liścia staje się on częścią cygara.
Mieszanka odpowiednich liści dla każdej marki cygara są przygotowywane według ściśle określonej receptury. Każda fabryka cygar ma swoich stałych dostawców, którzy dostarczają jej potrzebne liście ze swojego regionu.
Od prawie 200 lat najlepsze kubańskie cygara wykonywane są ręcznie. Tylko najbardziej doświadczeni pracownicy mogą zwijać trudne w produkcji cygara. Jeśli skład cygara jest bardzo skomplikowany, to jedna osoba wykonuje maksymalnie 60 sztuk dziennie.
Od początku lat pięćdziesiątych rozpoczęto produkcję maszynową niektórych cygar w mniejszych formatach. Te cygara są tańsze niż te tradycyjnie zwijane ręcznie.
Kontrola jakości
Zanim gotowe cygara dotrą do odbiorcy, przechodzą jeszcze kilka etapów kontroli ich jakości.
Sprawdzana jest waga każdego cygara, jego długość, średnica, wytrzymałość oraz jakości wykonania i wygląd. Niektóre losowo wybrane cygara otwiera się, aby zbadać ich wewnętrzną strukturę.
Każda fabryka cygar zatrudnia także własny zespół degustacyjny. Degustator wypala kilka cygar dziennie i ocenia każde według systemu punktowego. W przypadku odchyleń degustatorzy zalecają korekty.
Tak wyselekcjonowane cygara poddawane są ponownemu leżakowaniu w obniżonej temperaturze i mniejszej wilgotności w pojemnikach z drewna cedrowego.
Ze względu na to, że liście z natury mają różne odcienie, podczas pakowania do pudełek cygara przechodzą kolejną selekcję pod względem koloru. Układa się je według szablonu kolorystycznego zawierającego do 60 różnych ocieni. W jednym pudełku powinny znaleźć się cygara w tym samym równomiernym odcieniu.
Banderola i pudełka cygar kubańskich
Banderolę na cygara została wprowadzona około 1850 roku przez niemiecko-holenderskiego emigranta Gustava Bocka. Papierowa opaska miała podobno chronić jego zamożnych klientów przed poplamieniem białych rękawiczek podczas palenia.
Z czasem okazało się, że cygara z banderolą uzyskały wysoką wartość rozpoznawczą. Cała branża tytoniowa szybko podążyła za tym pomysłem.
Przed założeniem banderoli wybiera się odpowiednią, najbardziej reprezentatywną stronę każdego cygara.
Banderolki z cygar, zarówno te historyczne jak i współczesne, są niezwykle cenione przez kolekcjonerów.
W połowie XIX wieku Kuba była pierwszym krajem, który wprowadził klasycznie zdobione pudełko na cygara.
Zdobienia i etykiety na opakowaniu podkreślają ekskluzywność produktu. Poza tym gwarantują wysoką rozpoznawalność kubańskich marek cygar na całym świecie.
Habanos
Habanos nazywane są cygara, które pochodzą w 100% z tytoniu uprawianego na Kubie na ściśle wyznaczonych obszarach. Proces produkcji takich cygar jest kontrolowany od poziomu ich uprawy rolniczej, poprzez proces suszenia i fermentacji, a także ich starzenia. Liście tytoniu, które są wykorzystywane w produkcji Habanos muszą spełnić najsurowsze normy. Proces produkcji i zwijania gotowych cygar również odbywa się na Kubie pod ścisłą kontrolą i według zasad niezwykle precyzyjnego systemu zarządzania jakością.
Wszystkie Habanos są 100% kubańskie, ale nie wszystkie cygara produkowane na Kubie są Habanos.
Nazwa Habano jest chroniona i zastrzeżona wyłącznie dla wybranych marek.
Habanos są wytwarzane bez użycia maszyn. Oryginalne metody ich wytwarzania były stosowane już ponad dwa wieku temu. Od tamtej pory zestaw kilkuset procesów ręcznych od siewu nasion po pakowanie każdego Habano jest przekazywane z pokolenia na pokolenie w niezmienionej formie.
Marki kubańskich cygar
Każdy marka cygar charakteryzuje się własnym niepowtarzalnym smakiem.
Do najbardziej znanych i najlepszych kubańskich cygar należą cygara marek Cohiba, Montecristo, Romeo y Julieta, Partagás, H. Upmann, Cuaba i Punch.
Do mniej znanych, ale również doskonałych marek należą Por Larrañaga, Fonseca, Vegueros, Sancho Panza i Ramón Allones.
