Internet na Kubie
Internet jest dla wielu ważnym tematem w podróży. W wielu regionach świata powszechny dostęp do internetu jest oczywistością. Internet na Kubie jest jednak tematem bardziej skomplikowanym.
Jeszcze nie tak całkiem dawno Kuba była wyspą offline. Dobra wiadomość jest taka, że ten cud telekomunikacji dotarł także tutaj i rozwija się krok po kroku na lepsze.
Obecne rozwiązania internetowe różnią się jednak od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni z Europy.
Dowiedz się jak działa internet na Kubie i jak z niego korzystać.
Krótka historia internetu na Kubie
Kuba uzyskała dostęp do internetu w roku 1996. Jednak ekspansja usług internetowych dla mieszkańców musiała czekać następnych 20 lat.
Początkowo internet na Kubie był przywilejem nielicznych, zazwyczaj tych związanych z państwowymi instytucjami lub firmami.
W roku 2009 roku rząd oficjalnie zezwolił mieszkańcom na korzystanie z internetu w urzędach pocztowych. Ceny były jednak tak wysokie, że mało kto faktycznie mógł skorzystać z tej możliwości .
Jeszcze do roku 2012 internet na Kubie funkcjonował przy pomocy starych rosyjskich satelit. Połączenie było wolne i niestabilne. Dopiero od 2013 roku wyspa została połączona kablem światłowodowym z Wenezuelą.
W tym samym roku otwarto pierwsze publiczne kafejki internetowe. Godzina internetu kosztowała wtedy odpowiednik 4,5 USD, a wysłanie międzynarodowego emaila kosztowało 1,5 USD. Trzeba wiedzieć, że średnia miesięczna pensja krajowa wynosiła wówczas odpowiednik 25 USD.
Pierwsze strefy WiFi pojawiły się w roku 2015 a stawka za używanie internetu spadła do odpowiednika 2 USD.
Od 2016 istnieje możliwość instalacji modemu internetu w prywatnym domu. Początkowo korzystano przy tym z przestarzałej technologii ADSL.
Przełomowy moment dla kubańskiego internetu nastąpił 6 grudnia 2018 roku. Tego dnia rozpoczęła się sprzedaż pakietów danych mobilnych. Początkowo było to tylko dla sieci 3G, a prawie rok później pojawiło się 4G/LTE, z nieco niższymi stawkami.
W roku 2022 Kuba podpisała umowę z francuską firmą Orange, która zobowiązała się do zainstalowania podmorskiego kabla komunikacyjnego między Kubą i Martyniką . To rozwiązanie ma poprawić jakość połączeń internetowych na Kubie.
Rola internetu na Kubie
Internet mobilny od momentu wprowadzenia go na Kubie w roku 2018 roku, stał się ważnym narzędziem rozpowszechniania informacji dla grup obywatelskich i aktywistów.
Media społecznościowe odegrały kluczową rolę w organizowaniu masowych protestów na Kubie w lipcu 2021. Niedługo potem internet na wyspie nagle przestał działać. Usługa została ostatecznie przywrócona w ciągu 72 godzin, ale początkowo bez dostępu do mediów społecznościowych. Kubański rząd uznał wezwanie do protestów za pośrednictwem sieci za cyberterroryzm.
Po tych lipcowych protestach rząd kubański postanowił zaostrzyć kontrolę nad aktywnością swoich obywateli w internecie i ogłosił nowe prawo usług komunikacyjnych. Prawo to określa, jakie działania online stanowią przestępstwo. Do przestępstw zaliczono między innymi wzywanie do niepokojów publicznych i rozpowszechniania informacji uznanych za nieprawdziwe lub godzących w reputację państwa. Poza tym prawo zezwala dostawcy usług internetowych na blokowanie dostępu, jeśli rząd uzna, że użytkownik rozpowszechnia fałszywe wiadomości. Z prawa blokowania dostępu do internatu rząd skorzystał od roku 2021 wielokrotnie, kiedy w uznano, że bezpieczeństwo kraju jest zagrożone przez lokalnie wybuchające zamieszki.
Tak więc z jednej strony dostęp do internetu stanowi dla rządu Kuby zagrożenie, ale jednocześnie używany jest jako instrument kontroli.
W celu uniknięcia cenzury , żeby przeglądać zablokowane strony, ale także aby uzyskać dostęp do niektórych usług Google oraz gier zablokowanych przez sankcje USA Kubańczycy używają VPN. Virtual Private Network, umożliwia dostęp do internetu przez zaszyfrowane tunele przy jednoczesnym ukryciu prawdziwego adresu IP urządzenia.
Jak korzystać z internetu na Kubie?
1.
Zaloguj się do publicznego hotspotu WiFi
Wifi to najtańszy sposób na dostęp do internetu na Kubie. WiFi hotspots znajdują się zazwyczaj w parkach, bulwarach i w innych miejscach użyteczności publicznej.
Na stronie ETECSA znajdziesz przegląd wszystkich oficjalnych hotspotów na Kubie.
Koszy nie są obliczane według ilości, ale według jednostki czasu.
Kartki zdrapki można kupić w oficjalnych sklepach ETECSA.
Kupując je na ulicy od osób prywatnych zapłacisz więcej, ale ominiesz w ten sposób kolejki.
