ulice Hawany dlaczego warto odwiedzić Kubę
Informacje o Kubie

10 powodów dlaczego warto odwiedzić Kubę

 Turystyka na Kubie nie jest wyłącznie fasadą, za którą kryje się coś bardziej realnego i prawdziwa Kuba nie jest miejscem ukrytym przed turystami. Kuba turystyczna też jest jak najbardziej prawdziwa. Dlaczego warto odwiedzić Kubę?

 

Wakacje na największej z karaibskich wysp to marzenie, które należy zrealizować lepiej wcześniej niż później. To kraj jedyny w swoim rodzaju i aby go poznać trzeba otworzyć się na kubańską rzeczywistość. 

1.

Muzyka

Kuba jest niekoronowaną stolicą muzyczną świata i nigdzie indziej nie ma tylu utalentowanych muzyków co tutaj. Na wyspie odbywają się najlepsze imprezy taneczne zarówno w klubach jak i na świeżym powietrzu, a sami Kubańczycy są idealnymi partnerami do tańca.

 

TUTAJ odkryjesz najlepsze lokale do tańca.

 

2.

Mieszkańcy

Kubańczycy to naród niezwykle gościnny i towarzyski. Chętnie nawiązują nowe przyjaźnie. Mają z naszego europejskiego punktu widzenie niezwykle ciekawe spojrzenie na świat i żyją w myśl zasady carpe diem. Bliskie kontakty z Kubańczykami poszerzają horyzonty myślowe, nastrajają optymistycznie, dodają energię życiową i gwarantują świetną zabawę. I to są właściwe argumenty, dlaczego warto odwiedzić Kubę.

 

3.

Podróż w czasie

Na Kubie ma się wrażenie, że czas stanął w miejscu. Kraj ma niezwykle ciekawą historię, którą można przeżyć niemal na żywo spacerując po ulicach Hawany czy innych kolonialnych miast. Cała wyspa jest jak jedno wielkie muzeum. Podróż tutaj daje możliwość detoksu ciała i umysłu, odpoczynku od pogoni za materialnymi dobrami cywilizacji i powrotu do korzeni.

 

4.

Oryginalność

W dobie globalizacji miejsca w różnych krajach na świecie upodabniają się do siebie. Ulice handlowe pełne są międzynarodowych sklepów sieciowych, a w gastronomii królują koncepty systemowe. Kuba jest z jednym niewielu krajów, gdzie nie zjemy hamburgera w McDonaldzie ani kurczaka w KFC. Na ulicach brakuje kolorowych reklam modnych produktów markowych. Świat, na który natrafiają przyjezdni jest autentyczny, pozbawiony wszechobecnej komercji, zachwyca swoją niepowtarzalnością.

 

Dowiedz się więcej od najbardziej znanych ulicach Hawany TUTAJ

 

5.

Morze karaibskie

Kuba jest największą z wysp karaibskich z wybrzeżem o łącznej długości 5700km i ponad 250 plażami, co czyni ją najlepszą destynacją wypoczynkową na Karaibach. Jednak nie tylko na zniewalających białych plażach usianych roztańczonymi palmami, ale i na miejskich klimatycznych promenadach, szczególnie na słynnej hawańskiej promenadzie Malecón, można spędzić wspaniałe, niezapomniane momenty. Zniewalający karaibski krajobraz to niepodważalny argument za tym, dlaczego warto odwiedzić Kubę.

 

TUTAJ znajdziesz praktyczne informacje o plażach w pobliżu Hawany.

6.

Kubańskie koktajle

Nigdzie indziej na świecie Mojito nie smakuje lepiej niż na Kubie. Niemal w każdym barze można tu zamówić tego pysznego drinka na bazie rumu. A może skusimy się na lodowate Daiquiri, ananasową Piña Coladę, miodową Cancháncharę czy tradycyjne Cuba Libre? Lista oryginalnych kubańskich koktajli jest długa. Warto spróbować chociaż kilka z nich w wesołym towarzystwie i przy dźwiękach kubańskiej muzyki na żywo. Wersja dźwiękowa fal morskich z pobliskiej plaży czy promenady też się sprawdzi. A zapewniam, że nie ma nic lepszego na gorący, karaibski klimat niż orzeźwiający koktajl łączący w sobie wszystkie smaki wakacji. To jeden z powodów dlaczego warto odwiedzić Kubę.