Także producenci tańszych marek takich jak Jose L. Piedra, Quintero i Guantanamera oferują cygara wyłącznie z kubańskiego tytoniu. Produkcja tańszych cygar różni się jednak od produkcji szlachetnych cygar Habanos. Stąd też różnica w cenie, ale i w jakości.
Formaty kubańskich cygar
Rozmaite formaty cygar jednej marki powodują dalsze zróżnicowanie smaku. W sumie istnieje ponad 220 różnych formatów cygar tzw. vitolas. Długość cygar waha się od mniej niż 10 cm do ponad 23 cm. Duże różnice występują również w ich średnicy oraz kształcie korpusu.
Ogólnie mówiąc im grubsze cygaro, tym więcej rozwija aromatu i tym chłodniejszy jego dym. Grube cygara palą się powoli i równomiernie.
Tańsze formaty można również znaleźć wśród dużych marek takich jak Cohiba lub Montecristo. Początkującym zaleca się rozpocząć przygodę z cygarami od tańszych formatów na przykład Perla, Panetela lub Petit Corona. Markowe cygara Habanos w tych formatach są dostępne w cenach już od 8 USD za sztukę.
Dopiero wraz z rosnącym doświadczeniem warto sięgnąć do najznakomitszych, wielkoformatowych kubańskich cygar, by móc w pełni docenić ich niepowtarzalny smak.
Festival del Habano
Festival del Habano odbywa się od corocznie na Kubie w ostatnim tygodniu lutego nieprzerwanie od 1999 roku. Tylko w 2021r festiwal został odwołany z powodu pandemii.
Festiwal jest największą międzynarodową imprezą tego typu i ma na celu promowanie najlepszych kubańskich cygar oraz przyjemności czerpanej z ich degustacji. Na festiwalu spotykają się miłośnicy cygar z całego świata, by dzielić się wspólną pasją. Pośród gości pojawiają się także znane międzynarodowe gwiazdy ze świata kultury, filmu, mody czy sportu.
Program festiwalu
W ramach festiwalu uczestnicy odwiedzają plantacje tytoniu, zwykle w regionie Pinar del Río . To właśnie z początkiem roku pola tytoniowe znajdują się w pełnym rozkwicie.
W programie jest też wizyta w fabrykach cygar, często także w takich, które na co dzień nie są dostępne zwiedzającym.
Uczestnicy festiwalu biorą udział w fachowych wykładach na temat cygar oraz sztuki ich wytwarzania.
Podczas degustacji mają okazję skosztować nowych kubańskich cygar. Wiele odmian habanos miało premierę rynkową właśnie na tym festiwalu.
Wieczorem natomiast organizowane są szykowne gale z doskonałą muzyką na żywo w wykonaniu znanych na całym świecie artystów.
Jeśli podzielasz entuzjazm do kubańskich cygar, zaplanuj podróż na Kubę na koniec lutego. Aby wziąć udział w festiwalu dokonaj rezerwacji za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej www.habanos.com
Fałszywe kubańskie cygara
Popyt na prawdziwe kubańskie cygara przewyższa podaż. Duża popularność lokalnych wyrobów tytoniowych spowodowała, że na rynku od dawna krążą podrobione produkty markowe.
Niestety wielu turystów nie zna różnicy między prawdziwym a fałszywym cygarem. Dlatego oszuści wykorzystują niewiedzę przyjezdnych, oferując im podróbki w korzystnych cenach. Podrabiane cygara są często zrobione z liści tytoniu o niskiej jakości, suszonych liści bananowca, a nawet z kolorowego papieru.
Jak działają oszuści?
Oszust może zabrać Cię do prywatnego, nielegalnego sklepu z cygarami lub do własnego domu. Tam zaproponuje Ci „prawdziwe” najlepsze kubańskie cygara, jednak bez certyfikatów Habanos SA lub naklejek rządowych. Wielu z oszustów twierdzi także, że sami pracują w kubańskich fabrykach cygar albo znają kogoś, kto tam pracuje. Za kradzież w państwowych fabrykach grozi Kubańczykom do 25 lat więzienia, jest więc mało prawdopodobne że oferowane cygara pochodzą z kradzieży w miejscu pracy.
Jak rozpoznać autentyczne cygara markowe?
Rząd kubański wprowadził surowe przepisy, aby powstrzymać handel podróbkami. Na pudełku znajduje się hologramowa pieczęć gwarancyjna z napisem „Republica de Cuba: Sello de Garantía Nacional de Procedencia“. W świetle UV widać numer seryjny i emblemat. Ta pieczęć hologramowa sprawia, że replikacja jest znacznie droższa dla oszustów.