2.
Korzystaj z WiFi w miejscu noclegu
W hotelach WiFi jest zazwyczaj dostępne dla gości w obszarach publicznych, w lobby lub przy recepcji. Coraz częściej zdarza się, że hotel oferuje tą usługę bezpłatnie. W innych hotelach natomiast nadal potrzebne są płatne kartki zdrapki.
Jakość internetu w hotelach jest z reguły lepsza niż w publicznych parkach WiFi. W niektórych hotelach sprzedawane są kartki zdrapki, które przeznaczone są wyłącznie do użytku w danym hotelu i nie funkcjonują w innych miejscach.
Także coraz więcej kwater prywatnych oferuje połączenie WIFi. Aby skorzystać z internetu w prywatnym miejscu noclegu zazwyczaj również musisz zalogować się w sieci ETESCA przy pomocy zakupionej wcześniej kartki zdrapki. Tylko w droższych obiektach dostęp do internetu wliczony jest w cenę noclegu.
3.
Kup kubańską kartę SIM, by korzystać z internetu mobilnego
Internet na Kubie w telefonie komórkowym to wariant najnowszy i najwygodniejszy, ale jak na razie także najdroższy.
Zakupu kart SIM należy dokonać w sklepie ETECSA. Przed sklepem możesz natrafić na kolejkę, więc uzbrój się w cierpliwość.
ETESCA jest jedynym oficjalnym dostawcą usług komunikacyjnych na Kubie.
Od stosunkowo niedawna istnieje również możliwość zamówienia karty SIM już przed przylotem na Kubę za pośrednictwem aplikacji takich jak SuenaCuba. Kartę można odebrać na lotnisku lub w jakiejkolwiek filii sklepu ETESCA.
Jakie są wymagania, by nabyć kubańską kartę SIM?
Poniżej znajdziesz informacje, które pochodzą z oficjalnej strony ETECSA.
Generalnie istnieją dwa rodzaje umowy, jaką należy zawrzeć, by uzyskać kartę SIM z numerem kubańskim.
Pierwsza jest przeznaczona dla osób fizycznych i druga dla osób prawnych. Jako podróżny z wizą turystyczną zaliczasz się do osób fizycznych.
Oficjalne wymagania do zawarcia umowy telefonii mobilnej
1. Masz ukończone 18 lat.
2. Nie posiadasz więcej niż 2 umowy usług telekomunikacyjnych zawartych z firmą ETESA. Dozwolone są w sumie 3 linie czyli 3 różne numery na osobę.
3. Posiadasz zdolności umysłowe, które pozwalają na podjęcie zobowiązania wynikającego z korzystania z usługi
4. Nie posiadasz usług zakontraktowanych jako osoba prawna lub jeśli je posiadasz to nie więcej niż dwie aktywne linie.
5. Dokumenty do przedstawienia:
- Jeśli jesteś przyjezdnym obcokrajowcem musisz przedstawić paszport ze swojego kraju pochodzenia.
- Jeśli jesteś obcokrajowcem, który jest stałym lub czasowym rezydentem Kuby: zaktualizowana karta rezydenta lub karta dyplomatyczna wydana przez Minrex.
- Jeśli jesteś mieszkańcem Kuby: dowód osobisty lub dowód wojskowy.
- Jeśli jesteś Kubańczykiem zamieszkałym za granicą: Paszport wydany przez Republikę Kuby.
Rodzaje umów
1. Umowa stała
Umowa nie ma określonego limitu czasowego.
Aktywacja usługi kosztuje 1000 CUP. Z tego 750 CUP to jednorazowa wstępna opłata aktywacyjna, a 250 CUP to saldo początkowe na wykorzystanie do rozmów lub na mobilny internet.
Po jednorazowym doładowaniu karta SIM jest ważna na 330 dni aktywności + 30 dodatkowych dni kalendarzowych. Jeśli nie zostanie zrobione kolejne doładowanie, saldo na koncie przechodzi w stan zawieszenia. Przy następnym doładowaniu zawieszone saldo zostanie od nowa aktywowane.
W okresie zawieszenia możesz odbierać rozmowy, ale nie możesz ich wykonywać. Chyba że korzystasz z opcji rozmowy na koszt osoby, do której dzwonisz za pomocą kodu *99.
2. Umowa czasowa
Przeznaczona głównie dla osób odwiedzających Kubę na krótki okres.
Długość trwania umowy to maksimum 30 dni.
Zakupu turystycznej SIM dokonuje się online. W chwili obecnej najbardziej popularną aplikacją jest SuenaCuba. Kartę można odebrać na lotnisku José Martí w Hawanie , na lotnisku w Varadero lub dowolnym biurze handlowym ETESCA. W momencie zakupu nie potrzeba podawać konkretnej lokalizacji odbioru.
Po uzyskaniu linii turystycznej można doładować pakiety danych za pośrednictwem tej samej aplikacji, w której został dokonany zakup karty SIM.
Ważność karty z numerem kończy się wraz z końcem ostatniego dnia umowy. Odzyskanie tego samego numeru nie jest możliwe. Ewentualne saldo, które nie zostało wykorzystane, nie jest zwracane.
Inne informacje praktyczne, które przydadzą Ci się podczas podróży po Kubie, znajdziesz na stronie Poradnik