Cementario Colón cmentarz Kolumba w Hawanie nowe przeżycia na Kubie
Informacje o Kubie,  Kultura,  Wycieczki na Kubie

Wizyta na Cmentarzu Kolumba

Cementario Colón czyli Cmentarz Kolumba w Hawanie został założony w 1876 roku przez hiszpańskiego architekta Calixto Arellano de Loira y Cardosa. Hiszpan był także pierwszym pochowanym tutaj. Zmarł jeszcze przed ukończeniem prac budowlanych na terenie cmentarza.

Cementario Colón cmentarz Kolumba w Hawanie

Cmentarz mieści na powierzchni 140 hektarów ponad 800 000 grobów i około 500 mauzoleów, kaplic i grobowców rodzinnych. Pochowano tutaj więcej niż milion zmarłych w tym wielu wybitnych Kubańczyków takich jak generała Máximo Gomez, rewolucjonistkę Celia Sánchez, szachowego mistrza świata José Raúl Capablanka czy pisarza Alejo Carpentier.

 

Cmentarz Kolumba w Hawanie jest pełny nagrobków o dużej wartości artystycznej, z pięknymi architektonicznymi detalami. Są też niezwykle interesujące grupowe panteony.

Po trzech latach szczątki są usuwane z grobów i umieszczane w budynku kostnicy. Jest to powszechna praktyka w Hiszpanii i przeniesiona na Kubę przez hiszpańskich osadników.

Twój kubański przewodnik

Ruben Morales

Ruben jest energicznym, radosnym optymistą życiowym.  Studiował informatykę i pracował w tej branży przez wiele lat. Jego zainteresowanie historią i kulturą swojego kraju oraz chęć dzielenia swej wiedzy z innymi otwarła mu drzwi na całkiem inną drogę zawodową.

 

Od 4 lat z pasją i zaangażowaniem organizuje specjalne wycieczki tematyczne po Hawanie w języku hiszpańskim i angielskim. Daj się zaprosić do jego świata interesujących opowieści, których nie znajdziesz w żadnym przewodniku turystycznym.

 

Ruben nigdy nie przestaje rozszerzać swojej wiedzy, bo uważa że człowiek uczy się przez całe życie.

Odwiedziny u zmarłych czyli wizyta na Cmentarzu Kolumba

Spacer po cmentarzu trwa 2godziny i wyjaśnienia są w języku angielskim i hiszpańskim.

Z Rubenem i resztą grupy spotkasz się w kawiarni przy słynnym lokalu Fresa y Chocolate na ulicy La Rampa. Tutaj przy filiżance wspaniałej kubańskiej kawy lub zimnej oranżady dowiesz się ogólnych faktów na temat tej największej w Ameryce Łacińskiej i drugiej największej na świecie nekropoli.

Podczas spaceru po cmentarzu Ruben zaskoczy cię historiami i dawno zapomnianymi legendami. Informacji o nich doszukał się w starych archiwach i księgach cmentarnych. Usłyszysz polityczne dramaty, romantyczne opowieści,  a nawet nadprzyrodzone objawienia związane z nagrobkami pochowanych tu osób.

Zobaczysz najwyższy na cmentarzu pomnik męczenników o wysokości 21 metrów. Na pewno zainteresuje Cię także imponująca mogiła w stylu art déco pierwszej pary, która skorzystała z prawa rozwodu na Kubie. Oprócz tego będziesz podziwiać przepięknie zdobioną piętę autorstwa Michelangelo Buonarotti oraz grób zwany Domino, gdzie pochowano śmiertelną ofiarę tej z pozory niewinnej gry. Poza tym zobaczysz wiele zaskakujących nagrobków w formie egipskich piramid czy średniowiecznych zamków.

 

Co dostaniesz do dyspozycji:

1. bilet wejściowy na cmentarz
2. usługa lokalnego przewodnika


Co powinieneś zabrać ze sobą:

1. ochronę przeciwsłoneczne
2. wygodne obuwie
3. aparat fotograficzny

Cementario Colón Cmentarz Kolumba w Hawanie
Cementario Colón Cmentarz Kolumba w Hawanie
Cementario Colón Cmentarz Kolumba w Hawanie
Cementario Colón Cmentarz Kolumba w Hawanie
Cementario Colón Cmentarz Kolumba w Hawanie
Cementario Colón Cmentarz Kolumba w Hawanie

Rezerwacja

[contact-form-7 id=”5275″ title=”Rezerwacja atrakcji”]

Cementario Colón Cmentarz Kolumba w Hawanie

Cmentarz Kolumba w Hawanie jest fascynujący. Podczas spaceru z lokalnym przewodnikiem każde miejsce oprócz wrażeń wzrokowych dostarczy Ci także gruntownej wiedzy. Daj się więc skusić także na Historyczny spacer po Hawanie.