Parque Central nowe przeżycia na Kubie spacer w Hawanie z przewodnikiem
Informacje o Kubie,  Kultura,  Wycieczki na Kubie

Historyczny spacer po Hawanie

Spacer po Hawanie z przewodnikiem wiedzie najpiękniejszymi historycznymi ulicami Starej Hawany, pośród wielu atrakcji kulturowych, architektonicznych perełek i zabytkowych placów. Zobacz niesamowitą stolicę Kuby oczami Hawańczyka i daj się zaczarować opowieściami z minionych epok.

Ruber Piñeiro Aldana

Ruber jest profesjonalnym przewodnikiem turystycznym z długoletnim doświadczeniem. Ukończył wydział ekonomiczny na Hawańskim Uniwersytecie, chociaż jego prawdziwą pasją jest historia.

 

Swoją obszerną wiedzą chętnie dzieli się z przyjezdnymi. Mimo to nie jest fanem poważnych wykładów, ale raczej wesołych anegdot i ciekawostek, których nie znajdziesz w przewodniku turystycznym.

 

Jest osobą niezwykłe ciepłą, otwartą i wzbudzającą zaufanie. W wolnym czasie uprawia sport i spotyka się z przyjaciółmi na imprezach tanecznych.

Włada płynnie oprócz hiszpańskiego, językiem angielskim, niemieckim i japońskim.

 

Ruber zabierze cię nie tylko w podróż po najciekawszych miejscach Hawany, ale również możesz zaufać jego kompetencji przewodnickich w innych regionach Kuby.

Sam miał okazję, by podróżować po świecie. W Europie zachwycił się historycznym dziedzictwem Austrii, dał ująć się czarowi Niemiec, Holandii i Czech oraz przeżył szok kulturowy w Japonii.

Plan spaceru po Hawanie

Habana Vieja

Czas trwania spaceru to 3 godziny. Można wybrać pomiędzy językiem angielskim, hiszpańskim lub niemieckim.

 

Trasa spaceru wiedzie najpiękniejszymi historycznymi ulicami Starej Hawany, pośród wielu atrakcji kulturowych, architektonicznych perełek i zabytkowych placów.

 

Miejsce spotkania są kaskadowe schody Capitolio, imponującej budowli wzorowanej na waszyngtońskim Kapitolu. Tuż obok możesz podziwiać neobarokowy gmach teatru Gran Teatro Alicia Alonso.

Parque Central czyli Park Centralny

Spacer po Hawanie z przewodnikiem kontynuujesz przemierzając uroczy Park Centralny, Parque Central, w którym Ruber zaskoczy cię ciekawostkami na temat historii tego miejsca i otaczających go zabytków.

 

Kolejnym obowiązkowym punktem programu jest bar El Floridita. W swoim ukochanym lokalu Ernest Hemingway niegdyś delektował się podwójnym i niesłodzonym daiquiri, jego zdaniem najlepszym w mieście.

Spacerując wzdłuż handlowej ulicy Obispo będziesz mieć możliwość rzucenia okiem na wczesnokolonialne domy z urzekającymi, drewnianymi balkonami i kolorowymi witrażami.

 

Plaza de Armas czyli Plac Broni

Nastepnie wkraczając na najstarszy plac Hawany, Plaza de Armas, zapomnisz kompletnie o istnieniu XX wieku w historycznym klimacie tego miejsca. Tutaj Ruber wyjaśni ci dlaczego maleńka świątynia El Templete ma duże znaczenie dla wyznawców santeríi. Opowie także jakie tajemnice kryje zamek Castillo de la Real Fuerza. Dowiesz się jaką ważną funkcję pełnił w czasach kolonizacji hiszpańskiej pałac Palacio de los Capitanes Generales oraz kim był Carlos Manuel Céspedes, którego pomnik wieńczy centralny punkt skweru.

 

Plaza de San Francisco czyli Plac Świętego Franciszka

Podążając wzdłuż zabytkowej ulicy Oficios dojdziesz do kolejnego hawańskiego placu, który zachwyca odwiedzjących blaskiem swojej historycznej świetności, Plaza de San Francisco. Tutaj dowiesz się o znaczeniu giełdy towarowej. Giełda miała swoją siedzibę w eklektycznym gmachu La Lonja del Comercio. Poza tym poznasz historię barokowego zespołu Iglesia y Convento de San Francisco de Asis. Posłuchasz również anegdot o kawalerze z Paryża, Caballero de Paris. Ten szalony wagabunda był w latach 50tych  znany i lubiany w całej Hawany. Później został  uwieczniony w brązie w swojej naturalnej wielkości. Na placu zaciekawi cię także interesujący polski akcent, siedzący pomnik Fryderyka Szopena.

 

Plaza Vieja czyli Stary Plac

Po przerwie na zdjęcia Ruber zaprosi cię na zwiedzanie Starego Placu, Plaza Vieja. Miejsce to uchodzi za najpiękniejszy plac miasta. Pierwotnie plac spełniał funkcje targu niewolników. W ostatnich latach został wzorowo wyrestaurowany i szczyci się kolekcją przepięknych odnowionych kolonialnych budowli z ozdobnymi loggiami. Ruber zna historię i ciekawostki na temat każdego z nich. Zapytaj go o siedzibę hrabiego Jaruco, Casa de los Condes de Jauco oraz o tajemnnice zlokalizowanego tu browaru austriackiego. Poproś o wskazanie Planetario de la Habana, które powstało tu jako owoc japońsko-kubańskiej współpracy.

 

Podczas dalszego spaceru miniesz hotel Ambos Mundos. Hotel swoim wyglądem zatrzymał się w latach 30tych zeszłego stulecia, czasu kiedy Hemingway był tu stałym gościem.

 

Plaza de la Catedral czyli Plac Katedralny

Spacer po Hawanie z przewodnikiem zaprowadzi Cię na placu Plaza de la Catedral, gdzie zrobisz dłuższą przerwę. Ruber postara się, by przybliżyć ci historię tego niezwykłego miejsca. Jest  najmłodszym z głównych placów Starej Hawany. Mimo to zaskakuje natłokiem interesujących zabytków. Daj się zauroczyć opowieściom o stylowych pałacach Palacio del Marqués de Arcos, Palacio del Conde Lombillo, Palacio de los Marqeses de Aguas Claras i Palacio del Conde Chacón. Barokowa kościół poświęcony Krzysztofowi Kolumbowi dominuje plac jako La Catedral San Cristóbal.

 

Wędrówkę po Starej Hawanie zakończysz przy słynnej knajpie La Bodeguita del Medio. Tutaj możesz pozostać chwilę dłużej, by spróbować mojito, w którym niegdyś gustował Ernest Hemingway.

El Capitolio spacer w Hawanie z przewodnikiem
spacer w Hawanie z przewodnikiem
PLaza de la Catedral spacer w Hawanie z przewodnikiem
Castillo de la Real Fuerza,
Plaza de San Francisco spacer w Hawanie z przewodnikiem
spacer w Hawanie z przewodnikiem
Habana Vieja spacer po Hawanie z przewodnikiem
spacer w Hawanie z przewodnikiem
El Floridita spacer po Hawanie z przewodnikiem

Rezerwacja

    Jeśli interesuje Cię historia Kuby, zajrzyj także do zakładki 20 ciekawostek historycznych o Kubie.

     

    Spacer po Hawanie z przewodnikiem to jedna z kilku propozycji na poznanie kraju. Inne wycieczki i doświadczenia znajdziesz na stronie Przeżycia.