Więcej na temat koktajli na Kubie  czytaj TUTAJ.

 

7.

Cygara

Tytoń jest uprawiany na Kubie już od czasów prekolumbijskich, a kubańskie cygara znane są na całym świecie ze swojej pierwszorzędnej jakości i niepodrabialnego aromatu. Warto podkreślić , że o ile palenie papierosów jest nałogiem, o tyle cygaro spełnia rolę luksusowej używki . Także dla niepalących wspaniałym doświadczeniem okaże się wizyta na jednej z plantacji tytoniu lub w tradycyjnej fabryce cygar, gdzie jakość końcowego produktu zależy od zręczności palców zwijacza.

 

Dowiedz się TUTAJ dlaczego popularność kubańskich cygar jest jak najbardziej uzasadniona.

 

8.

Santería

Spacerując po ulicach kubańskich miast i miasteczek nie sposób nie zwrócić uwagi na osoby obu płci ubrane na biało od stóp do głów. Biały strój oznacza, że osoby wprowadzane są w drogę świętego. Po skomplikowanej inicjacji wyznawcy santeríi są później rozpoznawalni po naszyjnikach z kolorowych paciorków. Ten synkretyczny afroamerykański kult jest fascynująca częścią kultury kubańskiej. Często słyszy się dramatyczne dźwięki bębnów używanych podczas prywatnych ceremonii religijnych, a w wielu miejscach można podziwiać ołtarzyki dla duchów, którym składane są dary. Warto odwiedzić publiczne przedstawienie muzyczne pokazujące tradycyjne tańce afrykańskich bóstw lub wstąpić do muzeum santeríi.

 

Polecam też lekturę wpisu z blogu KUBAŃSKI MACHO I RELIGIA.

 

9.

Kolonialna spuścizna

Hiszpańscy kolonizatorzy przyczynili się do powstania mnóstwa wspaniałych budowli, całych kompleksów architektonicznych inspirowanych stylem mudejar zaadoptowanym do miejscowych warunków. Na wyspie 9 miejsc jest wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, z tego 7 jest kulturowych.  Należą tu w szczególności historyczne centra urzekających kolonialnych miast i miasteczek. Te fascynujące miejsca to jeden z powodów, dlaczego warto odwiedzić Kubę. Czasem trzeba przymrużyć oko, by zauważyć zniewalające piękno detali zawalających się fasad budynków. Wiele architektonicznych perełek od lat czeka na renowację, która mogłaby zostać zrealizowana ze środków uzyskanych w wyniku rozwoju turystyki na Kubie.

 

10.

Zabytkowe samochody

Do dzisiaj w kubańskich miastach, szczególnie w Hawanie, zadziwiają pojazdy, które w innych krajach spotkać można co najwyżej w muzeach. To jedyne miejsce na świecie szczycące się takim skupiskiem zabytkowych amerykańskich samochodów Cadillaków, Chevroletów czy Buicków z lat 40tych i 50tych ubiegłego stulecia. Na ulicach królują także polskie fiaty 125p, które swego czasu wysyłane były na wyspę w wymianie handlowej za kubańskie pomarańcze. To bardzo zaskakujący moment, kiedy przylatując na drugi koniec świata natrafia się na malucha rodem z Polski Ludowej. Właściciele tych kuriozalnych świadków przeszłości motoryzacyjnej przerabiają je czasem na prawdziwe dzieła sztuki.

 

TUTAJ możesz zaplanować przejażdżkę zabytkowym kabrioletem po Hawanie. Skorzystanie ze stylowego  transportu zabytkowym samochodem może być dobrym pomysłem jeśli wybierasz się na wycieczkę z Hawany do Varadero.

Bez wątpienia Kuba to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc na świecie. Powyższe argumenty nie wyczerpują powodów, dlaczego warto odwiedzić Kubę. 

Kuba to nie tylko dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze. Kuba to przede wszystkim żywotność i dużo pozytywnych wibracji. ​​Podróży na wyspę nie da się więc streścić na fotografiach, wyspę należy doświadczyć na żywo.

Wiele innych interesujących informacji na temat Kuby znajdziesz w zakładce Ciekawostki.

O moim życiu na Kubie poczytasz na blogu.

Natomiast porad praktycznych przed podróżą szukaj w poradniku