Dodatkowe Witryna Habanos SA oferuje narzędzie do sprawdzania autentyczności, które weryfikuje kod na naklejce.
Ceny kubańskich cygar są odgórnie regulowane przez rząd. Oznacza to, że bez względu na to, do którego sklepu na Kubie się udasz, każde cygaro jednego typu powinno mieć tę samą cenę.
Gdzie kupować markowe cygara?
Najbardziej niezawodnymi miejscami, w których można kupić najlepsze kubańskie cygara na wyspie, są państwowe sklepy takie jak „La Casa Del Habano” i państwowe hotele. Zakupu możesz także dokonać podczas odwiedzin w oficjalnych fabrykach cygar.
Cygara niemarkowe, ale niezłej jakości możesz nabyć bezpośrednio od rolników podczas zwiedzania plantacji tytoniu. Na miejscu masz możliwość ich skosztowania.
5THAVENUE Products Trading-GmbH jest oficjalnym wyłącznym importerem Habanos w Polsce, w Niemczech i w Austrii. Import odbywa się w ścisłej współpracy z Habanos S.A.
La Casa del Habano to światowa sieć salonów firmowanych przez Habanos SA. Na całym świecie jest ich ponad 150, w tym także w Polsce. To co charakteryzuje wszystkie sklepy tej sieci to najszersza na rynku oferta cygar Habanos, dostępność specjalnych edycji oraz możliwość degustacji cygar na miejscu.
Natomiast Habanos Lounge to stosunkowo nowa koncepcja Habanos, SA. Są to salony, bary i restauracje, w których można w miłej atmosferze celebrować przyjemność palenia oryginalnych Habanos.
La casa del Habano Kraków
Adres : ul. Sławkowska 26
31-014 Kraków
Telefon: +48 790-802-930
Enoteka Pergamin Kraków
Adres : ul. Grodzka 39
31-001 Kraków
Telefon: +48 797-705-515
Pierwszy Habanos Lounge w Polsce został otwarty w jednej z najlepszych restauracji w Polsce – Enoteka Pergamin. Restauracja jest znana z tradycyjnej kuchni, a także bogatej oferty znakomitych win, alkoholi i koktajli.
La casa del Habano Warszawa
Adres : ul. Nowy Świat 7
00-496 Warszaw
Telefon: +48 790-802-228
Caballero Cigar & Whisky Bar
Adres : ul. Szewska 19
60-671 Poznań
Telefon: +48 693-326-616
Blokada amerykańska
Od lat 60ych zeszłego stulecia rząd Stanów Zjednoczonych stosuje wobec Kuby blokadę gospodarczą, handlową i finansową.
Legenda głosi, że przed podpisaniem pierwszego dekretu blokady ówczesny prezydent USA John F. Kennedy zlecił swojemu sekretarzowi kupno tysiąca cygar kubańskich jego ulubionej marki.
Dopiero kiedy sekretarz potwierdził dokonanie zakupu, prezydent podpisał dokument, w którym zdelegalizował wwóz produktów kubańskich do teren Stanów Zjednoczonych.
Kubański tytoń jest sprzedawany z dużym powodzeniem w ponad 150 krajach świata. Od czasu amerykańskiego embarga na Kubę cygara Habanos zyskały reputację „zakazanych owoców”, a jak wiadomo co zakazane jest bardziej pożądane.
Mimo to także w branży cygar Kuba odczuwa negatywne skutki polityki Waszyngtonu.
Stany Zjednoczone były przed blokadą dużym i geograficznie bliskim rynkiem zbytu dla kubańskich cygar. Blokada nie tylko odebrała Kubie możliwość bezpośredniego dostępu do rynku północnoamerykańskiego. Utrudniła także korzystanie z wielu technologii, na przykład w zakresie nabywania części zamiennych dla sprzętu nawadniającego i innych maszyn rolniczych.
Podczas wakacji na Kubie warto odwiedzić region, z którego pochodzi najlepszy tytoń na świecie. W Viñales dowiesz się z pierwszej ręki wszystko na temat uprawy tytoniu i produkcji cygar. Na miejscu możesz wziąć udział w degustacji wyśmienitych cygar . Zapraszamy na całodniową wycieczkę z Hawany do Viñales! Odwiedź wspaniałą plantację tytoniu Finca Esmeralda!
Najlepsze kubańskie cygara to nie jedyny produkt z Kuby, który jest znany i rozchwytywany na całym świecie.
Zajrzyj do zakładki najlepsze kubańskie koktajle.